מידעהצהרת נגישות
תצוגת צבעים באתר(* פועל בדפדפנים מתקדמים מסוג chrome ו- firefox)תצוגה רגילהמותאם לעיוורי צבעיםמותאם לכבדי ראייהא+ 100%א-סגירה

ייעוץ תרופתי אישי

כמוניבלוגיםייעוץ תרופתי אישי החיסון לקורונה - אלרגיה ופחדים אחרים

חיסון לקורונה - לקחת או לא לקחת?

06/01/21 7:48
1237 צפיות
החיסון לקורונה - אלרגיה ופחדים אחרים

לאחרונה אנו נשאלים בפורום תרופות ורוקחות של "כמוני" שאלות רבות שנוגעות לאנשים שאלרגים לתרופות וחוששים לקבל את החיסון לקורונה.

התבקשתי, כרוקחת מנהלת בפורום, לענות על השאלה באופן שכל אחד יוכל למצוא את מקומו ולדעת אם להתייצב מחר לקבל את החיסון, או לדחות.

להלן כמה נקודות חשובות שיעזרו לכם לקבל החלטה:

  1. אני, סימה לבני, רוקחת במקצועי, אלרגית לפניצלין וקבלתי את החיסון לפני חמישה ימים. המתנתי ליד מתחם החיסונים 20 דקות (כמעט לפי ההנחיות), והלכתי לביתי כשאני מרגישה בטוב. בהמשך היד קצת כאבה, אבל זה כמו 80% מהנבדקים בניסוי הקליני שהתפרסם.
  2. שותפתי לעבודה, נורה, גם היא רוקחת, אלרגית לפיסטוקים, קבלה את החיסון לפני עשרה ימים. מרגישה בטוב.
  3. האגוד הישראלי לאלרגיה ואימונולוגיה קלינית, פרסם נייר עמדה בנושא קבלת החיסון של פייזר/ביונטק ואלה הן הנקודות החשובות שבו : (למקור מדצמבר 2020, הקליקו כאן)
  • הנתונים הקיימים מצביעים על חיסון יעיל כנגד נגיף 19-COVID ובעל פרופיל בטיחות טוב. אנו קוראים לציבור להיענות להנחיות משרד הבריאות ולשתף פעולה במתן חיסון לאוכלוסייה הישראלית
  • במקרים של מטופלים עם רקע של תגובה אלרגית קשה לתרופות בהזרקה, למרכיבי חיסון ואנאפילקסיס ללא גורם חיצוני ידוע ראוי לדחות בשלב זה את מתן החיסון.
  • במטופלים עם רקע אלרגי למזון, אלרגנים נשאפים, חרקים, לטקס וכיוב' יש המלצה לקבל את החיסון. במקרים אלו ראוי לנקוט בהשגחה מתאימה על המתחסן למשך 30 דקות לאחר מתן הזריקה
  • אין מניעה ממתן החיסון למטופלים הסובלים מחסר חיסוני. במקרים אלו ראוי להציע, על פי שיקול דעת רפואי, השגחה של 30 דקות.

4.     למי שחוששים לקבל את החיסון מסיבות בטיחות אחרות ולאו דווקא אלרגיה, אני רוצה להרגיע אתכם שנכון להיום למעלה מ 1,500,000 איש קבלו את החיסון בישראל, ומאחר שאין דיווחים חריגים שקשורים לבטיחות, אפשר להניח שהוא באמת בטוח כמו שמבטיחים לנו.

5.     למי שחוששים לקבל את החיסון מסיבות של "מה יהיה בעוד שנה או חמש שנים", אני רוצה להרגיע אתכם שבחיים אנחנו אף פעם לא יודעים מה יהיה בעוד שנה או חמש שנים, אבל כמי שקבלה כבר את החיסון, השקט שמקבלים מיד לאחריו שווה את הכל. השלווה שהנה אני בדרך הנכונה, שבעוד חודש לא יצטרכו לדאוג לי, אני אוכל לראות את נכדי ואת חברי המבוגרים כשאני  רגועה בידיעה שאני והם קבלנו את החיסון. זה שווה המון! גם אם יסתבר בסוף שהחיסון לא יעיל ב 95% אלא פחות, אז מה? השקט שלאחר קבלת החיסון שווה הכל!

מקווה שעזרתי לכם לקבל את ההחלטה לגבי לקיחת החיסון.

לשאלות ספציפיות לגבי החיסון הכנסו לקהילת תרופות ורוקחות של "כמוני" והכניסו לנו שאלה. דוגמא לשאלה שכזאת תמצאו כאן.

בברכה,

סימה לבני

רוקחת

המרכז לייעוץ תרופתי אישי

https://mypharmacist.co.il/

מחברת הספר: "לעשות סדר בתרופות- בעידן שבו המידע אינסופי"

 

3 תגובות

שרהפ
06/01/21 11:23

אני בת 77 הין לי בעבר שוק אנפילקטי לפנצילין פעם אחת וליוד-פעם אחת. רופא המשפחה אסר עלי לקבל חיסון. ממומחים בצאט ששאלתי-נאמר שאין מניעה להתחסן. מה באמת עלי לעשות? ואם מותר ורצוי מי ייתן לי אישור הנדרש לקבלת החיסון.?

סימה-לבני
06/01/21 22:34

במקרה שרופא המשפחה אוסר, המשמעות היא שקבלת החיסון מסוכנת בשבילך יותר מאשר מחלת הקורונה. אם את לא שלמה עם הקביעה הזאת, באפשרותך לבקש דיעה שנייה. או לנסות להגיע לקבל חיסון בבית חולים במקום שיש בו טיפול נמרץ קרוב, ולקוות לטוב.

שרהפ
06/01/21 23:36

תודה. בקשתי חוות דעת שניה ומחכה לה (מהמזכירות הרפואית של הכללית).

כינוי:
הקלד כתובת לסרטון יוטיוב:
הקלד כתובת לסרטון יוטיוב:
סימה לבני
סימה לבני
רוקחת בכירה, מנהלת המרכז לייעוץ תרופתי אישי, מחברת הספר "לעשות סדר בתרופות ובתוספים - בעידן שבו המידע אינסופי". לבני עוס...