כמוניער"ן - עזרה ראשונה נפשיתזן ואומנות אחזקת הנפש

זן ואומנות אחזקת הנפש

23/12/18 22:19
4 תגובות
במנזר זן אחד בשעת צהריים, הנזירים טיילו בחצר. המורה הזקן שהיה גם הוא בחצר באותו זמן, עבר בין הנזירים ולפתע נשכב על האדמה והחל לזעוק “תעזרו לי! תעזרו לי!”.

הנזירים כמובן מיהרו להושיט עזרה למורה הזקן וניסו להרים אותו מהקרקע אך המורה התנגד ולא אפשר להם להרים אותו ורק המשיך לזעוק “תעזרו לי! תעזרו לי!”.

הנזירים היו מבולבלים מאוד ולא הבינו מה קורה. למה המורה זועק לעזרה אבל לא נותן להם לעזור לו? הם היו חסרי אונים והסתכלו אחד על השני במבוכה.

רק נזיר אחד שהסתכל על ההמולה מרחוק הבין לפתע משהו. הוא ניגש למקום שבו שכב המורה הזועק לעזרה ובלי לומר דבר פשוט נשכב לידו על הקרקע.

באותו רגע, המורה קם, קד קידה עמוקה לנזיר ששכב על הקרקע ועזב את החצר.

===========================================================
שתי סיבות גרמו לי לפתוח באגדת הנזיר הבודהיסטי.

הראשונה היא שלכאורה עוד ספור זן בודהיסטי מיני רבים אבל כשהתחלתי להיכנס לפורום ( ואולי נקרא לו מין בית אלטרנטיבי ) פתאם עלתה בי מחשבה שזה ממש מה שעושים פה כל דיירי הבית - באים ונשכבים ביחד ולצידו של פונֵה או פונָה וכואבים ביחד את כאבה או כאבו שלהם. כי לכאוב ביחד זה קצת פחות כואב וקצת פחות בודד וקצת פחות עצוב וזו הרי מהות הבית מהות המשפחה - כלומר מהות הפורום.

הסיבה השנייה היא כשאשר נתקלתי בספור הנזיר ישר עלה לי בראש הקליפ הכי מדליק שיש של אחת הלהקות האהובות עליי ( והרי הזהרתי אתכם שתמיד אסיים בשיר ). במקרה הזה - אפשר לאהוב את השיר ואפשר בהחלט לא לאהוב ( אני מודה שהוא קצת רועש ואולי לא יערב לכולם ) - אבל דווקא פה השיר פחות חשוב וגם המילים פחות חשובות אבל הקליפ ישר הזכיר לי את הסיפור - לשיפוטכם ...

4 תגובות

Yasi
24/12/18 8:45
הסיפור על הנזיר כל כך מתאים. יפה שאתה יכול להתבונן על זה מהצד ושככה זה נראה, שאנשים נשכבים ליד על מנת לעזור. אחד הדברים שהפורום עושה לי, הוא מנחם אותי. אני רואה כל כך הרבה טוב שאנשים מפגינים אחד כלפי ...
הסיפור על הנזיר כל כך מתאים. יפה שאתה יכול להתבונן על זה מהצד ושככה זה נראה, שאנשים נשכבים ליד על מנת לעזור. אחד הדברים שהפורום עושה לי, הוא מנחם אותי. אני רואה כל כך הרבה טוב שאנשים מפגינים אחד כלפי השני כאן. זה מחמם לי את הלב. הרצון לעזור ולתמוך כך אחד בשני זה בכלל לא מובן מאליו.

מעניין שאת הקליפ ראיתי בגרסא אחרת אבל אותו העיקרון. אהבתי גם את השיר עצמו.
תודה, יאיר.
יאיר---ער-ן
מנהל קהילת ער"ן
הכאב הוא בלתי נמנע אך הסבל זה עניין של בחירה And in the end, the love you TAKE, is equal to the love you MAKE
24/12/18 8:56
ריגשת ...
ציפור-גן-עדן-מתנדבת
03/01/19 21:49
YASI יקר, אני מרגישה כמוך שסיפור הזן המחיש בצורה כל כך יפה איך אפשר לעזור לאדם ולהיות אתו בתוך הסבל, ממש לשכב לידו, כמו בסיפור, כדי לחלוק אתו את הסבל שלו ובכך למעשה לעודד אותו. מאד מרגש לשמוע שהפורום ...
YASI יקר, אני מרגישה כמוך שסיפור הזן המחיש בצורה כל כך יפה איך אפשר לעזור לאדם ולהיות אתו בתוך הסבל, ממש לשכב לידו, כמו בסיפור, כדי לחלוק אתו את הסבל שלו ובכך למעשה לעודד אותו. מאד מרגש לשמוע שהפורום נותן לך מידי פעם תחושה טובה. והרי זו מטרתו... מקווה שהתעודדת ושתתעודד עוד. ואגב, אני נפעמת מאנשים בפורום שמתמודדים עם קשיים, אך ממשיכים לעודד זה את זה ובכך גם חשים איזה סיפוק קטן מכך שהצליחו לעודד או לשמח מישהו שאולי סובל לא פחות מהם. יפה שגם לאנשים שהמשאבים שלהם פחותים בגלל הסבל שלהם, עדיין יש משאבים ורצון לעודד אנשים אחרים. כל הכבוד לכם!
ציפור גן עדן, מתנדבת ער"ן
ציפור-גן-עדן-מתנדבת
03/01/19 21:50
ואין לי ספק שגם המעודד מתעודד, כי לתת לזולת = לתת גם לעצמך!
ציפור גן עדן

מנהלי קהילה

ד
ד"ר שירי דניאלס
מנהלת מקצועית ארצית בעמותת ער"ן מרצה באוניברסיטת תל אביב מומחית לייעוץ קצר מועד מחברת הספרים "עוצמת ההקשבה - כיצד לסייע לסובבים אותך בזמן מצוקה רגשית ומשבר" ו "כאב אנלוגי בעידן דיגיטלי - התמודדות חיובית עם פרידה וגירושים", בהוצאת מטר
יאיר - ער'ן
יאיר - ער'ן
הכאב הוא בלתי נמנע אך הסבל זה עניין של בחירה And in the end, the love you TAKE, is equal to the love you MAKE
מיכל ל. - ער
מיכל ל. - ער"ן
מנהלת שירות האינטרנט בער"ן נשואה+2

מובילי קהילה

תקווה - מתנדבת ער
תקווה - מתנדבת ער"ן
אני פנסיונרית, נשואה, יש לי 3 ילדים בוגרים ו-5 נכדים. למדתי באוניברסיטה מתמטיקה ומדעי המחשב. לפני הפרישה עבדתי בפיתוח תוכנה ובהמשך בתמיכה במוצרים שהחברה שלנו ייצרה.
מורן- מתנדבת ער
מורן- מתנדבת ער"ן
היי :) אני מורן, מתנדבת בער"ן מזה כשלוש שנים.
שרה-מתנדבת ערן
שרה-מתנדבת ערן
מתנדבת בער"ן כשנה אם 4 ילדים וסבתא ל5 נכדים, אחות מיילדת
גפן - מתנדבת ער
גפן - מתנדבת ער"ן
מחר יום חדש
יאיר - ער'ן
יאיר - ער'ן
הכאב הוא בלתי נמנע אך הסבל זה עניין של בחירה And in the end, the love you TAKE, is equal to the love you MAKE
גילה 22 מתנדבת ערן
גילה 22 מתנדבת ערן
אלמנה בת 70 2 ילדים 6 נכדים מלמדת מחשבים גיל שלישית שרה במקהלה שוחה כל השנה
sogood
sogood
הצטרפתי ב- 25.10.2018, מתנדבת בער"ן מין : נקבה הקהילות שלי: ער"ן