כמוניקשב וריכוזטיפול בהפרעת קשב וריכוז והפרעות שינה

טיפול בהפרעת קשב וריכוז והפרעות שינה

10/07/19 14:14
1 תגובות
שלום לרופא הנותן את המענה,

בגיל 28 אובחנתי עם הפרעת קשב וריכוז, ולאחר ניסיונות קצרים זנחתי את האופציה התרופתית לטיפול בקשב וריכוז. במהלך השנתיים האחרונות התחלתי לנסות שוב למצוא טיפול תרופתי שיסייע לי נוכח הצורך של ממש באיכות חיים.

בחודשים האחרונים ריכזתי מאמצים ובדקתי שוב את הטיפול בסטימולנטים השונים.

לאחר ניסוי, טעייה ותהייה סבלתי מתופעות לוואי של הפרעות שינה, כאבי ראש, תחושות מתח, לחץ, עצבנות וחרדה מוגברים. למותר לציין שבעת שסבלתי מתופעות אלו לא נהניתי מההשפעה החיובית של התרופות. חוויתי תופעות אלו בעת שהסתייעתי ב- 20 מ"ג פוקלין משוחרר לתקופה ארוכה, ולאחר שניסיתי פעם אחת 30 מ"ג פוקלין - הרגשתי עוד יותר רע והדבר הפריע לשינה (עד שנאלצתי ליטול מחצית כדור קלונקס במינון של 0.25 מ"ג).

ניסיתי ריטלין מושהה במינונים של 20 מ"ג ו - 30 מ"ג לא השפיעו עליי (כאשר במינון האחרון חוויתי קצת יותר תופעות של מצבי הרוח הנ"ל). היתרון בתרופות האלו הוא שאני יכולה לחוות ולהבין את האפקטיביות שלהן עוד באותו יום ולכן הניסיון היה קצר יחסית. עליתי למינון של 40 מ"ג ולא רק שהרגשתי זוועה, לא יכולתי להרדם בלילה עד שנטלתי כדור קלונקס של 0.25 מ"ג.

האור בקצה המנהרה עבורי הוא שגיליתי שתרופות בשחרור רגיל (ריטלין ישן וטוב של 2 כדורים של 10 מ"ג, דהיינו 20 מ"ג רגיל) מסייעים לריכוז שלי. הדבר נכון גם לגבי פוקלין רגיל (אינני יודעת מהו המינון הנכון - 10 מ"ג או 20 מ"ג לגביו). אמנם אני חווה תופעות לוואי של העדר תאבון ומהתופעות הנ"ל, אבל הן יותר סבילות וההשפעה החיובית לריכוז מסייעת בכך גם כן.

הבעיה היא שהשפעת התרופות מתפוגגת בתוך מספר שעות וכאשר אני נוטלת אותן סיבוב שני (מינון של 20 מ"ג כי עושה רושם ש- 10 מ"ג בודד פחות מסייע), אני לא מצליחה להרדם ויש לי שוב הפרעות שינה שבגללן שאני צריכה לקחת חצי כדור קלונקס. אני מקפידה ליטול את הסיבוב השני עד לשעה 16:00, כאשר אני משתדלת גם לפני כן (באזור השעות 13:00 - 14:00).

ניסיתי את האטנט והויואנס שגרמו לי לכאבי ראש נוראיים; אני מודה שאת האטנט ניסיתי מספר בודד של פעמים, ואף גם סיבוב שני באותו היום והוא גרם להפרעות שינה גם כן, ולגבי הויואנס - ניסיתי אותו פעם, או פעמיים לכל היותר במינון של 30 מ"ג והוא גרם לי לכאבי ראש נוראיים. אמנם נטלתי אותו עם קפה והניסיון היה בודד, אך החוויה הספיקה לי. ייתכן ונכון יהיה לתת לויואנס צ'אנס נוסף במינון מקובל של 30 מ"ג, על אף שניסיתי אותו במינון של 10 מ"ג כדי להעלות לאט לאט היו לי תופעות לוואי של חולשה וסחרחורת.

(שאלת ביניים שעולה לי - אולי שווה לנסות למצות את הנסיון לגבי הויואנס שוב?)

חשוב לי לציין שאני נוטלת מדי ערב אלטרול במינון של 25 מ"ג למניעת כאבי ראש מתחיים עם רכיבית מיגרונטיים בהמלצת נוירולוגים. נראה לי שזה נתון שחשוב להתחשב בו, אם עסקינן בתרופות ובמינונים.

לבסוף, אציין כי ניסיתי סטרטרה במשך חודשים רבים , תוך עלייה הדרגתית, והגעתי למינון 80 מ"ג, אך היא לא סייעה לי עם הריכוז (אשר הקלה עליי מעט את תחושות החרדה).

לפני כחודש - חודשיים, עשיתי בדיקת התאמה גנטית לתרופות פסיכיאטריות של חברת ג'נומיינד (אפשר מתייחסת באופן ספציפי לתרופות ריטלין, פוקלין, קונצרטה, דייטרנה, אטנט, אדרל וויואנס). אין כל מניעה מבחינת התאמה גנטית עבורי להשתמש בקבוצות אלו (כאשר, למשל תרופות ממשפחת ה- SSRI אינן מומלצות לי).

