שלום

25/05/19 6:14
1 תגובות
שלום
באמת קשה לאבחן בעיה בדיבור؟
אפילו אחרי mri ؟
לא יודעת אם זה באמת בעיה מטרשת אבל יש לי קושי להגיד את המילים
*יש לי תור בקרוב אצל הנירולוג אבל רציתי לשמוע ממכם
תודה רבה רבה

1 תגובות

ערן-ברקוביץ
מומחה כמוני
פסיכולוג רפואי מומחה ובעל קליניקה פרטית .
25/05/19 20:47
פגיעה בדיבור היא אחד הסימפטומים האפשריים במחלת הטרשת הנפוצה. האבחון מתבצע בבדיקה אצל הנוירולוג שבמידת הצורך בהמשך מפנה לקלינאית תקשורת לטובת הערכה וטיפול. הדיבור נראה מעל פני השטח כאוטומטי ופשוט, אך ...
פגיעה בדיבור היא אחד הסימפטומים האפשריים במחלת הטרשת הנפוצה. האבחון מתבצע בבדיקה אצל הנוירולוג שבמידת הצורך בהמשך מפנה לקלינאית תקשורת לטובת הערכה וטיפול.
הדיבור נראה מעל פני השטח כאוטומטי ופשוט, אך הוא מערב הרבה יכולות, תפקודים ושיתוף פעולה מתוזמן היטב של איזורי מוח רבים כדי להפיק את המילים. נגע באחד האיזורים המעורבים בדיבור מספיק כדי לגרום לפגיעה בו. בדרך כלל רק בדיעבד ניתן לקשר בין נגע שנראה ב- MRI לבין הפגיעה בדיבור, מכיוון שאיזורים רבים מעורבים ולא כל נגע מוביל לפגיעה או מורגש. ובכלל, לא מנבאים או מסיקים לגבי סימפטומים מתוצאות ה- MRI, אלא רק בעזרת בדיקת הנוירולוג.
חשוב לציין, כי זיהוי מוקדם של הבעיה וטיפול מאפשרים להשיג שיפור מאוד משמעותי.
דבר נוסף, לעיתים הקושי בדיבור מופיע במקרים מסויימים ובאחרים לא, לכן ממליץ לשים לב היכן הקושי מופיע ולצלם עצמך במצבים בהם קשה להפיק את המילים כדי להראות לנוירולוג (לעיתים קורה שנכנסים לנוירולוג ופתאום הדיבור רגיל וקשה להסביר את הקושי).

מנהלי קהילה

ערן ברקוביץ
ערן ברקוביץ
פסיכולוג רפואי מומחה ובעל קליניקה פרטית .
פרופ'-איתן-אוריאל
פרופ'-איתן-אוריאל
מומחה בנוירולוגיה, בעל תואר שני במחלות כלי דם של המוח. מנהל המחלקה הנוירולוגית מרכז רפואי בלינסון. מזכיר האיגוד הנוירולוגי בישראל.
ד
ד"ר יובל כרמון
רופא בכיר במחלקה הנוירולוגית ביה"ח מאיר.מנהל מרפאת טרשת נפוצה.
ד
ד"ר אסתר גנלין
רופאה בכירה במכון הנוירולוגי בביה"ח שניידר ומנהלת המרפאה הנוירואימונולוגית בו. בוגרת רפואה בטכניון בהצטיינות. בעלת תואר שני באימונולוגיה בהצטיינות יתרה (אוניברסיטת תל אביב) ותואר דוקטור בביוכימיה (הטכניון). משלבת מחקר קליני ובסיסי בתחום טרשת נפוצה בילדים. חברה בקבוצת המחקר הבין לאומית לטרשת נפוצה בילדים- International Pediatric Multiple Sclerosis Study Group (IPMSSG)

מובילי קהילה

פזית
פזית
הייתי בריאה ורופאת שיניים. כיום , חולה בטרשת נפוצה ואומנית קרמיקה, מציירת ומטפלת באמצעות אומנות. קודם כל אמא לשני ילדים נפלאים וחברה עם כמה אנשים חמים וחכמים. יש מתנה ביכולת ליצור ... זה מאפשר נתינה הלאה וידיעה שגם מי שלא מכיר אותי אישית יוכל לקבל משהו ממני שישמח ויגרום לו הנאה. זו הסיבה שאני כותבת פה. לעזור ולהשיא עצה וגם לקבל ידע ממי ששותפים לדרך הטרשים של טרשת נפוצה בדרך זו או אחרת. 
לביא שיפמן
לביא שיפמן
לביא שיפמן הוא ממיסדי חברת MS ישראל בע"מ (חל"צ) ומכהן בה, בהתנדבות, כדירקטור. חברת MS ישראל יוזמת ומנהלת מגוון רחב של פעילויות לחולים בטרשת נפוצה, תוך שהיא מעלה את המודעות הציבורית למחלה, להשלכותיה ותופעות הלוואי שלה. בהשכלתו, הוא מוסמך של הטכניון בחיפה בהנדסת מחשבים, עם התמקדות בתחום רשתות תקשורת ונתונים וכמו כן בוגר, בהצטיינות, של התוכנית לניהול עסקי בכיר של האוניברסיטה העברית בירושלים. בשנת 1990, לאחר שירות קבע בממר"מ, לביא היה ממקימי הסניף הישראלי של חברת מיקרוסופט בישראל (עובד מס. 2) והמנהל הטכני הראשון שלה. בהמשך כיהן גם כסמנכ"ל השיווק והמכירות של מיקרוסופט ישראל ללקוחות גדולים במשק הישראלי. בנוסף לפעילות ההתנדבותית ב-MS ישראל לביא מכהן מזה כ-4 שנים כחבר ועד בעמותת איגוד האינטרנט הישראלי. כמו כן, לביא הוא המקים, הבעלים והעורך הראשי של האתר www.netcheif.com - המספק ידע נרחב ביותר על תחום האינטרנט והתקשורת, תוך התמקדות בסביבה הביתית. לביא נשוי לאורלי שאובחנה כחולת טרשת נפוצה לפני כ-20 שנה, הוא מתגורר בבת-ים ואב לבן ולבת.
תודתנו לחברת מרק סרונו על תרומה בלתי תלויה לסיוע בהקמת הקהילה. יובהר כי אין בתרומה זו כדי להשפיע על הפעילות או התוכן המוצגים בקהילה.
MS