אוסטאופורוזיס

כמוניאוסטאופורוזיסחדשותאובדן מסת עצם נמשך שנתיים לפחות לאחר ניתוח בריאטרי

אובדן מסת עצם נמשך שנתיים לפחות לאחר ניתוח בריאטרי

חוקרים מצאו כי שנתיים אחרי ניתוח לטיפול בהשמנה, גם כשהירידה במשקל נעצרה, נמשך איבוד מסת העצם

מאת אלה הר-נוי
02/07/14
תגובות 0

(צילום: Shutterstock)
(צילום: Shutterstock)

לפחות שנתיים לאחר ניתוח בריאטרי לטיפול בהשמנה, המטופלים ממשיכים לאבד מסת עצם, אפילו לאחר שהמשקל שלהם התייצב. כך מצאו חוקרים מבית החולים הכללי מסצ'וסטס.

 

החוקרים כבר דיווחו בעבר כי שנה לאחר ניתוח בריאטרי מטופלים סובלים מירידה משמעותית בצפיפות המינרלים בעצמות – מה שהופך את העצמות לשברירית יותר. לאור חשיבות הממצא החוקרים המשיכו לעקוב אחר המנותחים זמן ממושך יותר.

 

המחקר החדש, שממצאיו הוצגו לאחרונה בכנס של החברה הבינלאומית לאנדוקרינולוגיה, נערך בקרב 50 מבוגרים שמנים מאוד. 30 מהנחקרים עברו ניתוח בריאטרי מסוג מעקף קיבה והיתר, שהיוו קבוצת ביקורת, עברו טיפול אחר (לא ניתוחי) להפחתת משקל עודף. הנחקרים היו בעלי מאפיינים דומים מבחינת גיל, מין ומידת ההשמנה. כמעט כל המנותחים קיבלו תוספי סידן ומינון גבוה של ויטמין D לאחר הניתוח.

 

צפיפות העצם של כל הנחקרים נבדקה בעמוד השדרה התחתון ובירך. החוקרים השתמשו בשתי שיטות הדמיה: שיטת ההדמיה הסטנדרטית לצפיפות המינראלית של העצם - DXA שלעתים עלולה להציג תוצאות לא מדויקות כאשר מדובר במטופלים הסובלים משמנת יתר, והדמיית CT תלת-ממדית המכונה Quantitative CT, שלדבריהם מדויקת הרבה יותר.

 

לאחר מעקב שנמשך שנתיים, שתי הבדיקות הראו כי צפיפות העצם הייתה נמוכה יותר ב-7-5 אחוז בעמוד השדרה התחתון ו-10-7 אחוז בעצמות הירך התחתונות בקרב המנותחים, בהשוואה לאלו שלא נותחו.

 

הירידה העקבית והמתמשכת בצפיפות העצם התרחשה למרות העובדה שהמנותחים לא המשיכו לרדת במשקל בשנה השנייה שלאחר הניתוח. לכן, אומרים החוקרים, קרוב לוודאי שהסיבה לאובדן מסת העצם אינה קשורה לירידה במשקל הגוף בפני עצמה.

 

עדיין לא ידוע מתי תהליך אובדן מסת העצם בעקבות ניתוח בריאטרי ייעצר. גם הסיבות לאובדן משמעותי ארוך טווח במסת העצם אינן ברורות. החוקרים משערים כי זה נובע משינויים החלים במערכת העיכול ובהורמונים. הם מתכוונים לערוך מחקרי המשך כדי לנסות לאתר את הסיבות. 

 

החוקרים מסכמים כי אנשים שעברו ניתוח בריאטרי צריכים להיות במעקב של צפיפות עצם, מאחר והם נמצאים בסיכון מוגבר לשברים עקב אובדן מסת עצם.

 

 

מקור: הודעה לעיתונות של החברה האנדוקרינית בארה"ב

 

קישור:
הקלד כתובת לסרטון יוטיוב: