כמוניטרשת נפוצהירידה בחשק המיני

ירידה בחשק המיני

29/05/19 8:49
19 תגובות
היי,
אני בת 30, התחלתי טיפול בטקפידרה לפני כ3 חודשים ומאז אני חווה ירידה בחשק המיני וזה מפריע לי מאד.
המליצו על על טבליות צמח המאקה לההגברת החשק המיני- האם מישהו התנסה בכך, יודע האם זה בסדר לקחת?

תודה רבה,
הדס

19 תגובות

עינת-מילר
מוביל קהילה
29/05/19 12:57
הי הדס למרות שין לי נסיון עם טקפידרה ואין לי ממש המלצה לתת לך בעניין הירידה בחשק אני ממש שמחה שפתחת כאן את הנושא המאוד אישי ואינטימי הזה שהוא חשוב בחיים כמו לאכול ולשתות. אני אישית חווה עליה בחשק ...
הי הדס
למרות שין לי נסיון עם טקפידרה ואין לי ממש המלצה לתת לך בעניין הירידה בחשק אני ממש שמחה שפתחת כאן את הנושא המאוד אישי ואינטימי הזה שהוא חשוב בחיים כמו לאכול ולשתות.

אני אישית חווה עליה בחשק המיני בשנה האחרונה וחושבת שזה קשור לכניסה לגיל המעבר (למרות שקראתי שהוא לרוב עושה ההפך)

מקווה שיהיו כאן אנשים שישתפו ואף יעזרו לך למצא פתרון
ערן-ברקוביץ
מומחה כמוני
פסיכולוג רפואי מומחה ובעל קליניקה פרטית .
29/05/19 18:44
שלום הדס, מצטרף לתגובתה של עינת וטוב שהעלאת את הנושא, יחסי מין הם חלק חשוב מאוד בתפקוד והנאה של האדם הבוגר וחשוב להתייחס לכל שינוי או קושי בתחום זה. כשבחנתי שוב את תופעות הלוואי של התרופה טכפידרה לא...
שלום הדס,
מצטרף לתגובתה של עינת וטוב שהעלאת את הנושא, יחסי מין הם חלק חשוב מאוד בתפקוד והנאה של האדם הבוגר וחשוב להתייחס לכל שינוי או קושי בתחום זה.
כשבחנתי שוב את תופעות הלוואי של התרופה טכפידרה לא מצאתי שירידה בחשק המיני היא אחת מהן. אך בהחלט יכול להיות שנושא זה לא נשאל, לא צויין ע"י הנבדקים ולכן פוספס. לכן מצטרף לבקשתך שאם מישהי.ו חש.ה משהו דומה שתשתף.
באופן כללי, מחלת הטרשת הנפוצה יכולה לפגוע בחשק והתפקוד המיני (שהקשר בניהם הוא הדוק) וסקרים מראים ש 83% מהנשים עם טרשת נפוצה מדווחות על קשיים בתחום החשק או התפקוד המיני, ולצד זאת 98% מהנשים מדווחות שלא משוחחות על כך עם הנוירולוג (וחבל). טרשת נפוצה יכולה באופן ישיר ועקיף לפגוע בחשק והתפקוד המיני ולשם כך אצרף פוסט המתאר את הנקודות העיקריות בנושא סקס וטרשת נפוצה (בקישור למטה).
המלצותי הן: לשתף את הנוירולוג (ואני מאוד מקווה שאת מרגישה בנוח לעשות זאת כי זה הדבר הנכון), גם הנוירולוג צריך לדעת על שינויים שיכולים להעיד על מצבך הנוירולוגי וגם הוא יוכל להבהיר ולכוון לקראת פיתרון. במידה והבירור הנוירולוגי לא עזר יש לשקול יחדיו האם נכון לפנות לאחת מהאפשרויות הבאות: אורולוג, פסיכולוג או מרפאה לטיפול מיני (הנמצאת כמעט בכל בית חולים בארץ). במקביל, לזכור שהחשק המיני עולה ויורד בגלל מגוון רחב של סיבות ומצבים, שלעתים חולפים מעצמם ולכן לא לוותר על הניסיונות להתקרב, להגיע לאינטימיות ולקיים יחסים - כי לפעמים הריחוק מונע מאיתנו לשים לב שהחשק חזר או לאפשר לו הזדמנויות לחזור ולהשתפר.
ושוב, מצטרף לבקשותיכן להעלות וכן לדבר על הנושא החשוב.
הדס.חן
30/05/19 11:53
תודה ערן על התגובה לדבריי. אכן, דיברתי על כך עם הנוירולוג, החלטנו שכרגע נמשיך עם הטקפידרה. אני בהחלט אקח את ההמלצות לפנות לגורמים נוספים שאולי יוכלו לסייע. תודה ובריאות לכולם!
mafalda17
03/06/19 19:08
הייתי פונה גם לרופא נשים, לבדוק איזון הורמונלי
ערן-ברקוביץ
מומחה כמוני
פסיכולוג רפואי מומחה ובעל קליניקה פרטית .
04/06/19 9:54
בהחלט "מאפלדה 17"
תודה על ההערה
אני חושב שמגוון הרופאים שיכולים להיות מעורבים והתחומים שצריך לבדוק, מציגים את מורכבות החשק המיני ועד כמה הוא מושפע מאוסף נרחב של גורמים.
עינת-מילר
מוביל קהילה
29/05/19 21:31
בנוסף מוסיפה ששיחה פתוחה עם בן/בת הזוג על הנושא ונסיון משותף למצוא פתרונות יכולה לעזור
ערן-ברקוביץ
מומחה כמוני
פסיכולוג רפואי מומחה ובעל קליניקה פרטית .
30/05/19 10:11
:tmbsup:
לוסי8פ
03/06/19 0:56
גם אני במצב של ירידה בחשק המיני. גם אני נוטלת טקפידרה אחרי כ-5 שנים עם זריקות אוונקס. למרות שאני לא יודעת אם כתוצאה של הטרשת הנפוצה או מההלם שעברתי ב-12 ביולי 2006 כאשר קטיושה עברה מעל ביתי. בכל מיק...
גם אני במצב של ירידה בחשק המיני. גם אני נוטלת טקפידרה אחרי כ-5 שנים עם זריקות אוונקס.
למרות שאני לא יודעת אם כתוצאה של הטרשת הנפוצה או מההלם שעברתי ב-12 ביולי 2006 כאשר קטיושה עברה מעל ביתי. בכל מיקרה, הקטיושה הזו חתכה כגילוטינה חדה את המחזור החודשי שלי. מיולי 2006, אין לי יותר ווסט.
מאותה תקופה גם החשק המיני שלי פחת אם כי הובחנתי ב-2009.
קשור או לא?
ונכון שמצב זה מעציב אותני מאוד.
הנורולוג הקודם שטיפל בי כ-7 שנים לא כל כך התייחס לנושא וכמובן שלא הציעה פיתרון כלשהו.
הנוירולוגית החדשה הנוחכית עדיין לא עודכנה במצב.
ערן-ברקוביץ
מומחה כמוני
פסיכולוג רפואי מומחה ובעל קליניקה פרטית .
03/06/19 15:57
שלום לוסי ותודה על השיתוף, החשק המיני מושפע מגורמים רבים, גם ביולוגיים, גם פסיכולוגיים וגם חברתיים. את מתארת טווח רחב של השפעות שיכולות להשפיע על החשק המיני ומכיוון שעבר זמן רב קשה להצביע על גורם אחד...
שלום לוסי ותודה על השיתוף,
החשק המיני מושפע מגורמים רבים, גם ביולוגיים, גם פסיכולוגיים וגם חברתיים. את מתארת טווח רחב של השפעות שיכולות להשפיע על החשק המיני ומכיוון שעבר זמן רב קשה להצביע על גורם אחד או האינטראקציה בין הגורמים שהובילה לירידה בחשק.
מכיוון שיש גורמי דחק וטראומות מן העבר שיכולות להסביר את הירידה בחשק הייתי ממליץ לפנות לאחת המרפאות לטיפול מיני ולא לחכות להערכת הנוירולוג.
כפי שציינתי בתגובות הקודמות, ניתן ואפשרי לטפל בחשק ומאוד כדאי לעשות זאת.
לוסי8פ
04/06/19 0:35
תודה ערן.
א-אנונומית
04/06/19 9:58
גם אצלי יש ירידה בחשק המיני, כשזה קורה אני נהנית אבל לא תמיד מרגישה הכל... בשלב הזה אני לא מטופלת אז לא בטוחה אם התרופות קשורות... לדעתי זה חלק מהפגיעה של העצבים באזורים שקשורים לתחושות המיניות וזה ח...
גם אצלי יש ירידה בחשק המיני, כשזה קורה אני נהנית אבל לא תמיד מרגישה הכל...
בשלב הזה אני לא מטופלת אז לא בטוחה אם התרופות קשורות... לדעתי זה חלק מהפגיעה של העצבים באזורים שקשורים לתחושות המיניות וזה חלק מתסמיני המחלה... לצערי
ערן-ברקוביץ
מומחה כמוני
פסיכולוג רפואי מומחה ובעל קליניקה פרטית .
04/06/19 10:04
תודה על השיתוף אנונימית, רוצה לחזק את דברייך שהפגיעה העצבית (כלומר פגיעה בתאי עצב במוח וחוט השדרה המוליכים את התחושה מאיברי המין ואל איברי המין) בעקבות מחלת הטרשת הנפוצה משפיעה ופוגעת בחשק המיני. לכן...
תודה על השיתוף אנונימית,
רוצה לחזק את דברייך שהפגיעה העצבית (כלומר פגיעה בתאי עצב במוח וחוט השדרה המוליכים את התחושה מאיברי המין ואל איברי המין) בעקבות מחלת הטרשת הנפוצה משפיעה ופוגעת בחשק המיני. לכן מוסיף שחשוב לשתף את הנוירולוג.
ומצרף סרטון של הפדרציה העולמית לטרשת נפוצה שמתאר ב- 4 דקות את הסיבות המרכזיות לירידה בחשק והתפקוד בקרב אנשים עם טרשת נפוצה:
mafalda17
04/06/19 12:57
רק רוצה להוסיף, שקנאביס עושה פלאים
ערן-ברקוביץ
מומחה כמוני
פסיכולוג רפואי מומחה ובעל קליניקה פרטית .
04/06/19 15:26
מעניין... זה לא עלה עד עתה
האם לדעתך הקאנביס משפר את החשק המיני כי הוא מפחית סימפטומים (כמו כאב) שפוגעים בחשק, או שיש לו השפעה ישירה על שיפור החשק המיני?
mafalda17
04/06/19 16:41
הקנאביס משחרר ספסטיות וגם את הגוף בכלל כולל המוח (דומה לאלכוהול) וההיי שמרגישים מאפשר לחוות עונג
הדס.חן
05/06/19 10:35
היי, האם קנאביס תורם/ לא תורם להתפתחו המחלה.. או שאין בכלל קשר? פחות מכירה את הנושא ולא מצליחה למצוא מחקרים וודאיים
ערן-ברקוביץ
מומחה כמוני
פסיכולוג רפואי מומחה ובעל קליניקה פרטית .
05/06/19 14:43
הקאנביס מפחית סימפטומים של המחלה כמו ספסטיות וכאב. לגבי התפרצות או התקדמות של המחלה יש מחקר בנושא שבינתיים המסקנות הן שהקאנביס לא משפיע על המחלה עצמה (לא לרעה ולא לטובה). * אני יודע שיש עדויות/דיווחי...
הקאנביס מפחית סימפטומים של המחלה כמו ספסטיות וכאב. לגבי התפרצות או התקדמות של המחלה יש מחקר בנושא שבינתיים המסקנות הן שהקאנביס לא משפיע על המחלה עצמה (לא לרעה ולא לטובה).
* אני יודע שיש עדויות/דיווחים מאנשים שאומרים שהקאנביס עזר להם לעצור את המחלה, ומצד שני אני יודע שיש מחקרים שמראים שמי שמשתמש בקאנביס יש לו יותר נגעים במוח - אך אף אחד מהמחקרים והעדויות הללו לא אושש באופן ברור, ורוב העדויות מראות שאין לו השפעה על מהלך המחלה, אלא רק על הסימפטומים.
הדס.חן
18/06/19 8:28
תודה רבה ערן על התייחסותך לדברים.
ערן-ברקוביץ
מומחה כמוני
פסיכולוג רפואי מומחה ובעל קליניקה פרטית .
18/06/19 10:16
:angel:

מנהלי קהילה

ערן ברקוביץ
ערן ברקוביץ
פסיכולוג רפואי מומחה ובעל קליניקה פרטית .
פרופ'-איתן-אוריאל
פרופ'-איתן-אוריאל
מומחה בנוירולוגיה, בעל תואר שני במחלות כלי דם של המוח. מנהל המחלקה הנוירולוגית מרכז רפואי בלינסון. מזכיר האיגוד הנוירולוגי בישראל.
ד
ד"ר יובל כרמון
רופא בכיר במחלקה הנוירולוגית ביה"ח מאיר.מנהל מרפאת טרשת נפוצה.
ד
ד"ר אסתר גנלין
רופאה בכירה במכון הנוירולוגי בביה"ח שניידר ומנהלת המרפאה הנוירואימונולוגית בו. בוגרת רפואה בטכניון בהצטיינות. בעלת תואר שני באימונולוגיה בהצטיינות יתרה (אוניברסיטת תל אביב) ותואר דוקטור בביוכימיה (הטכניון). משלבת מחקר קליני ובסיסי בתחום טרשת נפוצה בילדים. חברה בקבוצת המחקר הבין לאומית לטרשת נפוצה בילדים- International Pediatric Multiple Sclerosis Study Group (IPMSSG)

מובילי קהילה

פזית
פזית
הייתי בריאה ורופאת שיניים. כיום , חולה בטרשת נפוצה ואומנית קרמיקה, מציירת ומטפלת באמצעות אומנות. קודם כל אמא לשני ילדים נפלאים וחברה עם כמה אנשים חמים וחכמים. יש מתנה ביכולת ליצור ... זה מאפשר נתינה הלאה וידיעה שגם מי שלא מכיר אותי אישית יוכל לקבל משהו ממני שישמח ויגרום לו הנאה. זו הסיבה שאני כותבת פה. לעזור ולהשיא עצה וגם לקבל ידע ממי ששותפים לדרך הטרשים של טרשת נפוצה בדרך זו או אחרת. 
לביא שיפמן
לביא שיפמן
לביא שיפמן הוא ממיסדי חברת MS ישראל בע"מ (חל"צ) ומכהן בה, בהתנדבות, כדירקטור. חברת MS ישראל יוזמת ומנהלת מגוון רחב של פעילויות לחולים בטרשת נפוצה, תוך שהיא מעלה את המודעות הציבורית למחלה, להשלכותיה ותופעות הלוואי שלה. בהשכלתו, הוא מוסמך של הטכניון בחיפה בהנדסת מחשבים, עם התמקדות בתחום רשתות תקשורת ונתונים וכמו כן בוגר, בהצטיינות, של התוכנית לניהול עסקי בכיר של האוניברסיטה העברית בירושלים. בשנת 1990, לאחר שירות קבע בממר"מ, לביא היה ממקימי הסניף הישראלי של חברת מיקרוסופט בישראל (עובד מס. 2) והמנהל הטכני הראשון שלה. בהמשך כיהן גם כסמנכ"ל השיווק והמכירות של מיקרוסופט ישראל ללקוחות גדולים במשק הישראלי. בנוסף לפעילות ההתנדבותית ב-MS ישראל לביא מכהן מזה כ-4 שנים כחבר ועד בעמותת איגוד האינטרנט הישראלי. כמו כן, לביא הוא המקים, הבעלים והעורך הראשי של האתר www.netcheif.com - המספק ידע נרחב ביותר על תחום האינטרנט והתקשורת, תוך התמקדות בסביבה הביתית. לביא נשוי לאורלי שאובחנה כחולת טרשת נפוצה לפני כ-20 שנה, הוא מתגורר בבת-ים ואב לבן ולבת.
תודתנו לחברת מרק סרונו על תרומה בלתי תלויה לסיוע בהקמת הקהילה. יובהר כי אין בתרומה זו כדי להשפיע על הפעילות או התוכן המוצגים בקהילה.
MS