כמוניבלוגיםשיר השריריםל"אוורר" רקמת שומן ולרפא סוכרת2

ל"אוורר" רקמת שומן ולרפא סוכרת2

24/08/17 20:27
2219 צפיות
ל

גישה חדשה להתמודדות עם סוכרת2 הוצגה בכנס ACS האחרון, גישה הלוקחת בחשבון את חשיבות התקשורת בין תאי השומן ושאר הרקמות.

מתוך הידיעה שרקמת שומן מסיבית היא יותר דחוסה ופחות פעילה ונגישה החליטו החוקרים מאוניברסיטת דרום קרולינה להפעילה ("איוורור") על ידי השתלת פולימר ספוגי נקבובי (ראו בתמונה) ברקמת השומן של עכברים שמנים שיש להם תסמינים של סוכרת2. הפולימר (PLG (poly-lactide-co-glycolide הפעיל את תאי השומן, גרם להם לתקשר והוביל להרזיית העכברים ולהורדת רמות הסוכר אצלם.

הגישה מתבססת על ההנחה שהשמנת יתר מובילה לחוסר תקשורת בין תאי השומן ורקמות אחרות בגוף וכך מובילה גם לסוכרת ולכן חידוש יכולת התקשורת של התאים תאפשר את תיקון המצב הסוכרתי.

כבר לפני מספר שנים הראו שרקמת השומן היא גם איבר אנדוקריני ולא רק מחסן אנרגיה, היא משחררת חומרים מווסתי אנרגיה ומטבוליזם וגם משפיעה על יכולת רקמות אחרות להגיב לאינסולין ולגלוקוז.

בסוכרת2 מרבית האיברים הזקוקים לפעילותם לרמות גלוקוז גבוהות, כמו המוח, הכבד או השרירים, מאבדים את יכולתם לקבל גלוקוז ולכן רמתו בדם עולה וההיפרגליקמיה עלולה להזיק לרקמות.

מטרת המחקר היתה לשחזר את יכולת התקשורת של תאי השומן עם הרקמות האחרות. הפולימר הספוגי PLG נבחן כבר כמוביל תאי לבלב לריפוי עכברים עם סוכרת1 ולכן הוא נבחר גם כאן לבדיקה איך הוא ישפיע על רקמת השומן.

הפולימר PLG הושתל ברקמת שומן אצל עכברים שמנים עם תסמינים של סוכרת2. תוך שבוע של תזונה עתירת שומן, מילאו תאי שומן, תאי חיסון וכלי דם את נקבוביות הפולימר ואחרי 3 שבועות השמינו העכברים 10% ברקמת השומן שלהם. להשוואה, קבוצת הבקורת של עכברים ללא השתלת PLG השמינה 30% ברקמת השומן.

עוד נמצאה אצל מושתלי PLG עליה בשרירים של 60% ב-glucose transporter type4  חלבון מוביל גלוקוז מהדם לשרירים, בהשוואה לרמתו בקבוצת הבקורת וכך ניתן להסביר את הירידה שנמצאה ברמת הגלוקוז אצל העכברים המטופלים.

 

מעניין שקבוצה אחרת בכנס ה-ACS הראתה שרסברטול מיין אדום, שגם הוא תומך בהרזיה וריפוי סוכרת2 הגביר את השפעתו המתקנת של הפולימר PLG.

עוד נמצא לאחרונה שגם הורמוני הלב NP יכולים להגן בו זמנית מהשמנה ומסוכרת2.

 

במחקר לא נראו סימנים שליליים אצל העכברים המושתלים, והפולימר PLG כבר מוכר לשימוש בסטנטים ובתפרים גם בבני אדם.

הבנת דרך הריפוי החדשה  על הקטנת ההשמנה ושיפור המצב הסוכרתי מצביעה על חשיבות יכולת התקשורת של תאי השומן ובוודאי תתרום לקידום הבריאות.

 

Getting fat to ‘talk’ again could lower blood glucose and weight ACS meeting. Aug, 2017

2 תגובות

ד-ר-דינה-ראלט-PhD
02/09/17 14:58
מעניין החלבון החדש Nischarin שמפעיל את גן הבקרה AMPK וכך מבקר גם השמנה וגם סוכרת
ד-ר-דינה-ראלט-PhD
10/09/17 13:47
השפעת תאי המערכת החיסונית T-cells על המטבוליזם של רקמת השומן ועל הקשר למשל לסוכרת2
קישור:
כינוי:
הקלד כתובת לסרטון יוטיוב:
ד
ד"ר דינה ראלט PhD
מדענית (ביולוגיה של התא) חובבת רשתות תקשורת בגוף ומחוצה לו. מנחה בכמוני קורס הרזיה און-ליין, חופשי לכולם: https://www...
עוד פוסטים בבלוג: שיר השרירים
להשפיע על גלי המוח וגם לתאם עם אחרים
המיסטיקונים דיברו על תיקשורים כבר מזמן אבל עכשו גם מדענים מתחילים לראות את התקשורת המעניינת מעבר לתקשורת של חמשת החושים ...
קרא עוד
למה הצום הכל כך בריא אינו שכיח אצל רבים?
הרבה מידע יש על יעילותו של הצום לבריאותנו אבל בכל זאת לא רבים מנסים. האם זה בגלל הדעות הקדומות הלא נכונות?למשל, האם גם א...
קרא עוד
צמחונות מיטיבה עם האיזון הסוכרתי
זוכרים איך סיפרו לנו כמה זה בריא להיות צמחוני? עכשו יש עוד הוכחות...עם התפשטות הסוכרת בחברתנו, יותר ויותר מידע מצטבר על ...
קרא עוד
תקשורת התאים החיונית למניעת השמנת בטן
טקטיקה חדשה לתובנת השמנה פותחה באוניברסיטת רוקפלר ועיקרה מיפוי תלת מימדי של רקמת השומן  שהראה את ההפעלה של תאי השומ...
קרא עוד
רעלי הסביבה המונעים החלמה
מתוך הרצאתו של ד"ר דניאל פומפה בסדרה המצוינת iThrive אפשר לראות בברור מתי בריאותנו אינה משתפרת גם כשאנחנו מורידים א...
קרא עוד