שאלתי היא כזו; האם תוכל להציע או להמליץ לי על פתרון שבו אני אוכל להשתמש ולהנות מההשפעה החיובית של התרופות קצרות טווח תוך הימנעות מהפרעות השינה?

מודה מקרב לב על הנכונות לסייע,

אני.

1 תגובות

ד-ר-גבריאל-שחר
מומחה כמוני
שמי ד"ר גבי שחר  הוסמכתי לרפואה באיטליה בשנת 1984 והתמחתי בישראל ברפואת ילדים . עבדתי במספר בתי חולים . כיום אני עובד כרופא ילדים בקופת חולים מכבי ומקדיש את מירב מירצי לאבחון וטיפול בהפרעות קשב . שילוב בין שני התחומים מאפשר ראיה מערכתית הן בתחום הרפואי והן בתחום הקשיים התפקודיים במשפחה בבית ספר ומחוץ לו . מרפאת הקשב שלי נמצאת בתל אביב  אשמח לעמוד לרשות הפונים דרך הרשת - כמוני או במרפאתי בצהלה בתל אביב  לקביעת תור 0549119798
13/07/19 18:36
היי היטבת לתאר את המסע שלך בתוך הטיפולים . את שואלת שאלות שחורגות ממה שניתן לענות ללא פגישה והבנה של כל התמונה. יש נתונים שבכל זאת ניתן להתייחס . שווה ערך 10 מג ריטאלין הוא 5 מג פוקלין . לגבי סו...
היי
היטבת לתאר את המסע שלך בתוך הטיפולים .
את שואלת שאלות שחורגות ממה שניתן לענות ללא פגישה והבנה של כל התמונה.
יש נתונים שבכל זאת ניתן להתייחס .
שווה ערך 10 מג ריטאלין הוא 5 מג פוקלין .
לגבי סוגיית השינה בלילה לאחר נטילת ריטאלין בשעה 16- זה כבר מצריך פגישה .

את כל התשובות לשאלות האחרות בפגישה פרונטלית מול רופא הקשב שלך.
בהצלחה

מנהלי קהילה

דר' טמיר אפשטיין
דר' טמיר אפשטיין
פסיכיאטר, מנהל מרפאת פוקוס. המרפאה להפרעות קשב במבוגרים, המרכז הרפואי ע\\\"ש שיבא, תל השומר.
ד
ד"ר גבריאל שחר
שמי ד"ר גבי שחר  הוסמכתי לרפואה באיטליה בשנת 1984 והתמחתי בישראל ברפואת ילדים . עבדתי במספר בתי חולים . כיום אני עובד כרופא ילדים בקופת חולים מכבי ומקדיש את מירב מירצי לאבחון וטיפול בהפרעות קשב . שילוב בין שני התחומים מאפשר ראיה מערכתית הן בתחום הרפואי והן בתחום הקשיים התפקודיים במשפחה בבית ספר ומחוץ לו . מרפאת הקשב שלי נמצאת בתל אביב  אשמח לעמוד לרשות הפונים דרך הרשת - כמוני או במרפאתי בצהלה בתל אביב  לקביעת תור 0549119798
ד
ד"ר נעמי וורמברנד
שמי נעמי. מזה תריסר שנים אני עוסקת בסיוע לנוער ומבוגרים בעלי לקויות למידה והפרעות קשב. כדי להכשיר את עצמי למשימה זו,  למדתי חינוך ופסיכולוגיה בתואר ראשון, ויעוץ חינוכי וחינוך מיוחד בתאר שני ושלישי. כמו כן, אני מאבחנת דידקטית, מאמנת אישית להפרעות קשב, מנחת קבוצות. במשך שנים הייתי מרצה בחינוך מיוחד ופסיכולוגיה באוניברסיטת חיפה, מכללת בית ברל ומכללת סמינר הקיבוצים. מעבר להיבט האקדמי, אני עוסקת ביזום והקמה של מסגרות מגוונות שפועלות לטובת האוכלוסיה של בעלי לקויות למידה והפרעות קשב. כך הקמתי, לפני כ- 12 שנה, את מרכז מהו"ת (מרכז התעצמות ותובנה)  במכללת סמינר הקיבוצים עבור הסטודנטים עם הלקויות. מאז הוקמו 26 מרכזי מהו"ת ברחבי הארץ עבור תלמידים בעלי לקויות למידה והפרעות קשב במערכת החינוך העל יסודי. המרכזים מנוהלים כרשת ושייכים מבחינה מקצועית למרכז "דרך מהות" של מכללת סמינר הקיבוצים, שאותו אני מנהלת. לפני כשנה הוקם מרכז מהו"ת בכלא מעשיהו עבור אסירים עם לקויות למידה והפרעות קשב. אנו מטפלים גם במובטלים כרוניים  על רקע לקותם, כדי להחזירם לעולם התעסוקה, בשיתוף עם עמותת בעצמי. בנוסף, אנו מנהלים מערך השתלמויות מסועף בחדרי מורים ובקרב מטפלים והורים.