מחשבון גדילה והתפתחות אצל ילדים ותינוקות

מחשבון הגדילה יאפשר לכם לעקוב אחר קצב הגדילה של ילדכם ולאתר בעיות גדילה בהקדם האפשרי. איתור בעיית גדילה עשוי להוביל לאבחון וטיפול בבעיה. ניתן לטפל בקומה נמוכה, וככל שמתערבים מוקדם יותר התוצאות יותר טובות

בדקו האם ילדכם סובל מבעיית גדילה

גיל

 

6

 

 

גובה (ס"מ)
 

משקל (ק"ג)
 

מין

חשב
משקל

אחוזון משקל: 3%

כלומר, 97% מהילדים בגיל של ילדך
שוקלים יותר ממנו ו-3% מהילדים
בגילו שוקלים פחות ממנו

גובה

אחוזון גובה: 3%

כלומר, 97% מהילדים בגיל של ילדך
גבוהים ממנו ו-3% מהילדים
בגילו נמוכים ממנו

כל כמה זמן מומלץ למדוד את גובה הילד?
בשנתיים הראשונות לחיי הילד המעקב אחר הגדילה מתבצע במסגרת התחנה לאם ולילד. מגיל שנתיים חשוב למדוד את הגובה של הילד כל חצי שנה. כדי למדוד נכון את הגובה בבית יש להעמיד את הילד זקוף כשהראש ישר ופונה קדימה ליד הקיר, ללא נעליים וגרביים.

איך להשתמש במחשבון הגדילה ובעקומות ואחוזוני גדילה?
ההערכה של גובה מתבצעת באמצעות עקומות גדילה המשוות את הפרט מול האוכלוסייה. בכל עקומת גדילה נקבעו התחומים של הטווח התקין. תחומים אלו מבוטאים באחוזונים או בסטיית תקן מהממוצע לגיל. הגבול התחתון נקבע כאחוזון 3 או 2 סטיות תקן מתחת לממוצע. הגבול העליון נקבע כאחוזון 97 או 2 סטיות תקן מעל הממוצע. האחוזון הממוצע הוא אחוזון 50 וסטיית התקן בו היא 0.

מה משמעות התוצאות שמתקבלות בחישוב עקומות הגדילה?
אם הילד באחוזון 50 המשמעות היא שהגובה שלו ממוצע לגיל – 50% מבני גילו נמוכים ממנו ו-50% גבוהים ממנו. כאשר ילד נמצא באחוזון 75, המשמעות היא ש-25% מבני גילו גבוהים ממנו ו-75% נמוכים ממנו.
גובה מתחת לאחוזון 3 מוגדר כקומה נמוכה הדורשת המשך בירור - 3% מהאוכלוסייה הבריאה נמצאים באחוזון 3 או מתחתיו. חשוב לתעד את האחוזון המתקבל בכל מדידה, כדי לעקוב אחר קצב הגדילה ולוודא שהגדילה עקבית על אותו אחוזון ואין האטה בגדילה שיכולה לרמז על בעיה. גובה מתחת לאחוזון 3, שבירת אחוזונים כלפי מטה (ירידה משמעותית באחוזונים) או גדילה לאורך אחוזון שהוא מתחת לאחוזון הגנטי (גובה מטרה) מהווים סיבה להתקדם בבירור רפואי.