הקהילה כמקהלה

כמוניבלוגיםהקהילה כמקהלה גשר מאחד – מודל חוסן נפשי להתמודדות עם משבר ומחלה

גשר מאחד – מודל חוסן נפשי להתמודדות עם משבר ומחלה

19/06/10 21:47
נכתב רבות על ההשלכות הרגשיות של מחלה כרונית על חיינו. אירוע הפתיחה של תערוכת הצילומים של דקל דנוך "השקית שלי" מייצג את מקומה המשמעותי של היצירה כדרך התמודדות עם מחלה, משבר ומצוקה. בתערוכה הוא מתעד את ההתמודדות שלו לאחר ניתוח וחיים עם שקית משך שבעה חודשים.
במהותם טראומה, לחץ ודחק נפשי הינם מצבים שבו האדם עומד חסר-אונים מול איום חיצוני או פנימי על חייו. הוא חש כי אין לו את המשאבים (פנימיים וחיצוניים) הדרושים להתמודדות. מצב זה יכול להיות חריף ובעל עוצמה גבוהה סביב אירוע חירום (טראומה) וגם עלול להימשך לאורך זמן ולפיכך להגביר את רמות הלחץ, הדחק והסבל. עקב מצב זה לעיתים מתרחשים שינויים בנו ובמערכות היחסים שלנו. אלו מערערים את האמון, הביטחון והיציבות הקיימים ב"עצמי" ובמשפחה. סיכום ממצה על תגובות גופניות, מחשבתיות ורגשיות בעקבות טראומה ומשבר מופיע במאמר המצורף.  
אציג בפניכם בקצרה את עקרונות מודל החוסן הרב ממדי שפותח על ידי "המרכז לשעת חירום" שנוסד ב- 1981 על ידי פרופ' מולי להד. המודל מציע שבעה מרכיבים להתמודדות יעילה עם חשיפה לאירועים טראומטיים או משבר. ערוצים אלה נקראים BASIC-PH ובעברית גש"ר מאח"ד (1)
לכולנו קיים סגנון תגובה דומיננטי ולרוב אנו משלבים מספר אפיונים. חשוב לזהות בעצמנו ובקרובים לנו מהו הסגנון המועדף, לקבל ולכבד אותו. לעיתים נגלה שאנו משלימים אחד את השני ולפיכך מתמודדים יחד. זו הזדמנות גם להגביר את מגוון התגובות שלנו, עצמנו. במיוחד במצבי לחץ, ככל שאנו משתמשים בכלים רחבים, גמישים ורבים יותר כך ההתמודדות יותר מוצלחת ומקדמת בריאות.
ג – גוף: חוויות לחץ משפיעות על המערכת הנוירו-כימית של המוח ומעוררת תגובות לחץ אופייניות, כגון כאבים, סחרחורת ובחילה, נשימה מהירה, הזעות ורעידות, פיק ברכיים, פרפרים בבטן וכדומה. לכל תחושת לחץ ישנו רכיב גופני. מיומנויות שחרור, הרפייה שרירית, הרפייה נשימתית, הרפיית תנועה נמרצת ושליטה על תגובות הגוף מסייעות להחזיר את המערכת הגופנית לאיזון הרצוי. בהתמודדות לאורך זמן עם מצב משברי, סגנון זה מאופיין בפעילות גופנית, ספורט, פתרונות מעשיים, סידורים, תנועה, כגון להסיע, להביא, לרהט, קרי התמודדות פעילה.
ש – שכל: החשיבה מתערפלת ומשתבשת תחת לחץ. כדי להקטין את תחושת חוסר האונים ולפתח גישה חיובית של התמצאות ושליטה, יש לעזור באירגון מחדש של התפקודים הקוגנטיביים, האחראים ללמידה ולאיסוף מידע רלוונטי, להכוונת החשיבה החיובית, לבוחן המציאות, ולברירת סדר העדיפויות ולפתרון בעיות. במצב מחלה חלקנו פונים ל"רשת" לחיפוש אחר מידע, טיפים, ועוסקים בהכנת תכניות, ורשימת מטלות.
ר – רגש: מגוון רחב של רגשות מתעוררים עקב מצב לחץ. עצירת הביטוי הרגשי עלולה להיות מסוכנת לבריאות הנפשית והגופנית. חשוב לעודד ביטוי רגשי באמצעים מילוליים של דיבור, שיחה, ויצירה. זאת כדי להפחית תחושות לחץ ומצוקה. כמובן ששיתוף רגשי בינאישי מאוד תורם. טבעי מאוד שחרור רגשי כגון בכי, צחוק, צרחה (אני ממליץ להאזין לשיר: "הצרחה" מאיר אריאל/שלום חנוך מהאלבום: "אור ישראלי" (2003).
מ – משפחה: המערכת המשפחתית היא מערכת חברתית ראשונית חיונית לפיתוח כישורי התמודדות בלחצי-החיים. היא מסוגלת להעניק אהבה, תמיכה וסיוע, היוצרים את הבסיס להישרדות ולמרפא במצבי מצוקה.
א – אמונות: האמונה שייכת למימד הרוחני של האדם, לתחום החיפוש אחר טעם החיים וסדר היקום. האמונה מעניקה משמעות למצוקה ולסבל. התקווה חיונית להישרדות. מערכות אלו עלולות להתערער עקב משברים. חשוב לחזק את התהליך הפנימי הקשור למערכת ערכים חברתית-אידאולוגית, לאמונה דתית, ולביטחון עצמי, בעזרת ערכים מובילים, טקסים קבוצתיים, תפילות וחיפוש מודע של משמעות החיים.
ח – חברה: תקשורת ושיתוף בין-אישיים חיוניים ליצירת קשרים חברתיים. לתמיכה מצד הקבוצה החברתית יש חשיבות עליונה בהתמודדות עם לחצים ובמשברים. היכולת למלא תפקיד חברתי ולהשתלב בקבוצה מסייעת לפרט לרכוש ביטחון ומשמעות בזמנים של בילבול ואי-ודאות. מתן תמיכה חברתית לאדם במצוקה היא מיומנות חברתית הניתנת לטיפוח למעניק ולמקבל כאחת.
ד – דמיון: פעולת הדמיון מאפשרת דיאלוג בין גוף, שכל ורגש. היא חיונית לכושר המצאה, לחשיבה יוצרת, לפתרון בלתי שגרתי של בעיות ולהומור. הפלגה בדמיון מאפשרת הסחת דעת והפוגה במצבי מצוקה מתמשכים.
ארגז הכלים המתבסס על מודל רב-מימדי זה מאפשר עבודה בהרפיה לסוגיה, בבניה של חשיבה חיובית, התמודדדות פעילה, פתרון בעיות ובעיבוד רגשי דרך שיחה ומגוון האומנויות כגון ציור ופיסול, קריאה, כתיבה יוצרת, צילום ודרמה.
בהמשך אספר לכם על:
1. מפגש הסיום של קבוצת הילדים חולי קרוהן וקוליטיס שהוכיח שדרך משחק חברתי עולים תכנים משמעותיים. הכנה לניתוח, טיפים להתמודדות עם דיאטת מודולן ורעיונות לשמירה על קשר בחופשת הקיץ והציפייה להמשך הקבוצה אחרי החגים.
2. הכינו דוגמאות לדרכי ההתמודדות שלכם לקראת השיח הקבוצתי ביום ה' הקרוב בשעה 21:00!!
כאן בכמוני!!!
גשר מאחד – מודל חוסן נפשי להתמודדות עם משבר ומחלה

0 תגובות

כינוי:
הקלד כתובת לסרטון יוטיוב:
אודי דנקר
אודי דנקר
פסיכולוג חינוכי, מטפל בפסיכודרמה, מנחה קבוצות, נולדתי וגר במושב בית זית, חולה בקרוהן מגיל 13, מנחה קבוצות תמיכה עם ילדי...
עוד פוסטים בבלוג: הקהילה כמקהלה
צעד ראשון מתחיל כאן ועכשיו - ברכות לשנה החדשה
ראש השנה החדשה מפגיש אותנו עם תהליכים מוכרים של סיכום השנה שחלפה, התחברות למשפחה, העלאת זיכרונות ויצירת חלומות לקראת השנ...
קרא עוד
הדרך ארוכה ומפותלת – הצעות להיענות לטיפול
70% מהחולים אינם מתמידים בתוכנית הטיפולית שלהם. חלקם מרצון. זהו ניסיון להסביר את התופעה ולהציע המלצות לטיפוח יחסי רופא ח...
קרא עוד
יום המודעות העולמי לקרוהן וקוליטיס כיבית
היום! יום שני ה- 23/5, מצוין לראשונה בישראל - "יום המודעות העולמי לקרוהן וקוליטיס כיבית" אשר מצוין ב 27 מדינו...
קרא עוד
סימנים בדרך – ערכים מקדמים בריאות
אני כותב לכם במהלך הטיסה שלי חזרה לארץ. לקחתי חופשה משגרת החיים והקדשתי אותה לרגיעה, מנוחה ובילוי עם משפחתי בארה"ב....
קרא עוד
\"שנות העשרים הן שנות נעורינו\" – התמודדות צעירים עם מחלה
\"שנות העשרים הן שנות נעורינו, כבר יצאנו מחסות הורינו\" שורה מתוך השיר \"נשים רוקדות\" של יורם טהרל...
קרא עוד