כמונינשימהמדריכיםCOPD: הטיפול התרופתי

COPD: הטיפול התרופתי

הטיפול התרופתי בסובלים ממחלת ריאות חסימתית כרונית כולל טיפול במרחיבי סימפונות, סטרואידים, מכייחים, אנטיביוטיקה, חיסונים וחמצן

מאת ד"ר גרשון פינק
תגובות 1

(צילום: Shutterstock)
(צילום: Shutterstock)

ככל שהחולה סובל ממחלת ריאה חסימתית כרונית קשה יותר הוא נזקק לתרופות רבות יותר. הטיפול התרופתי נחלק למספר קבוצות עיקריות: 

 

מרחיבי סימפונות


תרופות אלה תורמות להרחבת דרכי האוויר על ידי הרפיית השריר החלק בדופן הסמפונות. בדרך זו מתאפשר מעבר קל יותר של אוויר אל הריאות ומתוכן החוצה. כך משתפר התפקוד הריאתי ויחד איתו משתפר גם האיוורור הריאתי, ויש הקלה על הנשימה.

 

תרופות אלה מתחלקות לפי משך פעולותן: לתרופות קצרות טווח אשר מתחילות את פעולתן באופן מיידי ומשפיעות עד 6 שעות ותרופות ארוכות טווח אשר פועלות לאט יותר במשך 12 עד 24 שעות.

 

התרופות מתחלקות גם לפי מנגנון הפעולה לתרופות אנטיכולינרגיות, תרופות בטא-אגוניסטיות וקסנטינים (תאופילין). על מנת להגביר את האפקט של הרחבת הסימפונות ניתן לשלב באותו החולה תרופות מקבוצות שונות. מרבית התרופות ניתנות בשאיפה (משאפים), להוציא את הקסנטינים הניתנים במתן סיסטמי בלבד.

 

בשנת 2016 נוספו לסל התרופות התרופות Duaklir Genuair (שילוב החומרים הפעילים Aclidinium + Formoterol) ו-Spiolto respimat (שילוב של החומרים הפעילים Tiotropium + Olodaretol) הניתנות כאבקה לשאיפה ו-Foster (שילוב של החומרים הפעילים Fromoterol + Beclomethasone) הניתנת כתמיסה לשאיפה, לצורך הרחבת הסמפונות לחולי COPD עם FEV1 מדד שווה או נמוך מ-60% במצב כרוני. תחילת הטיפול בתרופה יעשה במרשם של רופא מומחה ברפואת ריאות.

 

 

סטרואידים


הסטרואידים לסוגיהם הינם נוגדי הדלקת החזקים ביותר ומטרתם להפחית הדלקת בדרכי הנשימה. בדרך כלל הסטרואידים ניתנים בשאיפה על מנת למנוע תופעות לוואי מערכתיות, אך בחולים קשים ובעת התלקחויות, אין מנוס מלתת אותם באופן סיסטמי - בכדורים או בזריקות לשריר או לווריד.
 

הסטרואידים ניתנים בדרך כלל בשילוב עם מרחיבי הסימפונות וישנם משאפים משולבים המשלבים באותה שאיפה את הסטרואיד עם מרחיב הסימפונות.

 

מכייחים

 

תפקיד תרופות אלה הינו לעזור בפינוי הליחה. הן אינן ניתנות בדרך כלל על בסיס קבוע אלא לפי הצורך, בעיקר כאשר קיים קושי בפינוי הליחה. פעילותן גורמת להפחתה בצמיגות הליחה ועל-ידי כך להקלה בפינויה.

 

אנטיביוטיקה

 

מטרת הטיפול האנטיביוטי הינה לעזור לגוף להילחם בזיהומים הנגרמים על ידי חיידקים. תפקיד האנטיביוטיקה בחולי מחלת ריאות חסימתית כרונית הינה בעיקר בעת התלקחויות חריפות של המחלה. חשוב להתחיל הטיפול האנטיביוטי מייד עם הופעת התסמינים המלמדים על תחילת ההתלקחות. תסמינים אלה כוללים החמרה בקוצר הנשימה, התגברות השיעול, הופעת ליחה מוגלתית ולעתים גם עליית חום. ככל שהמחלה קשה יותר כך צריכה האנטיביוטיקה להיות יעילה יותר ועם טווח פעולה רחב יותר.

 

חיסונים

 

כפי שכבר צויין, חשופים חולי מחלת ריאות חסימתית כרונית, יותר מאוכלוסיה רגילה, לזהומים בדרכי הנשימה. חלק מזיהומים אלה, השכיחים יותר בתקופות החורף, ניתן למנוע על-ידי חיסון אוכלוסיה ברת סיכון זו.


מדובר בעיקר בחיסון נגד השפעת העונתית הניתן מידי שנה ובחיסון נגד דלקת ריאות פנוימוקוקלית הניתן אחת ל 5 שנים. בשנים האחרונות מומלץ לחולי COPD להתחסן גם נגד שפעת החזירים.

 

חמצן

 

הטיפול בחמצן מיועד לחולי COPD הסובלים מירידה בחימצון הדם. חולים עם ריווי חמצן שמתחת ל-90% זקוקים לטיפול בחמצן למשך לפחות 15 שעות ביממה. קיימות הוכחות חד משמעיות שטיפול זה, כאשר נלקח כפי שמומלץ במשך מרבית שעות היממה, הינו טיפול מאריך חיים. 

 

חשוב להקפיד בחולים אלה לא לתת החמצן במינונים גבוהים מידי, ובדרך כלל מספיקים 2 ליטר לדקה במרבית החולים. מתן חמצן במינונים גבוהים עלול לסכן החולה ולגרום לו לתרדמת כי ה"דרייב" לנשימה בחלק גדול מחולים אלה הינו רמות החמצן ולא רמות דו תחמוצת הפחמן (כפי שמתרחש באנשים בריאים).


כאשר רמות החמצן יורדות בעת התלקחות יש לתת אותו רק בזמן ההתלקחות ולפי הצורך בלבד.

 

 

על הטיפולים נוספים ב-COPD

 

הכותב הוא מנהל יחידת הריאות במרכז הרפואי קפלן ומנהל תחום נשימה באתר כמוני 

soserm
18/06/17 23:01
היתי בארץ לפני כשבועים, ושאלתי את רופא המשפחה שלי האם יש חידושים ותרופות יותר מתקדמות ל-COPD. והוא אמר שכן. אלא שלי לא היה זמן לבקר רופא ראות. והיה וכן , אנא עדכנו . תודה.
קישור:
הקלד כתובת לסרטון יוטיוב: