כמוניכליותUrea וקריטנין לאחר הסרת כליה

Urea וקריטנין לאחר הסרת כליה

31/01/19 14:48
1 תגובות
שלום.
אבי עבר ביום ראשון לפני כשבועיים ניתוח כריתת כליה בשל גידול , ביום שהשתחרר הקריטנין היה 2.1 .
כעת היום הגיעו תוצאות והקריטנין 2.2 א. האם רמות כאלה של קריטנין זה תקין או שעלינו לבדוק את הנושא או שפשוט צריך להמתין מספר חודשים ?
ב. הurea הייתה על 80 כאשר התקין זה 40 האם זה מצביע על בעיה כלשהיא שיש לתת עליה את הדעת?

תודה

1 תגובות

ד-ר-פזית-בקרמן
מומחה כמוני
סגנית מנהלת המכון הנפרולוגי בשיבא. סיימה התמחות ברפואה פנימית בהדסה עין כרם והתמחות-על בנפרולוגיה בשיבא. השתלמה שלוש שנים באוניברסיטת פנסילבניה, ארה"ב במחקר בסיסי של מחלות כליה ופרסמה מאמרים בנושא. בעלת ניסיון קליני מגוון בקרב מטופלי דיאליזה, מטופלי אי ספיקת כליות חריפה וכרונית ומחלות כליה שונות. עוסקת גם במחקר קליני ובסיסי במכון הנפרולוגי בשיבא.
03/02/19 13:37
שלום לא מוזכר בשאלה מה גילו של אביך ומה היה הקראטינין טרם הכניסה לניתוח. בעיקרון עם הירידה של מסת הכליה הכוללת בחצי, קראטינין צפוי לעלות, ועם הזמן הכליה השניה עובדת ביתר ומפצה על החסר והקראטינין יורד....
שלום
לא מוזכר בשאלה מה גילו של אביך ומה היה הקראטינין טרם הכניסה לניתוח.
בעיקרון עם הירידה של מסת הכליה הכוללת בחצי, קראטינין צפוי לעלות, ועם הזמן הכליה השניה עובדת ביתר ומפצה על החסר והקראטינין יורד. עם זאת, אם הקראטינין הבסיסי אינו תקין ויש פגיעה כלייתית כלשהי בבסיס, הרי שהכליה הנותרת תתקשה לפצות על החסר והקראטינין יוותר גבוה. ככל שהאדם מבוגר יותר, עם יותר מחלות רקע (כמו יתר לחץ דם, סכרת וכו), וכמובן עם מחלת כליות בסיסית, הסיכוי שהקראטינין יחזור למה שהיה טרם הנתוח יותר קטן.
קראטינין 2.2 ואוראה 80 אינם תקינים ומעידים על אי ספיקת כליות. כאמור, בהעדר גיל, מחלות רקע וקראטינין בסיסי קשה להעריך מה הסיכוי שישתפר ומה הסיכוי שיחמיר. בכל מקרה, ערכים אלו דורשים מעקב במרפאה נפרולוגית (במקביל למעקב האורולוגי-אונקולוגי). לפי כלל הנתונים יוכל הנפרולוג/ית לתת צפי יותר מושכל בנוגע להמשך והאם יש צורך בבדיקות או טיפול מסויימים בשלב זה.
כך שממליצה בכל מקרה לקבוע תור למרפאה נפרולוגית ולהגיע עם כל הבדיקות כולל מעבדה מהעבר, הדמיות לפני ואחרי הנתוח וכו'.
בהצלחה.

מנהלי קהילה

ד
ד"ר נטע לב
רופאה בכירה במכון הנפרולוגי בבית חולים "השרון". בוגרת בית הספר לרפואה באוניברסטיה העברית. מומחית ברפואה פנימית ובנפרולוגיה ויתר לחץ דם במרכז רפואי רבין. תחומי עיסוק - אי ספיקת כליות, טיפול בהמודיאליזה ודיאליזה פריטונאלית, יתר לחץ דם, השתלות כליה.
ד
ד"ר פזית בקרמן
סגנית מנהלת המכון הנפרולוגי בשיבא. סיימה התמחות ברפואה פנימית בהדסה עין כרם והתמחות-על בנפרולוגיה בשיבא. השתלמה שלוש שנים באוניברסיטת פנסילבניה, ארה"ב במחקר בסיסי של מחלות כליה ופרסמה מאמרים בנושא. בעלת ניסיון קליני מגוון בקרב מטופלי דיאליזה, מטופלי אי ספיקת כליות חריפה וכרונית ומחלות כליה שונות. עוסקת גם במחקר קליני ובסיסי במכון הנפרולוגי בשיבא.
פרופ' עדי לייבה
פרופ' עדי לייבה
מנהל המכון החדש לנפרולוגיה ויתר לחץ דם ויחידת הדיאליזה בבית החולים הציבורי אסותא אשדוד. מנהל יחידת הדיאליזה "אפק" ו"בית הדר" באשדוד. מומחה ברפואה פנימית , בנפרולוגיה וביתר לחץ דם, פרופסור חבר באוניברסיטת בן גוריון ופרופ. משנה באוניברסיטת האוורד,ארה"ב. משמש משנת 2016 כנשיא החברה הישראלית ליתר לחץ דם. היחידה ליתר לחץ דם בתוך המכון באשדוד כוללת הולטר לחץ דם ל 24 שעות וכמו כן מיכשור חדשני למדידת לחץ דם באבי העורקים וקביעת "קשיות העורקים" ביחוד בחולי אי ספיקת כליות. פרופ. לייבה הינו מומחה בפנימית, הן מתל השומר, והן מבית חולים Mount Auburn בקיימברידג', מסצ'וסטס. משמש גם כפנימאי מבקר בבית החולים הנ"ל ונושא מינוי אקדמי פעיל גם באוניבסיטת הרוורד. פרופ. לייבה הינו סגן אלוף של חיל הרפואה במיל. והעורך הראשי של עיתון "הרפואה הצבאית". פרופ. לייבה הינו יו"ר החוג הנפרולוגי הישראלי פלסטיני (חנ"יף)בתוך האיגוד לנפרולוגיה ויל"ד.

מובילי קהילה

מחוברת פז מושקוביץ
מחוברת פז מושקוביץ
מוזמנים להשקה של מחוברת - ההרצאה החדשה והספר: 7/11/17. לפרטים וקליפ: https://lp.vp4.me/fprd  כל שאלה שתירצו לשאול אותי אני כאן עבורכם, דילמה קונפליקט ואף הצלחה בחייכם ובעולם הכליות כמובן.אני מחוברת לדיאליזה מזה 27 וחצי שנים, אחרי שלוש השתלות כליה שנכשלו. דרך סיפורי האישי רב התהפוכות, אני מציעה לכם כלים שיאפשרו לכל אחד להתחבר לחיים שלו, בדרך להתגברות על מכשולים ומעצורים בתחום האישי ובתחום הקריירה והעסקים, ובוודאי שבתחום התמודדותכם עם עולם הכליות.אני בעיסוקי הוצאתי לאור את הספר "מחוברת - צופן ליזה" ומעבירה את ההרצאה מחוברת, מפגש מעורר השראה ומעניק פרספקטיבה מחודשת על החים. באמצעות המפגש יוכל כל אחד לגבש זוית ראייה חדשה על חייו ולאתר מגבלות וסיטואציות שליליות, למצוא פתרונות ולמנף קושי להצלחה.תאטרון הבימה, ת"א וברחבי הארץ.ושוב, כל שאלה שתירצו לשאול אותי אני כאן עבורכם, דילמה קונפליקט ואףהצלחה בחייכם.יש לי ולבעלי, מקס, 11 ילדים מעולם בעה"ח, אסור לי ללדת ילדים, והילדים שלנו הם 8 חתולים ו 3 כלבים, המעניקים לנו ואנו להם אהבה ללא תנאי. מומלץ בחום גם לבריאות שלנו הנפשית והפיסית :)רק בריאות פז