כמונינשימהמדריכיםמהי "חסמת הריאה" (COPD)?

מהי "חסמת הריאה" (COPD)?

מהי "חסמת הריאה" (COPD), כיצד מאבחנים את המחלה ומהן השיטות לטפל בה? כל המידע על אבחון, טיפול ומניעה של מחלת "חסמת הריאה" מהמומחים של כמוני עכשיו באתר

מאת ד"ר גרשון פינק
תגובות 1

(צילום: panthermedia)
(צילום: panthermedia)

חסמת הריאה - מחלת ריאות חסימתית כרונית המכונה בלעז COPD - הינה מחלה מתקדמת המתאפיינת בהגבלה כרונית בזרימת האוויר בעץ הסמפונות. 

 

הגורמים ל-COPD

 

הגורם להגבלה הכרונית בזרימת האוויר הוא תגובה דלקתית של הסמפונות הנובעת מפגיעת חלקיקים מזיקים או גזים שונים, מרביתם מגיעים מעשן הסיגריות. זו הסיבה שבגללה COPD נחשבת למחלתם של המעשנים, ואכן כ-80 אחוז מקרב החולים במחלה הינם מעשנים בעבר או בהווה.

 

אצל חולים שלא עישנו מעולם, ייתכן שהגורם הינו גנטי או חשיפה ממושכת בעבודה או בסביבת המגורים לזיהום סביבתי ולחומרים מזיקים.

 

לרוב המחלה מתחילה להתפתח בגופם של החולים בהיותם בני 40-30, וגורמת לירידה הדרגתית בתפקוד הריאות.

 

תסמיני COPD  

 

סימני ההיכר הראשונים של המחלה הם קשיי נשימה הולכים וגוברים, המקשים על ביצוע פעולות פשוטות כמו צחצוח שיניים.

 

סימנים נוספים הם עודף ליחה, שיעול תכוף, פליטת כיח, צפצופים וחרחורים בעת הנשימה בגלל היצרות הסמפונות ונטייה לדלקות חוזרות בדרכי הנשימה עקב הצטברות הליחה המשמשת קרקע פורייה להתפתחות החיידקים. כמו כן עשויים להיות דיכאון, ירידה בתיאבון ודלדול שרירים - כביטוי למחלה סיסטמית (רב-מערכתית), וגם עייפות ואובדן הכושר הגופני עד לנכות נשמתית מלאה. 

 

בניגוד לאסתמה, החסימה בדרכי הנשימה במחלת ריאות חסימתית כרונית הינה בדרך כלל בלתי הפיכה או הפיכה באופן חלקי בלבד. עקב כך, ובגלל המהלך הכרוני והמתקדם של המחלה עד לנכות נשימתית מוחלטת, נחשבה המחלה במשך שנים למחלה שאינה בת טיפול ושאין באפשרותנו לשנות את מהלכה הקשה.

 

לשינוי בגישה זו הביאו בעיקר ניסויים בתרופות חדשות וגישה טיפולית מודרנית ומשולבת, אשר הוכיחו כי ניתן לשנות את מהלך המחלה ולשפר משמעותית את איכות החיים ותוחלת החיים של חולים קשים אלה. השינוי בא לידי ביטוי בהגדרה החדשה של המחלה, כמחלה שניתנת למניעה (לא לעשן) ולטיפול.

 

כל הטיפולים למחלת ריאות חסימתית כרונית

 

התלקחויות במחלת ריאות חסימתית כרונית

 

ההתלקחות הינה החמרה חדה בתסמיני המחלה. במרבית המקרים היא נגרמת בעקבות דלקת בדרכי הנשימה. דלקת זו יכולה להיות ממוקמת בעץ הסימפונות בלבד (ברונכיטיס) או ברקמת הריאה עצמה (דלקת ריאות), ייתכן גם שבשתיהן יחד.

 

התלקחויות הן חלק בלתי נפרד ממהלך המחלה בחולי COPD. ריבוי התלקחויות מביא להחמרה מתמשכת בתפקוד הריאתי, לירידה באיכות החיים ולעלייה בתמותה.

 

לא תמיד ישנה הוכחה ברורה לזיהום, אך מאחר שבמרבית המקרים הגורם לההתלקחות הינו זיהומי - הרי שמתן אנטיביוטיקה עם טווח פעולה רחב עומד במרכז תכנית הטיפול בהתלקחות. בנוסף לאנטיביוטיקה, יקבל החולה בדרך כלל סטרואידים סיסטמים ובמידת הצורך גם תוספת חמצן.

 

סימני התלקחות חריפה: החמרה בקוצר הנשימה, החמרה בשיעול, עלייה בכמות וצמיגות הליחה, ליחה מוגלתית/צהובה, חומה ועליית חום – בעיקר בדלקת ריאות. 

 

חשוב לדעת לזהות את ההתלקחות בתחילתה, לפתוח בטיפול באופן מיידי ולאשפז רק כאשר אין ברירה.

 

COPD מתאפיינת בשתי צורות פגיעה בריאות:
 

ברונכיטיס כרונית - ברונכיטיס כרונית הינה תגובה דלקתית כרונית של עץ הסימפונות, כאשר הפגיעה בולטת יותר בדרכי האוויר הקטנות. תהליך כרוני זה גורם להיצרות של דרכי האוויר וכתוצאה להפרעה בזרימת האוויר דרכן. הביטוי הקליני העקרי הינו שיעול ליחתי וקוצר נשימה במאמץ.


אמפיזמה (נפחת הריאות) - מחלה מתקדמת יותר המאופיינת בהרס ריקמת הריאה עם הפרעה בשיחלוף הגזים וסופה שתוביל לקוצר נשימה מתקדם, אי ספיקה נשימתית כרונית ונכות נשימתית עד לצורך בהשתלת ריאות.

 

דרגות החומרה במחלת ריאות חסימתית כרונית

 

דרגות החומרה של COPD מבוססות על תוצאות בדיקת תפקודי הריאה של החולים. המדד החשוב ביותר בבדיקת תפקודי הריאה הינו הנפח הננשף בשניה הראשונה של הנשיפה (1FEV – Forced Expiratory Volume in 1 Sec).

 

דרגה 1 – 1FEV גבוה מ-80% מהצפוי - החולה בדרך כלל ללא תסמינים של המחלה ובמרבית המקרים אינו מודע כלל לעובדת היותו חולה. לעתים ישנו שיעול ליחתי.

 

דרגה 2 – 1FEV בין 50% ל-80% מהצפוי - מחלה בדרגת חומרה קלה עד בינונית. קוצר הנשימה מופיע במאמץ בלבד ומלווה בחלק מהחולים בשיעול כרוני וליחה.

 

דרגה 3 - FEV1 בין 30% ל-50% מהצפוי - מחלה קשה המאופיינת בהחמרה נוספת בהגבלת זרימת האוויר בסימפונות. ישנה החמרה בדרגת קוצר הנשימה, אשר יכולה להופיע גם במאמצים קלים ולעתים אף במנוחה. ישנה ירידה ביכולת לבצע פעילויות רגילות ופגיעה ישירה באיכות החיים.

 

דרגה 4 - FEV1 פחות מ-30% מהצפוי - מחלה קשה ביותר עם הגבלה ניכרת בזרימת האוויר בסימפונות. החולה מוגבל ביותר, אינו מסוגל לבצע פעילויות רגילות כמו להתרחץ או להתלבש. קוצר נשימה גם במנוחה, עם פגיעה קשה ביותר באיכות החיים. בחלק גדול מהמקרים נזקק החולה לטיפול בחמצן.

 

300,000 חולים במחלה. רק 10% מהם יודעים זאת

 

בישראל ישנם לא פחות מ-300,000 חולי חסמת הריאה, אך רק כעשירית מהם מאובחנים. 3,000 מהחולים נפטרים מדי שנה.

 

COPD הינה המחלה היחידה הנמצאת במגמת עלייה מבין הגורמים העיקריים לתמותה בשנים האחרונות.

 

עיקר הבעיה עם המחלה היא חוסר ידיעה בקרב אנשים הנמצאים בקבוצת הסיכון ללקות ב-COPD. אנשים אלה לא מגיעים לאבחון בזמן, ומחלתם מידרדרת ללא טיפול עד אשר הם מאובחנים בשלב בו קשיי הנשימה שלהם הופכים לחמורים. מכאן שחשוב ביותר לאתר ולאבחן את החולים בשלבים הראשונים של מחלתם.

 

בחן את עצמך: האם אתה בקבוצת סיכון ל COPD?

 

האם הנך מעשן או נהגת לעשן בעבר ?

האם הנך מבוגר מגיל 40 ?

האם אתה משתעל מדי יום?

האם אתה פולט ליחה כל יום?

האם אתה סובל מקוצר נשימה באופן חמור מבני גילך?

 

אם השבת על 3 מהשאלות בחיוב, אתה נמצא בקבוצת סיכון ל-COPD ומומלץ שתיבדק בבדיקת תפקודי ריאות המבוצעת בכל קופות החולים.

 

* הכותב הוא מנהל יחידת הריאות במרכז הרפואי קפלן ומנהל תחום הריאות באתר "כמוני"

מרים-אוחנה2
16/05/17 12:02
שלום: אני שייכת לקבוצת חולי copd לאחר אבחנה היום אני מטופלת בסטרואידים ויש שיפור .
קישור:
הקלד כתובת לסרטון יוטיוב: