מחלות לב

כמונימחלות לבמדריכיםמחלות ובעיות במסתמי הלב

מחלות ובעיות במסתמי הלב

בעיות בפתיחת או סגירת המסתמים משבשות את זרימת הדם התקינה בלב ובעורקים הכליליים. הן עלולות לפגוע באיכות החיים ובמקרים חמורים גם לגרום לאי ספיקה

מאת מיכל אברג'יל
תגובות 0

(צילום: shutterstock)
(צילום: shutterstock)

 

למסתמי הלב, האחראים על זרימת הדם בין החדרים והעליות, חשיבות רבה עבור פעילותו התקינה של הלב. המסתמים נמצאים בשני צידי הלב ומפרידים בין אבי העורקים לחדר שמאל, בין העליות לחדרים ובין החדר הימני ועורק הריאה. הם אלו שמאפשרים לדם לזרום לכיוון אחד, הכיוון הרצוי עבורנו.

 

מחלה של המסתם מופיעה בעקבות פעילות לא תקינה, כאשר קיימת בעיה בפתיחתו או בסגירתו המלאה. במידה והמסתם אינו נפתח עד הסוף, כמות דם קטנה יותר עוברת לחלל הבא. אם המסתם אינו נסגר עד הסוף, חלק מהדם עלול לדלוף בחזה, נגד כיוון התנועה הרצוי. כשהמסתם אינו מתפקד כראוי, הלב נאלץ לעבוד קשה יותר והדם עלול להצטבר בריאות או לגרום לבצקות בגוף.

 

בעיה בפתיחת המסתם - מצב בו המסתם אינו נפתח עד הסוף נקרא היצרות. הבעיה נובעת משקיעת סידן על המסתם או היווצרות צלקות על פניו, אשר הופכות אותו לנוקשה יותר.

 

בעיה בסגירת המסתם -  מצב בו המסתם אינו נסגר עד הסוף נקרא אי ספיקה. בעיה זו נובעת מפגם במבנה המסתם, דוגמת צניחת העלים, קרע או התרחבות המסתם. כשהמסתם אינו סגור לחלוטין, חלק מהדם דולף חזרה בכיוון ההפוך לזרימת הדם התקינה.

 

אי ספיקה של המסתם המיטרלי, המאפשר זרימת דם מהפרוזדור השמאלי אל החדר השמאלי, גורמת לקוצר נשימה, הפרעות בקצב הלב ופגיעה באיכות החיים.

 

אי ספיקה של המסתם האאורטלי, החוצץ בין החדר השמאלי לאבי העורקים, גורמת לכאבים בחזה, קוצר נשימה והגדלת הלב.

 

מחלות המסתמים הן חמורות במיוחד ומחייבות טיפול. אחרת, יגרמו לאי ספיקת לב.

 

איך ניתן לזהות מחלת מסתמים?

 

1. דופק לא סדיר או תחושות של "דפיקות לב". 


2. קוצר נשימה בזמן מאמץ ולעתים אף במנוחה. 


3. בצקות ברגלים, לפעמים גם בבטן. 


4. חולשה, סחרחורת, עייפות קיצונית, התעלפויות. 


5. אי נוחות או הרגשת לחץ בבית החזה. 


חשוב לציין כי הסימנים אינם ייחודיים לבעית מסתמים. דפיקות לב כתוצאה מהפרעות קצב, לדוגמה, יכולות להופיע עקב יתר לחץ דם או בעיות בבלוטת המגן. בצקות ברגליים עשויות להיווצר עקב חלבון נמוך בדם או בעיות בוורידי הרגליים. כאשר מופיעים התסמינים שצוינו, חשוב לפנות ולהיבדק על ידי רופא לצורך בירור מקיף.

קישור:
הקלד כתובת לסרטון יוטיוב: