כמונילחץ דםמדריכיםעמידות לטיפול ביתר לחץ דם

עמידות לטיפול ביתר לחץ דם

חוסר התמדה בטיפול, תרופות לא מתאימות, עודף נוזלים, עישון והשמנה - אלה חלק מהגורמים העשויים לגרום לעמידות יתר לחץ הדם לאורך זמן. מה עושים?

מאת מערכת כמוני
תגובות 0

(צילום: Shutterstock)
(צילום: Shutterstock)

עמידות לטיפול ביתר לחץ דם מוגדרת כלחץ דם שלא יורד מתחת ל-140/90 מ"מ כספית (160/90 בגיל המבוגר), למרות טיפול המורכב ממינון מקסימאלי של שלוש תרופות מקבוצות שונות כאשר אחת מהן היא משתן.

 

כדי לוודא שאכן אין תגובה לטיפול ולא מדובר בתסמונת החלוק הלבן (מדידות לחץ דם גבוהות מוטעות במרפאה) מומלץ לבצע מוניטור לחץ דם ל-24 שעות.

 

סיבות אפשריות לאי-ירידת לחץ דם:

 

• חוסר התמדה

יש להבין שטיפול ליתר לחץ דם הוא טיפול לכל החיים וצריך להפוך אותו להרגל חיים: כפי שמצחצחים שיניים כל בוקר - יש לקחת תרופות כל בוקר. ההתמדה בטיפול חשובה מאוד ונטילה לא מסודרת של התרופות, כפי שנרשמו על ידי הרופא, יכולה לגרום לכך שלא תהיה תגובה לטיפול.

 

ההיענות הנמוכה לטיפול מצד חולים רבים, נובעת גם מהעובדה שיתר לחץ דם הנו נטול תסמינים ולכן אין "מה שיזכיר" לחולה ליטול את תרופותיו. יש לזכור שגם כאשר לחץ הדם יורד לערכים תקינים, יש להתמיד בטיפול כדי לשמור עליהם.

 

איך לשפר את ההתמדה בטיפול? חשוב לכל אחד לבחור טיפול התואם את אורח החיים שלו (שימוש בתרופות ארוכות טווח הניתנות פעם ביום, שילוב תרופתי קבוע, לקיחת התרופות בצמוד לפעילות יומיומית וכדומה). אדם פעיל למשל, הנמצא הרבה מחוץ לבית - צריך לבחור טיפול שניתן פעם ביום, עדיף בבוקר. חשוב גם לשים לב לתופעות לוואי המטרידות את המטופל, ובמידת הצורך להחליף טיפול. יחד עם זאת יש לזכור כי לא כל תופעה המופיעה תוך כדי הטיפול קשורה אליו ישירות.

 

• טיפול שגוי

כאשר הטיפול התרופתי לא הולם - בשל בחירה לא נכונה, מינון לא מספק או תגובה עם תרופות אחרות המנטרלות את פעילות התרופות ללחץ הדם - לא תהיה ירידה מספקת של לחץ הדם.

 

• עודף נוזלים

עודף נוזלים בשל צריכה מוגברת של מלח, פגיעה בתפקוד הכליות, וטיפול לא מספק במשתן - מקשה על איזון לחץ דם.

 

• סיבות נוספות

גם מצבים נלווים כמו עישון, השמנה, הפרעות נשימה בשינה, צריכת אלכוהול או סוכרת - מקשים מאוד על איזון לחץ דם.

 

מה עושים?

 

במידה נוטלים את הטיפול המיטבי ולחץ הדם עדיין לא מאוזן מומלץ לחפש יתר לחץ דם משני שלא אותר. במקרים אלו מומלץ לפנות למרפאת מומחים לטיפול ביתר לחץ דם.

 

קישור:
הקלד כתובת לסרטון יוטיוב: