לא מצליחה לעזור

26/10/18 13:53
3 תגובות
אולי הבעיה שלי תראה קטנה ולא משמעותית בהשוואה לדברים אחרים הנכתבים בערן, אולם לי היא משמעותית ומשפיעה באופן יום-יומי על ההתנהלות ועל ההרגשה. אני ובעלי צעירים. אני לומדת לתואר שני ואילו בעלי התחיל בשנה שעברה באוניברסיטה הפתוחה תואר ראשון. לאחר השחרור שלו מהצבא הוא החל לגשת פעם אחר פעם לבגרות במתמטיקה ופעם אחר פעם לא הצליח. בניגוד לכך בפסיכומטרי הלך לו נהדר והוא קיבל 704. הוא בחור מאוד חכם, רק שנלחץ נורא במבחנים (לא מאובחן). השאיפה שלנו הייתה שהוא יתקבל לתואר באוניברסיטת ת"א, אבל היעדר הבגרות במתמטיקה מנעה זאת ממנו. עליתי על הרעיון של אפיק מעבר דרך האוניברסיטה הפתוחה והוא נרשם. התנאי למעבר הוא ממוצע של 90 בכל קורס (הצליח רק ב3 קורסים, ובשאר קיבל סביב ה70). הוא לא עושה דבר מללמוד בבית (כי זו הפתוחה והלימודים הם אוטודידקטיים) ועדיין לא מצליח. בנוסף על כל הכשלונות לפני כחודשיים הוא זומן לוועדת חריגים באוניברסיטת ת"א ואמרו לו שהוא מתקבל. הרמנו כוסית שמפנייה והכל, אבל שבוע אחרי זה התקשרה המזכירה ואמרה שזו הייתה טעות. בקיצור, בעלי בדיכאון. לא מאמין בעצמו שיצליח להגיע למשהו בחיים האלה. זה ממש מעציב אותי שהוא לא נלחם על עצמו ולא מחפש דרכים נוספות וגם שלא מחפש עבודה. בקיצור אני בגישת החיים שלי תמיד נלחמת, מחפשת דרכי פתרון, להסתער על המטרה, וגם אם לא הולך, לחשוב על הצד החיובי ולחפש משהו אחר. קשה לי להיות אמפתית כלפיו, והוא השותף שלי לחיים האלה... מרגישה שאני מבינה את התסכול שלו (בצדק, כי הכל הולך קשה), אבל שלא מבינה את דרך ההתמודדות שלו. דיכאון לא יקדם אותו לשום מקום... זהו... אני במבוי סתום. לא יודעת מה לייעץ לו ולא יודעת איך להתנהג לידו כשהוא מתכנס פנימה לתוך הקונכייה שלו..

3 תגובות

ציפור-גן-עדן-מתנדבת
26/10/18 15:01
חן יקרה, הקושי שאת מתארת לא נראית לי קטן ושולי, כי הבעיה שמעיקה עלייך כבר הרבה זמן (וגם על אישך) תופסת נפח משמעותי מהאנרגיות שלך ומשפיעה אל איכות החיים של שניכם, וזה בהחלט ראוי להתייחסות רצינית ותו...
חן יקרה,

הקושי שאת מתארת לא נראית לי קטן ושולי, כי הבעיה שמעיקה עלייך כבר הרבה זמן (וגם על אישך) תופסת נפח משמעותי מהאנרגיות שלך ומשפיעה אל איכות החיים של שניכם, וזה בהחלט ראוי להתייחסות רצינית ותומכת.

אני מבינה ממך שהתנאי למעבר לאוניברסיטת תל אביב הוא ממוצע 90 בכל קורס. זו נראית לי דרישה דרקונית. לא בטוחה שכל המרצים היו עומדים בתנאי זה. אבל , אם אני מבינה כהלכה, ציון 90 בכל הקורסים הוא רק תנאי למעבר לאוניברסיטת תל אביב, אך עם הציונים הסבירים שיש לו אני מניחה שהוא יכול להמשיך ללמוד באוניברסיטה הפתוחה ולסיים את כל הדרישות לתואר הנכסף. אז למה לא להמשיך ללמוד בפתוחה? הרמה שלה נחשבת לטובה והתואר שלה הוא תואר אקדמי לכל דבר.(אף כי הלימודים בפתוחה, לפי ניסיוני, קשים יותר מאשר באוניברסיטה רגילה...)

במקביל, הייתי מציעה לאישך לעבור אבחון שיאפשר לו הקלות לימודיות. כן, זה מקובל גם במוסדות אקדמיים. אם הפסיכומטרי שלו הוא 704, אין ספק שהוא בעל יכולות מרשימות הרבה מעל מהממוצע, ולכן אבחון שיקנה לו הקלות בהחלט יכול לשפר את רמת ההישגים שלו.

אינני יודעת מה הוא לומד, אך תמיד יש חלופות ( בדרך כלל יקרות יותר כספית) של לימודים במכללה (שתנאי הקבלה אליה נוחים יותר מאשר אוניברסיטה). יש מכללות טובות מאד, אך השאלה אם אתם יכולים לעמוד בשכר הלימוד הגבוה משמעותית.(יש גם מכללת תל אביב שמקבילה לאוניברסיטת תל אביב וגם שכר הלימוד בה, למיטב ידיעתי, הוא שכר לימוד של אוניברסיטה, (ולא של מכללה) .שווה לנסות. ואולי אפשר לקבל במכללה שתיבחר מילגה בזכות הציון הפסיכומטרי הגבוה של אישך. יש לברר זאת.

העובדה שקשה לך להיות אמפתית כלפיו מובנת, גם כי את לא חווה בעצמך את הקשיים שהוא חווה. ליקויי למידה הם עניין נפוץ גם בקרב אנשים מאד אינטליגנטים, והמזל הוא שהיום מאבחנים אותם ומאפשרים הקלות ללומדים. כמו שאמרתי, זה הדבר הראשון שהייתי עושה במקומכם. ואולי למרות כל מה שנאמר כאן, תנסו (במקביל לאבחון)ו שוב לפנות לוועדת חריגים באוניברסיטת תל אביב בהסתמך על הציון הפסיכומטרי שלו. אולי הם ישקלו זאת שנית בחיוב. יש בכך היגיון.

מאחלת לכם זוגיות טובה שלא תינזק מהקושי הנוכחי, שיש לו גם פוטנציאל לפתרון.

שולחת לך חיבוק ובהצלחה, וזכרי שכרגע שניכם אמנם חווים קושי, אבל הוא מוקד הקושי וזקוק כרגע לעידוד ולתמיכה שלך.

אז נתתי את האפשרויות שאני מכירה, ומקווה שמשהו טוב יתרחש בנידון.

שלך,
ציפור גן עדן, מתנדבת ער"ן
יותם2
26/10/18 20:06
יש לי עצה פרקטית בשבילך: מגיל 30 אין צורך בפסיכומטרי או בגרות כדי ללמוד לתואר בכל אוניברסיטה בארץ (אני לא בטוח לגבי כל התחומים, נגיד רפואה, אבל אני מניח שרובם). בכל מקרה תבררי לגבי תכניות של לימוד תו...
יש לי עצה פרקטית בשבילך: מגיל 30 אין צורך בפסיכומטרי או בגרות כדי ללמוד לתואר בכל אוניברסיטה בארץ (אני לא בטוח לגבי כל התחומים, נגיד רפואה, אבל אני מניח שרובם). בכל מקרה תבררי לגבי תכניות של לימוד תואר ראשון ללא לתנאי קבלה מגיל 30. בינתיים הוא יכול ללמוד במכללה תואר או קורס מקצועי שלא דורש תנאי קבלה, ומניסיוני האישי זה אפילו יותר טוב כי אני גם למדתי במכללה לפני התואר הראשון ואני חייב להגיד שהלימודים במכללה מאוד מאוד עזרו לי להשיג יתרון על פני סטודנטים אחרים בתחום (כי הגעתי עם ידע מוקדם).
גילה-22--מתנדבת-ערן
מתנדב ער"ן
אלמנה בת 70 2 ילדים 6 נכדים מלמדת מחשבים גיל שלישית שרה במקהלה שוחה כל השנה
27/10/18 10:42
שלום חן ניתנו לך כאן רעיונות פרקטיים ואני בטוחה שתשתמשי בהם. את כותבת שאינך יכולה כרגע להיות אופטית לבעלך ואני חושבת שאת כ״כ אמפטית עצם פנייתך אלינו לערן מלמדת על הרצון העז שלך לעזור לך לבעלך ולש...
שלום חן
ניתנו לך כאן רעיונות פרקטיים ואני בטוחה שתשתמשי בהם.
את כותבת שאינך יכולה כרגע להיות אופטית לבעלך
ואני חושבת שאת כ״כ אמפטית
עצם פנייתך אלינו לערן מלמדת על הרצון העז שלך לעזור לך לבעלך ולשניכם כזוג
את יודעת לכל אחד מאיתנו דרכי התמודדות שונים וחשוב לכבד אותם
האם שקלתם יחד אולי להיעזר בעזרה מקצועית?
נראה לי שבעלך זקוק לחיזוק ואמונה בעצמו ונכון זה לא תפקידך למרות שאת מאד מנסה אבל דווקא לעיתים גורם חיצוני מקצועי יכול לספק את זה
וגם את- יקירה זקוקה להכלה ועידוד
את יודעת ניתן לקבל בקהילה שירות כזה אם בפנייה לר משפחה או פנייה אישית למחלקת רווחה באזור מגוריכם
השרות ניתן ללא תשלום כחלק מסל הזכויות שלנו
ואני שולחת לך מכאן חיבוק חם מלא כח אנרגיות חיוביות ורוגע
שימרי על עצמך
ואני מזמינה אותך לשוב אלינו בכל עת שתרגישי צורך

גילה
מתנדבת ערן

מנהלי קהילה

ד
ד"ר שירי דניאלס
מנהלת מקצועית ארצית בעמותת ער"ן מרצה באוניברסיטת תל אביב מומחית לייעוץ קצר מועד מחברת הספרים "עוצמת ההקשבה - כיצד לסייע לסובבים אותך בזמן מצוקה רגשית ומשבר" ו "כאב אנלוגי בעידן דיגיטלי - התמודדות חיובית עם פרידה וגירושים", בהוצאת מטר
יאיר - ער'ן
יאיר - ער'ן
הכאב הוא בלתי נמנע אך הסבל זה עניין של בחירה And in the end, the love you TAKE, is equal to the love you MAKE
מיכל ל. - ער
מיכל ל. - ער"ן
מנהלת שירות האינטרנט בער"ן נשואה+2

מובילי קהילה

תקווה - מתנדבת ער
תקווה - מתנדבת ער"ן
אני פנסיונרית, נשואה, יש לי 3 ילדים בוגרים ו-5 נכדים. למדתי באוניברסיטה מתמטיקה ומדעי המחשב. לפני הפרישה עבדתי בפיתוח תוכנה ובהמשך בתמיכה במוצרים שהחברה שלנו ייצרה.
מורן- מתנדבת ער
מורן- מתנדבת ער"ן
היי :) אני מורן, מתנדבת בער"ן מזה כשלוש שנים.
שרה-מתנדבת ערן
שרה-מתנדבת ערן
מתנדבת בער"ן כשנה אם 4 ילדים וסבתא ל5 נכדים, אחות מיילדת
גפן - מתנדבת ער
גפן - מתנדבת ער"ן
מחר יום חדש
יאיר - ער'ן
יאיר - ער'ן
הכאב הוא בלתי נמנע אך הסבל זה עניין של בחירה And in the end, the love you TAKE, is equal to the love you MAKE
גילה 22 מתנדבת ערן
גילה 22 מתנדבת ערן
אלמנה בת 70 2 ילדים 6 נכדים מלמדת מחשבים גיל שלישית שרה במקהלה שוחה כל השנה
sogood
sogood
הצטרפתי ב- 25.10.2018, מתנדבת בער"ן מין : נקבה הקהילות שלי: ער"ן