כמוניכאבחדשותאהבה זה כואב

אהבה זה כואב

מחקר: לכאב הלב שנגרם עקב פרידה מאהוב ולכאב פיזי יש את אותה השפעה על המוח

מאת אלה הר-נוי
30/03/11
תגובות 0

המוח מגיב לכאב לב כפי שהוא מגיב לכאב פיזי (צילום: panthermedia)
המוח מגיב לכאב לב כפי שהוא מגיב לכאב פיזי (צילום: panthermedia)

 

הכאב שחשים כתוצאה מפרידה פועל על המוח בדומה לכאב פיזי אמיתי. כך עולה ממחקר חדש שנעזר בהדמיות על מנת לחקור את מוחם של מתנדבים שחוו פרידה רומנטית.

 

המחקר של חוקרים מאוניברסיטת קולומביה ומישיגן כלל 40 מתנדבים שחוו פרידה לא רצויה במהלך ששת החודשים שקדמו לניסוי ודיווחו כי כאשר הם חושבים על הפרידה זה גורם להם להרגיש דחויים.

 

 

החוקרים השתמשו במכשיר MRI פונקציונאלי כדי לחקור את מוחם של הנבדקים בארבע סיטואציות שונות: כשהוצגה להם תמונתו של בן הזוג לשעבר והם התבקשו לחשוב על הפרידה, כשהסתכלו על תמונה של חבר והתבקשו לחשוב על חוויה חיובית עמו, כאשר הונח על זרועם מכשיר שיצר חום נעים, וכאשר אותו מכשיר היה חם עד כדי כך שגרם לכאב.

 

סריקות המוח הראו כי שתי הסיטואציות השליליות – חשיבה על בן הזוג לשעבר וכווית החום – עוררו תגובה דומה באזורים חופפים של המוח.

 

החוקרים שפרסמו את ממצאיהם בכתב העת Proceedings of the National Academy of Sciences הסיקו כי האזורים במוח המגיבים לכאב פיזי חופפים עם אלה המגיבים לדחייה חברתית. לדבריהם, הכאב שנגרם מדחייה אינו רק מטאפורה ואירועים חברתיים או פסיכולוגיים יכולים להשפיע על אזורי מוח שמדענים סברו עד כה כי הם מוקדשים לכאב פיזי.

 


Published online before print March 28, 2011, doi:10.1073/pnas.1102693108

 

 עוד כתבות בריאות באתר מוטק'ה

קישור:
הקלד כתובת לסרטון יוטיוב: