מידעהצהרת נגישות
תצוגת צבעים באתר(* פועל בדפדפנים מתקדמים מסוג chrome ו- firefox)תצוגה רגילהמותאם לעיוורי צבעיםמותאם לכבדי ראייהא+ 100%א-סגירה

מהי אסתמה?

מה גורם לקוצר הנשימה? מי נמצא בסיכון מוגבר לאסתמה? והאם המחלה יכולה לחלוף עם הגיל?


(צילום: אתר סטוק פוטוז)
(צילום: אתר סטוק פוטוז)

 מהי אסתמה?

 

הריאות שלנו מתוכננות כך שאם יכנס גורם זר לדרכי הנשימה, ייסגרו צינורות הנשימה כדי למנוע ממנו לחדור לריאות. הדבר יביא לשיעול ותהיה הפרשה גדולה של ריר - כדי לשטוף את הגורם המסוכן החוצה.

 

אסתמה (בעברית תקנית: גנחת הסמפונות או קצרת) היא מחלה דלקתית-כרונית של דרכי הנשימה. ניתן להתייחס אליה כמצב שבו יש רגישות יתר של צינורות הנשימה (הסמפונות). במצב זה, כל גורם חיצוני שחודר למערכת הנשימה, גם אם הוא לא מהווה סכנה אמיתית לגוף, מפעיל את המנגנון הזה וגורם להתקף אסתמה - צינורות הנשימה מתכווצים, הדופן שלהם מתנפח, ומופרש לתוכם ריר סמיך.

 

לאוויר קשה להיכנס ולצאת והחולה סובל מקוצר נשימה ושיעול. האוויר שעובר דרך הצינור הצר משמיע צפצוף ומעבר האוויר דרך צינור מלא ליחה עלול לגרום לחרחורים. ההתקף יכול להיות קל או קשה, קצר או מתמשך.

 

באופן טיפוסי, ההגבלה בזרימת האוויר בסמפונות בקרב חולי אסתמה, משתנה עם הזמן או הנסיבות. במילים אחרות – למרבית חולי האסתמה יש תקופות או מצבים שבהם תפקודי הנשימה יהיו תקינים, ותקופות או מצבים בהם יסבלו מחסימה בדרכי הנשימה.

 

מה גורם לאסתמה?

 

לנטייה לרגישות של צינורות הנשימה יש מרכיב גנטי. כשקיימת נטייה גנטית לאסתמה, מצבים כמו זיהומים בדרכי הנשימה וחשיפה לאלרגנים או חומרים כימיים, יכולים לגרום למחלת האסתמה להופיע. 

 

אם המחלה הופיעה, האדם עלול לסבול מהתקפי אסתמה בעקבות חשיפה לגירויים שונים כמו צינון, אלרגנים כמו קרדית אבק הבית ופריחה, אוויר קר או יבש, עשן, זיהום אוויר, מאמץ גופני (באופן טיפוסי הקושי מופיע דווקא זמן קצר אחרי המאמץ) או מצב נפשי.

 

לא תמיד לחולה אסתמה יהיו קרובי משפחה אשר סובלים מהמחלה, אך ככל שיש במשפחה יותר חולי אסתמה, הסבירות שהאדם יחלה בה גדולה יותר.

 

מלבד המרכיב הגנטי, קיים גם קשר בין אסתמה למצבים נוספים ביניהם אלרגיות, רקע אלרגי במשפחה ונזלת כרונית, המעלים את הסיכון להתפתחות אסתמה.

 

בנוסף, מחקרים מהשנים האחרונות מצאו כי יש יותר חולי אסתמה בקרב אנשים הסובלים מהשמנה. גורם סיכון נוסף לאסתמה הוא עישון של האם בזמן ההיריון.

 

באיזה גילאים המחלה נפוצה?

 

אסתמה נפוצה הרבה יותר בקרב ילדים ממבוגרים. כ-14 אחוז מהילדים בישראל סבלו מאסתמה מתישהו בילדותם. לרוב המחלה לא מלווה את הילדים כל החיים - פחות מחמישה אחוז מהמבוגרים סובלים ממנה. רוב הילדים שסבלו מאסתמה בגיל צעיר מאוד, מבריאים מהמחלה לקראת גיל 3, עם הירידה בגורמים המרכזיים להתקפים: תחלואה, זיהומים ויראליים והצטננויות. בהמשך, המחלה יכולה להיעלם בכל שלב, בעיקר סביב גיל ההתבגרות.

 

יחד עם זאת, כשליש מהחולים יחזרו לסבול מאסתמה כמבוגרים. בנוסף, אסתמה עלולה להופיע בגיל המבוגר, גם אם האדם לא סבל מהמחלה בעבר.

 

האם באסתמה יש מרכיב נפשי?

 

אסתמה היא מחלה שנובעת מדלקת של הסמפונות ולא ממצב פסיכולוגי ולכן היא אינה מחלה פסיכוסומאטית. יחד עם זאת, מצב נפשי כמו לחץ או מתח, עלול לגרום להתקפים בקרב מי שכבר חולה במחלה.

 

איך מטפלים במחלה?

 

עם טיפול תרופתי נכון, חולי האסתמה יכולים לחיות לנהל אורח חיים פעיל ורגיל לחלוטין. אם החולה סובל מהתקפים קלים ולא תכופים, כשמופיע התקף ניתן להיעזר במשאפים שמרחיבים את דרכי האוויר באופן מיידי. אם החולה סובל מהתקפים תכופים יותר, לעיתים יהיה צורך בטיפול מונע - טיפול נוגד דלקת שניטל באופן יומיומי.

 

 

על אסתמה ואלרגיה 

 

 

יעוץ מקצועי:

ד"ר מייק סגל, רופא מומחה במכון הריאות במרכז הרפואי שיבא ומנהל קהילת הריאות באתר "כמוני". 

פרופסור בינימין וולוביץ', מנהל מחקר והדרכה באסתמה במרכז שניידר לרפואת ילדים.

 

הקלד כתובת לסרטון יוטיוב: