Wenckebach

28/06/19 17:52
1 תגובות
שלום רב
כבר יותר משנה שאני מחפשת תשובה ולצערי הרב לא מוצאת.
אבא שלי בן 63 ללא מחלות בד"כ. ע"פ דבריו כבר מילדותו יש לו av block first degree type 1 כיום הוא מאובחן עם Wenckebach
אם זה בעיה הולכה חשמלית מדוע זה קורה רק בשכיבה?
מדוע שכיבה על צד שמאל מפחיתה את התופעות?
מדוע יש חודשים שזה כמעט ולא קורה
אשמח מאוד לתשובה או לחומר קריאה

1 תגובות

ד-ר-אסי-מלויצקי
מומחה כמוני
קרדיולוג בכיר במערך הלב במרכז הרפואי תל-אביב (איכילוב). מומחה ברפואה פנימית ורפואת הלב. בוגר בית הספר לרפואה בבאר-שבע. התמחות ברפואה פנימית וקרדיולוגיה במרכז הרפואי תל-אביב ע"ש סוראסקי. תחומי עיסוק – אי-ספיקת לב, קרדיולוגיה קלינית, הדמיית לב לא פולשנית, רפואה פנימית. מדריך קליני בפקולטה לרפואה באוניברסיטת תל-אביב.
23/07/19 11:39
שלום, הפרעות ההולכה המתוארות נחלקות למספר סוגים - בסוג הראשון (first degree) שממנו סבל אביך במשך שנים, יש איטיות בין העברת החשמל מהעליות אל החדרים שמבצעים את פעולת הזרמת הדם, לרוב אין לכך משמעות קלי...
שלום,
הפרעות ההולכה המתוארות נחלקות למספר סוגים - בסוג הראשון (first degree) שממנו סבל אביך במשך שנים, יש איטיות בין העברת החשמל מהעליות אל החדרים שמבצעים את פעולת הזרמת הדם, לרוב אין לכך משמעות קלינית, כלומר אין תלונות שקשורות לתופעה זו.
הסוג השני (ש-WENCKEBACH) הוא אחד מתת-סוגיו, מתאר מצב שבו אחת למספר פעימות של העליה אין העברה של הזרם לחדר, לעתים המצב לא גורם לכל תלונה ולעתים הוא יכול לגרום לתלונות שונות, החל מחולשה, דפיקות לב, קוצר נשימה, בצקות בגפיים ועד אובדן הכרה ומוות.
הסוג השלישי הוא חסימה מלאה של ההולכה בין העליות לבין החדרים, מצב זה דורש לרוב השתלת קוצב.
התיאור שלך על שינוי בתופעות בשכיבה על צד מסויים, אינו מוכר כמוערר או מקל את התופעות, יתכן והוא קשור לתלונות על קוצר נשימה או דפיקות לב שאינן בהכרח קשורות להפרעת ההולכה.
לגבי תדירות התופעה, דבר זה משתנה, והדרך הנכונה להעריך את תדירות הפרעת הקצב ומשכה, היא לא באמצעות קיום או העדר קיום תלונות מסויימות אלא באמצעות הולטר, וזאת משום שלעתים אין כלל תסמינים ולעתים אחרות התסמינים יכולים להיות קשים ביותר ומסוכנים.
עבור מקורות מידע נוספים מפנה אותך לאתר הבא -
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/heart-arrhythmia/symptoms-causes/syc-20350668
אבל הנושא הזה גדול ורוב חומר הקריאה קשה עד לא יעיל במידה ואין הכשרה וידע מוקדם מספקים ברפואה בכלל וקרדיולוגיה בפרט.
מקווה שעזרתי
כל טוב
ד"ר אסי מילויצקי

מנהלי קהילה

פרופ' גדי קרן
פרופ' גדי קרן
מנהל המערך הקרדיולוגי, מרכז רפואי ת"א, פרופ' מן המניין בקרדיולוגיה באוניברסיטת ת"א, מופקד קתדרה לקרדיולוגיה ע"ש חיים שיבא באוניברסיטת ת"א.
ד
ד"ר אסי מלויצקי
קרדיולוג בכיר במערך הלב במרכז הרפואי תל-אביב (איכילוב). מומחה ברפואה פנימית ורפואת הלב. בוגר בית הספר לרפואה בבאר-שבע. התמחות ברפואה פנימית וקרדיולוגיה במרכז הרפואי תל-אביב ע"ש סוראסקי. תחומי עיסוק – אי-ספיקת לב, קרדיולוגיה קלינית, הדמיית לב לא פולשנית, רפואה פנימית. מדריך קליני בפקולטה לרפואה באוניברסיטת תל-אביב.
דייאנה קליין
דייאנה קליין
פסיכולוגית שיקומית מומחית במכון לשיקום חולי לב, בי״ח שיבא, תל השומר.

מובילי קהילה

eitanab
eitanab
הי לכולם, שמי איתן, בן 44, אב לשלושה ילדים מקסימים, מאוד אוהב לרכוב על אופניים אופניים בשטח, טיולים, בילויים ובעיקר אוהב אנשים. בחודש נובמבר 2015 עברתי השתלת לב בארצות הברית , לאחר המתנה בישראל של מעל שנה, כחצי שנה מתוך תקופה זו באשפוז בבית חולים. בגיל 17 אובחנה בליבי קרדיומיופטיה. עד גיל 41 לא תסמיני כלל ואז תוך זמן קצר מאוד (חודשים ספורים) חלה הרעה משמעותית במחלת הלב שהוגדרה אז כאי ספיקה חמורה שהכניסה אותי לרשימת המתנה להשתלת לב. כבר במהלך האשפוז הארוך אפשר לומר שגיליתי את עצמי מחדש ונוכחתי שיש לי כוחות נסתרים שאף פעם לא ידעתי על קיומם. תקופה ארוכה באשפוז בבית חולים היא לא פשוטה ושואבת כוחות פיזיים ובעיקר מנטליים רבים. במהלך תקופת האשפוז נוכחתי שההתמודדות היא שונה לגמרי בין חולה לחולה ולא כולם מצליחים לאזור את הכוחות הדרושים להתמודדות הקשה והארוכה. לחוות על בשרי את החוויות הלא פשוטות לעיכול ומצד שני לצפות מהצד בדרכם הייחודית של חולים אחרים להתמודד הביאה אותי להחלטה להקדיש מזמני ומנסיוני לתמיכה ועזרה לחולי לב.
גיל מלצר
גיל מלצר
בן 55. נשוי. אבא של עומר (8) ומיקה (6). תושב ת"א. בעברי עיתונאי בידיעות אחרונות. מחבר הספר ׳מלחמת יום כיפור-זמן אמת׳ וכן כתבתי מספר ביוגרפיות. נולדתי עם מום מולד (בעיה מסתמית). בגיל 30 עברתי אירוע מוחי ובעקבותיו נותחתי (לב פתוח) להחלפת המסתם הלקוי במסתם מכני (מתכתי). מאז, משך כבר 25 שנים, שנייה אחר שנייה, כל היום וכל הלילה, תקתוק של שעון בוקע מתוך גופי ולא הייתה לי כל ברירה אלא להתרגל אליו, בדיוק כפי שאנו רגילים לשמע את הלמות ליבנו. ב 2015 נותחתי שנית, הפעם לתיקון מפרצת שהתפתחה בעורק הראשי ללב. גם הפעם צץ לו אי שם במהלך הניתוח, אירוע מוחי שהפעם הותיר בי לצערי נכויות ביד וברגל ימין. ב 2019 ייסדתי את עמותת 'אגודת הלב הישראלי' במטרה להעניק תמיכה וסיוע לקהילת חולי הלב בישראל. אני שמח להעמיד את ניסיוני ואת הידע שצברתי במהלך 50 השנים בהן אני חולה לב, לטובת קהילת חולי הלב. מאחל בריאות לכולנו גיל מלצר https://www.israeli-heart.org