כמוניכליותשילוב תרופות

שילוב תרופות

07/03/19 17:42
1 תגובות
היי דוקטור
אני חולה קרדיאלי ואי ספיקת כליות קריאטין 3.04
אני נוטל וזודיפ 10 מ"ג ,קדקס 4 מ"ג 4 פעמים ביום, פוסיד 40 מ"ג, נורמפרסאן 3 פעמים ביום וקרדילוק 5 מ"ג לאחרונה הוסיפו לי הידראלזין עקב לחצי דם גבוהים מאוד .
יד לי שתי שאלות האם ניתן לשלב הידראלזין עם נורמפרסאן ושאר התרופות והאם ניתן להוסיף עוד תרופה במקום או בנוסף כי לחצי הדם לא התאזנו ועדיין גבוהים?
0דיווח

1 תגובות

ד-ר-נטע-לב
מומחה כמוני
רופאה בכירה במכון הנפרולוגי בבית חולים "השרון". בוגרת בית הספר לרפואה באוניברסטיה העברית. מומחית ברפואה פנימית ובנפרולוגיה ויתר לחץ דם במרכז רפואי רבין. תחומי עיסוק - אי ספיקת כליות, טיפול בהמודיאליזה ודיאליזה פריטונאלית, יתר לחץ דם, השתלות כליה.
10/03/19 21:39
שלום עופר, שילוב של אי ספיקת לב ואי ספיקת כליות הוא שילוב לא נדיר. תפקוד הלב משפיע על תפקוד הכליות ותפקוד הכליות משפיע על תפקוד הלב. אי ספיקת הכליות מגבילה את השימוש בחלק מהתרופות לאיזון לחץ דם. ...
שלום עופר,
שילוב של אי ספיקת לב ואי ספיקת כליות הוא שילוב לא נדיר. תפקוד הלב משפיע על תפקוד הכליות ותפקוד הכליות משפיע על תפקוד הלב.
אי ספיקת הכליות מגבילה את השימוש בחלק מהתרופות לאיזון לחץ דם.
מבחינת השימוש בהידרלזין ונורמופרסאן ביחד, אין מניעה משילוב זה.
מבחינת איזון לחץ הדם, ניתן להעלות מינון ואזודיפ עד 20 מ"ג ליום (בדר"כ 10 מ"ג פעמיים ביום),
* המינון המקסימלי של קדקס הוא 8 מ"ג ליום,
* לגבי קרדילוק, ניתן באופן עקרוני להעלות את המינון, במידה והדופק מאפשר (גם קרדילוק וגם נורמופרסאן יכולים להוריד את הדופק, בדרך כלל לא נעלה מינון כאשר הדופק סביב 50),
* לגבי פוסיד, את מטופל במינון יחסית נמוך. יש יתרון למתן של פוסיד פעמיים ביום, על פני פעם ביום, מבחינת יעילות הטיפול והפחתה בלחץ דם. הבעיה עם תרופה זו היא שכאשר מעלים את המינון, זה עלול לגרום להחמרה בתפקוד הכלייתי ולכן צריך להעלות את המינון בהדרגה ותוך מעקב אחר תפקוד הכליות.
פוסיד הוא תרופה משתנת, המפחיתה את הנוזלים בגוף. עודף נוזלים יכול להתבטא כבצקות ברגליים, הצטברות נוזלים בריאות, הצטברות נוזל בבטן (מיימת). עודף נוזלים בגוף תורם לעליה במשקל. במצבים אלו ניתן להעלות את מינון הפוסיד כדי להפחית נוזלים ולאזן את לחץ הדם.

בנוסף לכל אלו כדי לאזן לחץ דם חשוב מאוד להקפיד על תזונה דלת נתרן (דלת מלח), להמנע ממזונות מלוחים (פיצוחים, חמוצים, חטיפים), עדיף מאכלים המכינים בבית על אלו שקונים בחוץ או במסעדות, ולהמנע מהוספה של מלח לאוכל, במידת האפשר.
כדאי להתייעץ עם דיאטנית נפרולוגית לגבי התזונה המתאימה לך (המתחשבת בשילוב של אי ספיקת הלב, אי ספיקת הכליות ולחץ הדם הגבוה).

נקודה נוספת שצריך לקחת בחשבון שלחלק מהתרופות לוקח זמן עד שמגיעים לאפקט המקסימלי שלהן ולכן לאחר כל תוספת או שינוי תרופתי כדאי לחכות מס' ימים עד שבועות לפני החלטה על שינוי נוסף.

כל מקרה, יש להתייעץ עם הרופא המטפל (רופא המשפחה, הקרדיולוג או הנפרולוג) לגבי שינויים בתרופות.

מנהלי קהילה

ד
ד"ר נטע לב
רופאה בכירה במכון הנפרולוגי בבית חולים "השרון". בוגרת בית הספר לרפואה באוניברסטיה העברית. מומחית ברפואה פנימית ובנפרולוגיה ויתר לחץ דם במרכז רפואי רבין. תחומי עיסוק - אי ספיקת כליות, טיפול בהמודיאליזה ודיאליזה פריטונאלית, יתר לחץ דם, השתלות כליה.
ד
ד"ר פזית בקרמן
סגנית מנהלת המכון הנפרולוגי בשיבא. סיימה התמחות ברפואה פנימית בהדסה עין כרם והתמחות-על בנפרולוגיה בשיבא. השתלמה שלוש שנים באוניברסיטת פנסילבניה, ארה"ב במחקר בסיסי של מחלות כליה ופרסמה מאמרים בנושא. בעלת ניסיון קליני מגוון בקרב מטופלי דיאליזה, מטופלי אי ספיקת כליות חריפה וכרונית ומחלות כליה שונות. עוסקת גם במחקר קליני ובסיסי במכון הנפרולוגי בשיבא.
פרופ' עדי לייבה
פרופ' עדי לייבה
מנהל המכון החדש לנפרולוגיה ויתר לחץ דם ויחידת הדיאליזה בבית החולים הציבורי אסותא אשדוד. מומחה ברפואה פנימית , בנפרולוגיה וביתר לחץ דם, פרופסור חבר באוניברסיטת בן גוריון ופרופ. משנה באוניברסיטת האוורד,ארה"ב. משמש משנת 2016 כנשיא החברה הישראלית ליתר לחץ דם. היחידה ליתר לחץ דם בתוך המכון באשדוד כוללת הולטר לחץ דם ל 24 שעות וכמו כן מיכשור חדשני למדידת לחץ דם באבי העורקים וקביעת "קשיות העורקים" ביחוד בחולי אי ספיקת כליות. פרופ. לייבה הינו מומחה בפנימית, הן מתל השומר, והן מבית חולים Mount Auburn בקיימברידג', מסצ'וסטס. משמש גם כפנימאי מבקר בבית החולים הנ"ל ונושא מינוי אקדמי פעיל גם באוניבסיטת הרוורד. פרופ. לייבה הינו סגן אלוף של חיל הרפואה במיל. והעורך הראשי של עיתון "הרפואה הצבאית". פרופ. לייבה הינו יו"ר החוג הנפרולוגי הישראלי פלסטיני (חנ"יף)בתוך האיגוד לנפרולוגיה ויל"ד.

מובילי קהילה

מחוברת פז מושקוביץ
מחוברת פז מושקוביץ
מוזמנים להשקה של מחוברת - ההרצאה החדשה והספר: 7/11/17. לפרטים וקליפ: https://lp.vp4.me/fprd  כל שאלה שתירצו לשאול אותי אני כאן עבורכם, דילמה קונפליקט ואף הצלחה בחייכם ובעולם הכליות כמובן.אני מחוברת לדיאליזה מזה 27 וחצי שנים, אחרי שלוש השתלות כליה שנכשלו. דרך סיפורי האישי רב התהפוכות, אני מציעה לכם כלים שיאפשרו לכל אחד להתחבר לחיים שלו, בדרך להתגברות על מכשולים ומעצורים בתחום האישי ובתחום הקריירה והעסקים, ובוודאי שבתחום התמודדותכם עם עולם הכליות.אני בעיסוקי הוצאתי לאור את הספר "מחוברת - צופן ליזה" ומעבירה את ההרצאה מחוברת, מפגש מעורר השראה ומעניק פרספקטיבה מחודשת על החים. באמצעות המפגש יוכל כל אחד לגבש זוית ראייה חדשה על חייו ולאתר מגבלות וסיטואציות שליליות, למצוא פתרונות ולמנף קושי להצלחה.תאטרון הבימה, ת"א וברחבי הארץ.ושוב, כל שאלה שתירצו לשאול אותי אני כאן עבורכם, דילמה קונפליקט ואףהצלחה בחייכם.יש לי ולבעלי, מקס, 11 ילדים מעולם בעה"ח, אסור לי ללדת ילדים, והילדים שלנו הם 8 חתולים ו 3 כלבים, המעניקים לנו ואנו להם אהבה ללא תנאי. מומלץ בחום גם לבריאות שלנו הנפשית והפיסית :)רק בריאות פז