כמונינשימהמדריכיםהטיפול הכירורגי והשיקום ב-COPD

הטיפול הכירורגי והשיקום ב-COPD

הטיפול בחולה COPD חייב לכלול הפסקה מיידית בעישון. אם המצב לא משתפר, ישנן אפשרויות נוספות לסייע

מאת ד"ר גרשון פינק
תגובות 1

(צילום: סטוק פוטוז)
(צילום: סטוק פוטוז)

מטרות הטיפול במחלת ריאות חסימתית כרונית (COPD) הן מניעת התקדמות המחלה, הקלה בסימפטומים, שיפור היכולת לבצע מאמץ גופני, שיפור מצב הבריאות הכללי, שיפור באיכות החיים, מניעה וטיפול בסיבוכים, מניעה וטיפול בהתלקחויות והורדת התמותה.

 

הטיפול העיקרי והחשוב ביותר בחולה COPD מעשן הינו הפסקת העישון. יש להסביר לחולה כי אין כל ערך לטיפולים השונים שהוא אמור לקבל אם ימשיך לעשן.

 

מעבר לשיחות ההסבר של הצוות הרפואי, יש מקום לצייד את החולה בכל האמצעים העומדים לרשותנו ויכולים לשכנעו ולתמוך בו בדרכו להפסקת העישון. אמצעים אלה כוללים הפניה למרכזי גמילה ומתן טיפול תרופתי המותאם לכך.

 

בנוסף להפסקת העישון, מורכב הטיפול בחולי מחלת ריאות חסימתית כרונית ממספר מרכיבים המשולבים ומשלימים האחד את השני: טיפול תרופתי, טיפול שיקומי וטיפול כירורגי.

 

טיפול כירורגי ב-COPD 

 

הטיפול הכירורגי מיועד בעיקר לחולים קשים ביותר ומיושם רק לאחר שמוצו כל שאר האפשרויות הטיפוליות. טיפול זה כולל ניתוח להקטנת הריאות והוא מבוצע בחולי אמפיזמה (נפחת) קשים ומשפר את מכניקת הנשימה של החולה. השתלת ריאות מבוצעת בחולים סופניים שתוחלת חייהם פחות משנה.

 

שיקום לחולי COPD 

 

השיקום הריאתי הינה תכנית משולבת הכוללת פיזיותרפיה נשימתית ופעילות גופנית באינטנסיביות המותאמת לכל חולה וחולה לפי נתוני מחלתו, שתביא בסופו של דבר לשיפור בכושרו הגופני. התכנית כוללת גם: הדרכה לטיפול נכון במחלה, תכנית גמילה מעישון ותמיכה פסיכוסוציאלית ויעוץ תזונתי.

 

השיקום הנשימתי הינו חלק בלתי נפרד מהטיפול בחולה ובא להשלים ולהשתלב יחד עם הטיפול התרופתי. במחקרים רבים שנעשו בחולים שעברו שיקום (לפחות שלושה חודשים, שלוש פעמים בשבוע), הוכח כי הטיפול השיקומי מביא לשיפור ביכולת המאמץ, באיכות החיים והפחתה משמעותית במספר ההתלקחויות.

 

לאחר השתתפות של שלושה חודשים בתכנית שיקום יש לשמור ולהמשיך בפעילות גופנית רציפה כדי לחזק ולשמר את תוצאות הטיפול השיקומי.

 

 

למידע על הטיפול התרופתי ב-COPD 

 

הכותב הוא מנהל יחידת הריאות במרכז הרפואי קפלן

אורנה-יריב
13/06/14 23:05

שיקום הריאות מומלץ מאוד לכל חולי הריאה. לפי הסל מגיעים לפחות 24 טפסי 17 בשנה.מה שאומר 24 מיפגשים חינם!

לכן מומלץ שכל חולה ריאה יברר איפה יש שיקום ריאות בסביבתו וייפנה לשם עם הפניית רופא.<...

שיקום הריאות מומלץ מאוד לכל חולי הריאה. לפי הסל מגיעים לפחות 24 טפסי 17 בשנה.מה שאומר 24 מיפגשים חינם!לכן מומלץ שכל חולה ריאה יברר איפה יש שיקום ריאות בסביבתו וייפנה לשם עם הפניית רופא.האימון תמיד אישי והדרגתי ומסייע בכל שלב.במצבים קשים יותר ניתן לעשות גם שיקום ריאות בבית או מרחוק 


קישור:
הקלד כתובת לסרטון יוטיוב: