כמוניקשב וריכוזשאלה בנשוא שימוש בסטימולנטים, גודל המינון ומעבר מחו

שאלה בנשוא שימוש בסטימולנטים, גודל המינון ומעבר מחו

לפני 5 ימים
0 תגובות
אני בן 30+ עם אבחון ADHD טרי מאוד (3 חודשים), משתמש בהמלצת הרופאה באחד הסטימולנטים החוקיים.
מתחילת הטיפול הרופאה המליצה לי להתחיל עם מינון של 10 מ"ג ולהעלות עד שאין השפעה מטיבה,
ולאט לאט העלנו מינון, ההשפעה היא פנומנלית ושיפרה אצלי את היכולת להתרכז, ליזום ולבצע משימות וגם לתקשר עם אנשים,
אך עלתה לי השאלה מהו המינון הנכון, על המינון הגבוהה שהייתי החיים הרגישו מעולים אך עם תופעות לוואי של הפרעות בשינה באוכל ולחץ דם גבוהה
הורדתי את המינון והגעתי למצב שבו אני מתפקד היטב וללא שום תופעות לוואי, במצב זה נוצרה לי תחושה נוספת שזכורה לי מילדותי,
בעזרת שיחה טובה \ מוזיקה \ ספורט אדרנליני יכלתי ליצור את אותה תחושה טובה חזרה. האותו אופן יכולתי גם להרגיע ולכבות את עצמי בעזרת פעילות מרגיעה.
אני מאמין שאני נמצא במינון שנוח לי איתו ואני שולט במצב ולא המינון שולט על היום יום שלי מה שהיה בעייתי במינון גבוהה.
השאלה הנשאלת האם אני בגישה נכונה לנושא?
והאם ההגדרה הרפואית להגדיל את המינון עד סטורציה של הגוף היא קצת מוגזמת
ויוצרת סוג של ניתוק שלנו מהשפעהשל עצמנו על מצב רוח, מצב שאני מתאר כתלותי ובעייתי
אשמח להתייחסות בנושא
כמו כן שאלה נוספת ובלתי תלוייה, כיום אני מתגורר בחו"ל ומתכנן לחזור לארץ בקרוב,
התרופה שאני לוקח זמינה בארץ תחת התניות רבות וטפסי 29, וחלק מההתניות היא הצגת כישלון לרטלין ותרופות כלולות בסל
האם כאשר אני חוזר לארץ אני יצתרך לעבור את התהליכים לבירור והתנסות ברטלין או שהרופא יוכל לאשר את זה ישירות על בסיס המלצת הרופאה המטפלת בחו"ל.
אני מאוד מרוצה עם התוצאה כיום ולא ממש מעוניין בסחבת בירוקרטית, ולא בטוח לגבי הרצון שלי לבדוק רטלין בגלל תופעות הלוואי ואופן ההשפעה.
ועוד שאלה לגבי מינון בלתי סטנדרטי, בארץ יש מבחר נמוך בהרבה במינונים של אותה תרופה לאומת צפון אמריקה, האם יש בכל זאת דרך להביא מינון סטנדרטי של אותה תרופה אך נמוך מהמינון הקטן ביותר שנמכר בארץ?

0 תגובות

מנהלי קהילה

דר' טמיר אפשטיין
דר' טמיר אפשטיין
פסיכיאטר, מנהל מרפאת פוקוס. המרפאה להפרעות קשב במבוגרים, המרכז הרפואי ע\\\"ש שיבא, תל השומר.
ד
ד"ר נעמי וורמברנד
שמי נעמי. מזה תריסר שנים אני עוסקת בסיוע לנוער ומבוגרים בעלי לקויות למידה והפרעות קשב. כדי להכשיר את עצמי למשימה זו,  למדתי חינוך ופסיכולוגיה בתואר ראשון, ויעוץ חינוכי וחינוך מיוחד בתאר שני ושלישי. כמו כן, אני מאבחנת דידקטית, מאמנת אישית להפרעות קשב, מנחת קבוצות. במשך שנים הייתי מרצה בחינוך מיוחד ופסיכולוגיה באוניברסיטת חיפה, מכללת בית ברל ומכללת סמינר הקיבוצים. מעבר להיבט האקדמי, אני עוסקת ביזום והקמה של מסגרות מגוונות שפועלות לטובת האוכלוסיה של בעלי לקויות למידה והפרעות קשב. כך הקמתי, לפני כ- 12 שנה, את מרכז מהו"ת (מרכז התעצמות ותובנה)  במכללת סמינר הקיבוצים עבור הסטודנטים עם הלקויות. מאז הוקמו 26 מרכזי מהו"ת ברחבי הארץ עבור תלמידים בעלי לקויות למידה והפרעות קשב במערכת החינוך העל יסודי. המרכזים מנוהלים כרשת ושייכים מבחינה מקצועית למרכז "דרך מהות" של מכללת סמינר הקיבוצים, שאותו אני מנהלת. לפני כשנה הוקם מרכז מהו"ת בכלא מעשיהו עבור אסירים עם לקויות למידה והפרעות קשב. אנו מטפלים גם במובטלים כרוניים  על רקע לקותם, כדי להחזירם לעולם התעסוקה, בשיתוף עם עמותת בעצמי. בנוסף, אנו מנהלים מערך השתלמויות מסועף בחדרי מורים ובקרב מטפלים והורים.   
ד
ד"ר גבריאל שחר
שמי ד"ר גבי שחר  הוסמכתי לרפואה באיטליה בשנת 1984 והתמחתי בישראל ברפואת ילדים . עבדתי במספר בתי חולים . כיום אני עובד כרופא ילדים בקופת חולים מכבי ומקדיש את מירב מירצי לאבחון וטיפול בהפרעות קשב . שילוב בין שני התחומים מאפשר ראיה מערכתית הן בתחום הרפואי והן בתחום הקשיים התפקודיים במשפחה בבית ספר ומחוץ לו . מרפאת הקשב שלי נמצאת בתל אביב  אשמח לעמוד לרשות הפונים דרך הרשת - כמוני או במרפאתי בצהלה בתל אביב  לקביעת תור 0549119798