כמוניכליותבדיקת אולראסאונד כליות ודרכי שתן

בדיקת אולראסאונד כליות ודרכי שתן

11/03/19 10:04
1 תגובות
בן 44 , אובחן אצלי אבן בכליה בצד שמאל (0.2 מ"מ), מצרף תוצאות בדיקת אולטראסאונד כחודש וחצי אחרי גילוי האבן.
כליה ימנית 12.4 ס"מ , פרנכימיה שמורה, אין עדות לאבנים. אגן אקסטרה רנאלי מורחב עד 0.9 ס"מ
כליה שמאלית 11.7 ס"מ , פרנכימיה שמורה, אין עדות להידרונפרוזיס ואין עדות לאבנים.
שלפוחית השתן עם קיבולת טובה ודפנות סדירים. הודגם סימן סילון דו צדדי.
הערמונית אינה מוגדלת בנפח כ- 15 סמ"ק . הודגמו הסתיידויות בתוכה.

האם התוצאות תקינות?

1 תגובות

ד-ר-נטע-לב
מומחה כמוני
רופאה בכירה במכון הנפרולוגי בבית חולים "השרון". בוגרת בית הספר לרפואה באוניברסטיה העברית. מומחית ברפואה פנימית ובנפרולוגיה ויתר לחץ דם במרכז רפואי רבין. תחומי עיסוק - אי ספיקת כליות, טיפול בהמודיאליזה ודיאליזה פריטונאלית, יתר לחץ דם, השתלות כליה.
12/03/19 22:10
שלום ניר, מהנתונים שרשמת נראה כי גודל הכליות תקין, וגם המבנה הפנימי שלהן (הפרנכימה) תקינה, ולא הודגמו אבנים נוספים. אגן הכליה הוא החלק של הכליה המחבר בין החלקים המייצרים את השתן בתוך הכליה, לבין ה...
שלום ניר,
מהנתונים שרשמת נראה כי גודל הכליות תקין, וגם המבנה הפנימי שלהן (הפרנכימה) תקינה, ולא הודגמו אבנים נוספים.
אגן הכליה הוא החלק של הכליה המחבר בין החלקים המייצרים את השתן בתוך הכליה, לבין השופכן, הצינור המעביר את השתן מהכליה לכיס השתן. ישנם אנשים עם מבנה אנטומי מעט שונה בו חלק זה נמצא מחוץ לכליה. זהו אגן אקסטרא רנאלי, או אגן חוץ כלייתי. בדרך כלל בגלל המבנה האנטומי המיוחד אזור זה נראה מורחב.
אגן אקסטרא רנלי אינו משפיע לרוב על תפקוד הכליות.
לסיכום, בדיקת האולטרא סאונד של הכליות ודרכי השתן היא תקינה ולא הודגמו אבנים בכליות או בדרכי השתן.
חשוב לציין כי אנשים שהודגמו אצלם אבנים בדרכי השתן, יש נטייה לייצר שוב אבנים. במידה ונוצרות הרבה אבנים או שהן גדלות, הן עלולות לגרום להרס של הרקמה הכלייתית וירידה בתפקוד הכליות או לחסום אזור בתוך הכליה, בשופכן או בשופכה (הצינור המחבר בין כיס השתן החוצה) ולגרום לעווית כלייתית המתבטאת בכאבים והפרעה בניקוז של השתן.
אבן בקוטר 0.2 ס"מ היא קטנה ולרוב אינה גורמת לפגיעה או חסימה.
חשוב למנוע במידת האפשר יצירת אבנים נוספות.
חשוב לנסות לאבחן את סוג האבן. האבחון נעשה על ידי איסוף שתן מיוחד למס' מלחים ולפי התוצאות ניתן להעריך בחלק מהמקרים את סוג האבנים שנוצרות. כמו כן אפשר לבצע אנליזה של אבן שיצאה בשתן ולבדוק מאיזה מלחים היא נוצרה.
אבנים מסוגים שונים דורשות טיפולים מעט שונים.
באופן כללי, ובכל המקרים חשוב מאוד להקפיד על שתיה מרובה (מעל 2 ליטר ליום). השתיה גורמת לייצור של יותר שתן ואבנים קטנות שנוצרות נשטפות יחד עם השתן ויוצאות החוצה ולא גדלות.
בנוסף חשוב לשמור על תזונה דלת נתרן (דלת מלח) מכיוון שעודף מלח בדיאטה מגביר יצירה של אבנים.
במקרים מסויימים יש כדורים שניתן ליטול כדי למנוע יצירת אבנים נוספות.

בשלב זה ממליצה לך להקפיד על ההמלצות הנ"ל ולבצע מעקב על ידי אולטרא סאונד אחת לשנה ותפקודי כליות. במידה ויראו באולטרא סאונד שוב אבנים, יש מקום להתייעצות עם אורולוג או נפרולוג.
כמו כן במידה ותסבול מעווית כלייתית מומלץ לבצע בירור נוסף לסוג האבן.

מנהלי קהילה

ד
ד"ר נטע לב
רופאה בכירה במכון הנפרולוגי בבית חולים "השרון". בוגרת בית הספר לרפואה באוניברסטיה העברית. מומחית ברפואה פנימית ובנפרולוגיה ויתר לחץ דם במרכז רפואי רבין. תחומי עיסוק - אי ספיקת כליות, טיפול בהמודיאליזה ודיאליזה פריטונאלית, יתר לחץ דם, השתלות כליה.
ד
ד"ר פזית בקרמן
סגנית מנהלת המכון הנפרולוגי בשיבא. סיימה התמחות ברפואה פנימית בהדסה עין כרם והתמחות-על בנפרולוגיה בשיבא. השתלמה שלוש שנים באוניברסיטת פנסילבניה, ארה"ב במחקר בסיסי של מחלות כליה ופרסמה מאמרים בנושא. בעלת ניסיון קליני מגוון בקרב מטופלי דיאליזה, מטופלי אי ספיקת כליות חריפה וכרונית ומחלות כליה שונות. עוסקת גם במחקר קליני ובסיסי במכון הנפרולוגי בשיבא.
פרופ' עדי לייבה
פרופ' עדי לייבה
מנהל המכון החדש לנפרולוגיה ויתר לחץ דם ויחידת הדיאליזה בבית החולים הציבורי אסותא אשדוד. מומחה ברפואה פנימית , בנפרולוגיה וביתר לחץ דם, פרופסור חבר באוניברסיטת בן גוריון ופרופ. משנה באוניברסיטת האוורד,ארה"ב. משמש משנת 2016 כנשיא החברה הישראלית ליתר לחץ דם. היחידה ליתר לחץ דם בתוך המכון באשדוד כוללת הולטר לחץ דם ל 24 שעות וכמו כן מיכשור חדשני למדידת לחץ דם באבי העורקים וקביעת "קשיות העורקים" ביחוד בחולי אי ספיקת כליות. פרופ. לייבה הינו מומחה בפנימית, הן מתל השומר, והן מבית חולים Mount Auburn בקיימברידג', מסצ'וסטס. משמש גם כפנימאי מבקר בבית החולים הנ"ל ונושא מינוי אקדמי פעיל גם באוניבסיטת הרוורד. פרופ. לייבה הינו סגן אלוף של חיל הרפואה במיל. והעורך הראשי של עיתון "הרפואה הצבאית". פרופ. לייבה הינו יו"ר החוג הנפרולוגי הישראלי פלסטיני (חנ"יף)בתוך האיגוד לנפרולוגיה ויל"ד.

מובילי קהילה

מחוברת פז מושקוביץ
מחוברת פז מושקוביץ
מוזמנים להשקה של מחוברת - ההרצאה החדשה והספר: 7/11/17. לפרטים וקליפ: https://lp.vp4.me/fprd  כל שאלה שתירצו לשאול אותי אני כאן עבורכם, דילמה קונפליקט ואף הצלחה בחייכם ובעולם הכליות כמובן.אני מחוברת לדיאליזה מזה 27 וחצי שנים, אחרי שלוש השתלות כליה שנכשלו. דרך סיפורי האישי רב התהפוכות, אני מציעה לכם כלים שיאפשרו לכל אחד להתחבר לחיים שלו, בדרך להתגברות על מכשולים ומעצורים בתחום האישי ובתחום הקריירה והעסקים, ובוודאי שבתחום התמודדותכם עם עולם הכליות.אני בעיסוקי הוצאתי לאור את הספר "מחוברת - צופן ליזה" ומעבירה את ההרצאה מחוברת, מפגש מעורר השראה ומעניק פרספקטיבה מחודשת על החים. באמצעות המפגש יוכל כל אחד לגבש זוית ראייה חדשה על חייו ולאתר מגבלות וסיטואציות שליליות, למצוא פתרונות ולמנף קושי להצלחה.תאטרון הבימה, ת"א וברחבי הארץ.ושוב, כל שאלה שתירצו לשאול אותי אני כאן עבורכם, דילמה קונפליקט ואףהצלחה בחייכם.יש לי ולבעלי, מקס, 11 ילדים מעולם בעה"ח, אסור לי ללדת ילדים, והילדים שלנו הם 8 חתולים ו 3 כלבים, המעניקים לנו ואנו להם אהבה ללא תנאי. מומלץ בחום גם לבריאות שלנו הנפשית והפיסית :)רק בריאות פז