טרשת נפוצה

כמוניטרשת נפוצהחדשותאימון קוגניטיבי משפר את פעילות המוח

אימון קוגניטיבי משפר את פעילות המוח

מחקר: בקרב אנשים עם פגיעה ביכולת הקוגניטיבית בשל טרשת נפוצה, אימון קוגניטיבי יכול לשפר את התפקוד

מאת ערן ברקוביץ'
07/02/12
תגובות 0

הדמיות מוח הוכיחו כי האימונים הקוגניטיבים יעילים (צילום: Shutterstock)
הדמיות מוח הוכיחו כי האימונים הקוגניטיבים יעילים (צילום: Shutterstock)

 

חוקרים הצליחו להראות כי אימון קוגניטיבי מצליח לשפר את התפקוד של אנשים עם פגיעה ביכולת הזיכרון בעקבות טרשת נפוצה. החוקרים ראו את השיפור גם באמצעות בדיקות הדמיה שהצביעו על שינוי הפעילות המוחית.

 

לטובת המחקר נאספו 16 נבדקים עם טרשת נפוצה להם פגיעה קוגניטיבית. הנבדקים חולקו לשתי קבוצות. האחת עברה אימון קוגניטיבי לשיפור יכולות הזיכרון פעמיים בשבוע במשך 5 שבועות והשנייה שימשה כקבוצת ביקורת ולא עברה את הטיפול.

 

הנבדקים עברו הערכה נוירופסיכולוגית לאנשים עם טרשת נפוצה וגם בדיקת fMRI. בבדיקת ה- fMRI ניתן לראות את הדמיית המוח, כמו בהדמיית MRI רגילה, ובנוסף ישנה אינדיקציה לאזורים הפעילים במוח לפי השינויים בזרימת הדם בזמן ההדמייה לאותם אזורים. הנבדקים עברו את ההערכה הנוירופסיכולוגית וסריקת ה- fMRI תוך כדי מטלת שינון ולמידה, בתחילתו של הניסוי, ושוב לאחר 5 שבועות.


התוצאות הראו, לראשונה באמצעים אלו, כי בקרב אלו שעברו את האימון הייתה פעילות מוחית נרחבת יותר בהשוואה לקבוצת הביקורת, שם לא היה שינוי כלל.

 

התוצאות מרשימות מכיוון שהפעילות המוחית המוגברת התרחשה בדיוק באזורים הצפויים, לפי כל הידע והממצאים המוכרים. הפעילות המוחית המוגברת מצביעה על הפנמה של שימוש ביכולות למידה נוספות ואסטרטגיות מפצות שנלמדו במהלך האימון הקוגניטיבי. כמובן שגם האבחונים הנוירופסיכולוגים שנערכו בסופו של הניסוי הצביעו על השיפור המיוחל.


המחקר מאושש את חשיבותם של האימונים הקוגניטיביים לאנשים עם טרשת נפוצה הסובלים מפגיעות בתחום זה. בנוסף, ישנה שאיפה כי שיטות האימון ייבחנו ויוערכו על-פי השינויים בהדמיית fMRI, כדי להמשיך לתקף ולשכלל את יעילותן.

 


Journal of Neurology, 2012 Jan 12
 

קישור:
הקלד כתובת לסרטון יוטיוב: