הבלוג של ערן ברקוביץ - מאחורי הנפש

כמוניבלוגיםהבלוג של ערן ברקוביץ - מאחורי הנפשהשחקנית סלמה בלייר מדברת על מחלת הטרשת הנפוצה

השחקנית סלמה בלייר מדברת על מחלת הטרשת הנפוצה

01/03/19 9:33
1241 צפיות
השחקנית סלמה בלייר מדברת על מחלת הטרשת הנפוצה

ישנם מספר מפורסמים עם טרשת נפוצה שמעלים את המודעות למחלה, אך מעולם לא ראיתי אדם עם טרשת נפוצה מתראיין תוך כדי התקף. עם קשיי הליכה, קשיי דיבור, עייפות, רעד ומאמץ רב לשמור על יציבה היא עומדת, יושבת והולכת מול המצלמה ומסבירה עד כמה המחלה הזו מורכבת.

המסר של סלמה בלייר: "הטרשת הנפוצה אולי פוגעת בקולי, אך לא בעוצמת המילים שיוצאות מפי", ואכן הראיון עוצמתי.

סלמה מציינת כי המקרה שלה ייחודי, בדיוק כמו כל מקרה של טרשת נפוצה, לכל אחד תמהיל הסימפטומים והעוצמה הספציפיים שבאים לידי ביטוי בגופו. סלמה מתראיינת תוך כדי פגיעה ביכולת הדיבור, והיא מתארת כיצד הצפי הוא שבחלוף ההתקף הסימפטום יעבור. בסוף הראיון היא כבר קובעת עם המנחה פגישה בעוד שנה, בה תראה את השיפור.

סלמה סבלה מסימפטומים של טרשת נפוצה מזה שנים רבות, אך הרופאים "לא לקחו אותה ברצינות". חשבו שהיא מגזימה, שהיא תחת חיים מלחיצים בגלל העבודה כשחקנית והיותה אם חד הורית, עד שיום אחד נפלה בחדר הרופא ואז הופנתה ל- MRI.

היא מתארת מאמץ רב לשמור על מקום העבודה לצד הסימפטומים בעקבות המחלה. סלמה משתפת שהייתה מורידה את בנה הקטן בביה"ס ואח"כ הולכת לנמנם, כדי שתוכל לשרוד לאורך יום העבודה. היא משתפת שהייתה צריכה כל כך להתאמץ, כדי לתפקד ולהיות אמא טובה, לצד בושה כי אין הסבר ברור למה שמתרחש בגופה, עד שסוף סוף הגיעה האבחנה.

כששמעה את האבחנה מהרופא החלה לבכות, חלק מהדמעות זלגו מתוך הקלה. מאז לידת בנה היא מתארת מאבקים מתישים וסיזיפיים בסימפטומים שסוף סוף קיבלו הסבר והבנה. למחרת האבחנה כבר הייתה באטלנטה בצילומים אחרונים לסרט.

לאחר האבחנה שיתפה את בנה. הבן הביע את החשש העיקרי בדמעות: "האם זה יהרוג אותך?", ברגע שענתה בכנות שאין המחלה הורגת, ראתה גם בעיניו הקלה גדולה.

סלמה יזמה את הראיון כדי שאנשים יהיו אמפטיים לאנשים במצבה, ולכן בכוונה מתראיינת תוך כדי התקף טרשת נפוצה. היא מעלה את הקושי של אנשים עם מחלה או מוגבלות, שצריכים אמונה, תמיכה, כוחות אדירים ועקשנות כדי ללכת לעבודה.

בסוף הראיון, משתפת סלמה כי חששה להתראיין בגלל הקשיים בדיבור, ושהנוירולוג שלה צופה שתוך שנה 90% מהיכולות והתפקודים שלה יחזרו.

כל הכבוד סלמה על האומץ האדיר, מקווים לראות אותך מאוששת בראיון הבא. קיבלת את האבחנה רק באוגוסט האחרון ואני בטוח שעם הליווי והטיפול המתאימים, מצבך יהיה שפיר ונראה אותך בעוד הרבה סרטים וסדרות בעתיד.

3 תגובות

ערן-ברקוביץ
03/03/19 12:58
גם "ערב טוב עם גיא פינס" מתייחסים לחשיפה של סלמה בלייר
לול29
13/03/19 22:38
המילים שלה ממש מרגשות
ראיתי את הראיון כבר והוא מרגש כל פעם מחדש
P
13/03/19 23:36
מלכה מהממת, מחכה לראות ראיון המשך בעוד מספר חודשים...
קישור:
כינוי:
הקלד כתובת לסרטון יוטיוב: