מחלות לב

מי מטפל בך?

צוות מקצועי רב-תחומי מלווה את חולה הלב לכל אורך ההתמודדות עם המחלה: החל בקרדיולוג המאבחן ועד למומחה השיקום, דרך התזונאי, האחות והמנתח

מאת ד"ר רוברט קלמפנר, מומחה למחלות לב
תגובות 0

(צילום: shutterstock)
(צילום: shutterstock)

 

קרדיולוג כללי

 

הקרדיולוג הכללי הוא הרופא הראשון אליו מפנה רופא המשפחה במקרה של בעיה בלב. הקרדיולוג עובר על תיקו הרפואי של המטופל, בודק את תרשים האק"ג, מבצע בדיקה גופנית וקובע אבחנה ראשונית. לעתים קיים צורך בבדיקות נוספות כגון בדיקת אקו-לב או צילום חזה. בהתאם לתשובות, הקרדיולוג יכול להפנות לרופא מומחה אחר, כגון מצנתר או מומחה בבעיות בקצב הלב.

 

מנתח לב

 

מבצע ניתוחי לב, דוגמת ניתוח מעקפים, תיקון מסתם או החלפתו, תיקון מומי לב מולדים והשתלות לב.

 

אלקטרופיזיולוג

 

מתמחה בהפרעות בקצב הלב ובמערכת ההולכה החשמלית שלו. הטיפול בהפרעות קצב לב כולל מתן תרופות, לעתים יש גם צורך בהשתלת קוצב מלאכותי.

 

מצנתר

 

מבצע צנתורים - פעולה פולשנית אבחונית המספקת מידע על סתימות בכלי הדם המובילים ללב. הצנתור יכול להיות גם טיפולי-התערבותי: החדרת סליל או בלון לכלי הדם המועד לסתימה, אשר מרחיבה אותו ופותרת את בעית ההיצרות.

 

מומחה לאי ספיקת לב

 

הטיפול באי ספיקת לב הפך היום לתת התמחות בקרדיולוגיה. משמעות הביטוי "אי ספיקת לב" היא תפקוד לקוי של משאבת הלב. במצב זה ניתן לטפל באמצעות מגוון של תרופות. במידת הצורך, יש להשתיל קוצב מיוחד ולעתים גם לב חדש.

 

מומחה לשיקום לב

 

תפקידו של הרופא המשקם הוא לעזור לחולה הלב לחזור לתפקוד יום-יומי, תחת השגחה רפואית צמודה. השיקום הוא שילוב של טיפול תרופתי הולם, פעילות גופנית מתאימה, הנעשית תחת פיקוח, וכן טיפול פסיכולוגי ותזונתי.

 

אחות קופת חולים

 

האחות תעניק את הטיפול המשלים בסניף קופת החולים, ותבצע מעקב אחר לחץ הדם ורמת הסוכר. האחיות יוכלו לעזור בארגון התרופות ויתנו מתן מידע חשוב וכלים להתמודדות ומעקב אחר המחלה.

 

רוקח

 

הרוקח יוכל לספק מידע חיוני רב אודות התרופות. הוא יוכל להסביר אם יש סוגי מזון או תרופות שיש להימנע מהם בטיפול, או אם קיימת סכנה בשילוב בין תרופות מסוימות. בנוסף יוכל הרוקח לפרט את ההוראות לנטילת התרופות ולציין את תופעות הלוואי הנפוצות.

 

תזונאי

 

התזונאי יוכל לייעץ כיצד להתאים את התזונה להתמודדות טובה יותר עם מחלת לב, דוגמת הפחתת כמויות המלח והנוזלים. ניתן להכין עם מומחה התזונה תפריט מתאים שיסייע לשמירה על משקל מיטבי ולשיפור ערכי הסוכר, השומן והוויטמינים בדם.

 

קישור:
הקלד כתובת לסרטון יוטיוב: