הבלוג של ערן ברקוביץ - מאחורי הנפש

כמוניבלוגיםהבלוג של ערן ברקוביץ - מאחורי הנפשסטירואידים: טיפים ותופעות לוואי

סטירואידים: טיפים ותופעות לוואי

בטרשת נפוצה, במידה והנוירולוג יאבחן התקף או החמרה בסימפטומים, סביר שיציע לכם טיפול בסטרואידים (סולומדרול). כל אחד וחווית הסטרואידים שלו, יש הרואים בטיפול תרופת פלא, שלא רק שמעבירה את ההתקף אלא גם נותנת אנרגיה ושיפור במצב הרוח. אחרים, לעומת זאת, רואים בכך תקופה של ייסורים, עם חוסר שינה, עצבנות ותופעות לוואי רבות.

את ההסבר לגבי הטיפול ותופעות הלוואי תקבלו מהנוירולוג או האחות, אך הנה כמה נקודות נוספות שלא תמיד נותנים עליהן דגש:


לפני העירוי:

1. אל תתייבשו: שתו המון נוזלים לפני העירוי. השתייה המרובה גורמת לורידים להיות גדולים יותר וקלים יותר לאיתור, כך החדרת העירוי תהיה קלה וחלקה.

2. סטירואידים מקבלים על בטן מלאה: הסולומדרול גורם לכאבי בטן ולצרבות במידה וניתן על בטן ריקה. מומלץ לאכול ארוחה גדולה ומלאה לפני העירוי. פנקו את עצמכם ומלאו את הבטן בדברים טעימים, מגיע לכם – גם ככה לאחר הטיפול האוכל יתחיל לקבל טעם מוזר.

3. בחרו יד: בחרו מראש באיזו יד תרצו לקבל את העירוי. החיבור לווריד יכול להישאר באותה היד למשך 5 ימים, וייתכן שיהיה הדבר מציק מאוד אם תהיה זו היד הדומיננטית. כמובן, שייתכן והיד תיבחר בשבילכם, כאשר האחות תבחר את היד בה הורידים הכי מתאימים.


במהלך העירוי:

1. קחו סוכריות או מסטיק: במהלך העירוי, ייתכן ותרגישו טעם מתכתי בפה. טוב שיש סוכריית מנטה חזקה או מסטיק (טוב ועמיד) כדי להעביר את הטעם, זאת מכיוון שמים ומשקאות אחרים לא עוזרים להעביר את הטעם והוא גם משפיע וצובע כל מזון שתכניסו לפה.

2. נסו להירגע: הביאו אייפד עם המוזיקה האהובה עליכם שתוכלו להאזין תו"כ העירוי (שימו לב היום יש גם ספרים על גבי דיסקים, בדיוק מתאים כדי להעביר כמה ימים). ספר ומגזינים גם טובים, למרות שלפעמים קשה להתנהל איתם כשיד אחת מחוברת. נסו לתרגל נשימה עמוקה ונכונה ואולי אפילו תצליחו להירדם. לא להביא, את הלפטופ והפלאפון של העבודה, אתם בטיפול לכל דבר.

3. לא למהר: כמה זמן לוקח העירוי? – תלוי בקצב הטיפטוף. אם אתם מרגישים חום, הפנים מאדימות וקצב הלב מהיר, בקשו מהאחות להאט את קצב טיפטוף העירוי (הוותיקים כנראה יודעים כבר לשלוט בקצב גם לבד).

4. בסוף שוטפים: לפעמים לקראת סוף העירוי עצבניים וקצרים בזמן, מרגישים חלק מתופעות הלוואי ורוצים רק להגיע הבייתה כמה שיותר מהר. יש יתרון גדול לשטיפה בתמיסת מלח (סליין) בסוף העירוי, עוד כמה דקות וזהו.


לאחר העירוי:

1. תאכלו אוכל מנחם: כפי שהזכרנו קודם לכן, כנראה והאוכל ירגיש קצת מוזר, לכן ערבבו את הטעם הזה עם משהו טוב באמת. עם זאת, כדאי להימנע ממשהו שומני כי זה יגרום לצרבות. גם הגבילו את הממתקים ומאכלים עם ריכוז גבוה של סוכר, כי הסולמדרול מגביר את רמות הסוכר בדם. (אם אתם סוכרתיים, הזכירו לרופא ולאחות וקבלו מעקב מתאים והנחיות לגבי אכילה תוך כדי הטיפול).

2. הימנעו מאוכל מלוח: הסולומדרול יכול להביא לתחושה של נפיחות כללית וגם לנפיחות באזור הרגליים והקרסליים. הימנעו מאוכל מלוח והקפידו על שתייה מרובה של מים, היא עוזרת לצמצם השפעה זו, אשר תיעלם כמה שבועות מסיום הטיפול.

3. הישארו שקטים: הסטירואידים גורמים להרבה אנשים להיות חרדתיים, עצבניים וחסרי שקט באופן כללי. אל תאתגרו תקופה זו בעבודה ומטלות מיוחדות, הישארו בבית וצרו אווירה שקטה ורגועה עד כמה שניתן. במהלך הטיפול לא תהיו יצרניים ונחמדים לעמיתים בעבודה כפי שאתם בדרך כלל.

4. קחו מונית: ייתכן ויהיה לכם קשה להתרכז, תהיו עצבניים והתפיסה שלכם תהיה לא כתמול שלשום. אפילו אם אתם חושבים שאתם כשירים לנהיגה, יהיה זה רעיון טוב לתת למישהו אחר להביא אתכם הבייתה בתום כל יום עירוי. הניחו את הדאגות לגבי הפקקים ומהירות התגובה כאשר יחתכו אתכם ביציאה מבית החולים.

5. לילה לבן: הסולמדרול גורם להפרעות בשינה. די שכיח למצוא אנשים במהלך טיפול סטירואידים קמים באמצע הלילה ומכינים ארוחות גורמה, מנקים את המטבח, מסדרים סיפריות מחדש וממיינים את הדואר. למרות ה"יתרונות" הללו, עליכם לנוח בתקופה הזו – הטיפול הזה מהווה מעמסה כבדה על גופכם. נסו טכניקות שונות שיעזרו לכם להירדם, במידה ואינכם מצליחים בקשו מהרופא כדורי שינה לתקופה זו.


טיפים נוספים:

1. היו זהירים עם תרופות הומאופטיות: תופעות הלוואי של הסולמדרול יכולות להגביר ולהשפיע על כמה מצמחי המרפא, כמו לדוגמא: האלוורה, ג'ינסנג אסייאתי, מיריקה וליקוריץ.

2. שמרו על פתח העירוי: הגנו עליו מפני משיכות ופגיעות. במידה ואתם צריכים לעבור בתקופת העירוי סריקת MRI, כדאי שלא תקבלו את הגדוליניום דרך אותו פתח בו אתם מקבלים את הסטירואידים. למרות ששיטה זו חוסכת זמן לפני ה- MRI, הגדולינים יכול לגרום לוריד "לקרוס", אז יצטרכו למצוא וריד חדש לקראת יום נוסף של טיפול בסטירואידים.

3. הימנעו מזיהומים: הסטירואידים מפחיתים את יכולת המערכת החיסונית להילחם בזיהומים או דלקות. הימנעו ממגע עם אנשים שיש להם סימפטומים של דלקות או זיהומים אחרים. אם לא נדבקתם בעבר באבעבועות רוח הימנעו מאנשים עם אבעבועות, כמו גם אנשים עם שלבקת חוגרת. במידה וכן היה לכם אבעבועות רוח בעבר, תהיו פגיעים יותר לפתח שלבקת חוגרת במהלך הטיפול. דווחו לרופא או לאחות באופן מיידי אם אתם מפתחים חום, התקררות, קשיי נשימה או פריחה.

4. הימנעו מחיסונים: במהלך הטיפול רצוי להימנע מכל חיסון, מכיוון שהמערכת החיסון מוחלשת בזמן זה. גם כאשר מומלץ לכם לקבל חיסון דווחו מתי לאחרונה קיבלתם עירוי של סטירואידים, כדאי שהמרחק בניהם יהיה גדול ככל שניתן.

מתוך אתר האינטרנט about.com
 

איך לכם עובר הטיפול בסטירואידים? לאיזו קבוצה אתם שייכים, טיפול-סיוט או הפוגה-נוחה? מהי תופעת הלוואי שמפריעה לכם ומה אתם עושים איתה? וכל טיפ יצירתי להעביר את הזמן יתקבל בברכה...
 
סטירואידים: טיפים ותופעות לוואי

2 תגובות

אנה-רייזמן
10/06/11 20:48
בתור אחת שמחברת לא פעם חולי טרשת לעירוי סולומדרול בסופ"ש כאשר המרפאה סגורה והם מגיעים למחלקה, יכולה להגיד שהשד הוא לא נורא. אמנם נאלצים "לבזבז" 3 שעות בבית חולים, אך מצד שני זוכים בשעות...
בתור אחת שמחברת לא פעם חולי טרשת לעירוי סולומדרול בסופ"ש כאשר המרפאה סגורה והם מגיעים למחלקה, יכולה להגיד שהשד הוא לא נורא. אמנם נאלצים "לבזבז" 3 שעות בבית חולים, אך מצד שני זוכים בשעות שלווה ומנוחה .

רוב האנשים מדווחים על שיפור ניכר בהרגשה, עובדה שעוזרת להתמודד עם תופעות לוואי של הטיפול

אז כל מי שבאמצע הטיפול או מתוכנן לעבור אחד כזה, מחזיקה אצבעות שיעבור בקלות

נ.ב אפשר גם לנצל את הזמן שמחוברים לטיפול לגלישה ב"כמוני"...
המלאך-בלבן
23/05/12 12:46


בתור אחות שמטפלת בחולי טרשת נפוצה גם בבית. (דרך קופ"ח) אפשר לחסוך זמן יקר ונוחות רבה ולקבל את הטיפול בבית!!!


כינוי:
הקלד כתובת לסרטון יוטיוב: