כמוניבלוגיםשיר השריריםלהשמנה פנים רבות

להשמנה פנים רבות

05/12/11 13:23
9921 צפיות
להשמנה פנים רבות


השמנה היא תהליך המאפיין את תקופתנו ולה כמובן פנים רבות...להשמנה כמו גם לתקופה.

נקודת המבט המובאת כאן היא עקרונית - השמנה, או אגירה (שימו לב מה עוד נאגר בסביבתכם) מעידה על דאגת הגוף למחר.
זוכרים את משל החרגול והנמלה של לה-פונטיין?

עודף המשקל לכשעצמו אינו הבעייה האמיתית (פרט לאופנה), הבעייה הבריאותית היא המצוקה המפעילה את מנגנוני החיסכון והאגירה. כאן הצרה היא שלא רק שכל מה שאוכלים מופנה לאגירה ומשאיר את המשמין בחסר תמידי של אנרגיה לחיים השוטפים, אלא שהגוף מנסה גם לחסוך בהוצאות אנרגיה בכל הקשור בתחזוקתו.
זה לא מפליא לפיכך שלמשמין יש נטייה מוגברת למחלות, וגם כמובן שאף פעם אין לו חשק/כח לזוז. ולזוז הכוונה לא רק בללכת לעשות התעמלות אלא במכלול התנועות השוטפות כמו להרים את היד, לקום מן הכסא, להתכופף וכד'... מכלול התנועות השוטפות מכונה NEAT Non Exercise Activity Thermogenesis ואכן רמתן פחותה בהרבה אצל בעלי המשקל העודף.
למשל, שמנים יושבים על הכסא (1), כל יום, כשעתיים וחצי יותר מלא-שמנים.

הגדרת השמנה נכונה יותר היא לא המשקל BMI אלא מיקומו ולכן עדיפה מדידת יחס היקף המותניים לגובה.

עיקרון ההשמנה מסביר בקלות למה דיאטה דלת קלוריות היא מקור להשמנה עתידית, הגוף הדואג למחר מקבל מסר שהוא צריך להגביר את מאמציו לאגירה שכן אפילו היום אין כבר מספיק אנרגיה...
שימו לב למשל למחקר שהראה (2) כי האוכלות גבינות שמנות הן רזות יותר מאוכלות הגבינות דלות הקלוריות.
אזהרה - עודף אכילה גם הוא לא מיטיב איתנו (הסבר יבוא).

אז מה אפשר לעשות על מנת לרזות? או במילים מדויקות יותר איך נסיר את הדאגה למחר (השמנה) מגופנו?
להלן מספר תשובות אבל חשוב שתהרהרו בנושא ובמכלול ניסיונכם האישי ותוסיפו...

* פעילות גופנית
הפעלת השרירים בגוף כרוכה בהוצאת אנרגיה רבה המחייבת את הגוף ל"החליף הילוך" (3) ולעבור ממצב של חיסכון למצב של שפע.
זוכרים כמה קשה להתחיל לזוז וכמה טוב מרגישים אחר כך? המעניין הוא שהמעבר למצב "שפע" לא רק שמחזיר את השמחה ללבנו אלא אף מצמצם את תחושת הרעב. משהוסר איום המצוקה (מצב השפע החליף את מצב הדאגה למחר) מושקטים גם מנגנוני הרעב. הבנת הקשר בין יותר פעילות גופנית ופחות אכילה מבהירה שאכילה היא לא רק מקור אנרגיה לפעולה אלא גם ולעתים בעיקר מקור למאגר עתידי.

ואם שרירים אנחנו צריכים לעזרת ההרזייה, חשוב לבנות אותם. אין זה מפתיע לגלות שבודי-בילדינג הוא אכן כל כך בריא ובמכוני הכושר מפנים אליו תשומת לב מיוחדת גם לבנות (יש להן פחות שריר מאשר לבנים).

* חום ואהבה
זוכרים את ההתאהבות המיתולוגית? את התחושה שהכל נפלא ושיהיה בסדר? קל לראות איך אהבה מובילה לחוסר דאגה, אולם אין זה אומר שעליך להתאהב באחר, מספיק שתרכשו אהבה לעצמכם כדי שתחדלו לדאוג למחר.
אהבה כידוע תמיד מתרחשת בהווה. לפסיכולוגים יהיה הרבה מה להגיד בנושא וגם לכם בטח לא חסרים רעיונות. אז תנו הזדמנות לאהבה, תקשיבו למוסיקה שאתם אוהבים, תסעו למקום יפה, תעשו טיפול רפלקסולוגי או שירו במקהלה...מה שאתם אוהבים...לא צריך לדאוג...יהיה בסדר...

* תזונה נכונה
אחת הסיבות לאכילת יתר היא העדר המרכיבים הנכונים לחיינו בתזונה השוטפת. הגוף שלנו המנהל רישום מקיף של מה נכנס לתוכו ומה הוא צריך, מתחיל לדאוג אם הוא לא קיבל כלום חוץ מקפה ומאפה...
אז לכו על ירקות ופירות ואחרי תקופה קלה של היפטרות מההתמכרות למתוק פתאום תרגישו נהדר ואפילו לא תרצו לאכול בלי די. יש כלל תזונה פשוט שכדאי לאמץ - הירקות ממלאים לפחות חצי משטח הצלחת.

כדאי לשים לב למה דיאטה דלת קלוריות משמינה בסופו של דבר ואילו צום לסירוגין לא...
מכירים את בנטינג? הוא מהראשונים שקידם את צמצום הפחמימות ה"ריקות".
אל תחמיצו את הרצאתו החכמה של ד"ר פונג המסביר למה לא חשוב לספור קלוריות, אבל מאד חשוב להימנע מפחמימות "ריקות" ולא צריך לחשוש משומנים. ראו גם את מאמר הדעה/מחאה הטוב בניו-יורק טיימס, ספט. 2016 - הימנעות מפחמימות להבראה ולהרזיה.

ממליצה גם על סדרת ההרצאות המצויינת - IThrive גם שם הפרויקט טוב - אני משגשג...

* הסביבה
ואם ברשתות עסקינן (אתם באינטרנט, לא?) אז כדאי לשים לב לרשת הסביבתית שלנו. מה בבית מגורנו, בחדר שלנו מייצג את הדאגה והמצוקה? מה אנחנו צוברים? אוגרים? מה שבור? קחו מחברת ועיפרון, שבו בשקט במקום שלכם, תנסו לראות איך אירגנתם את הסביבה שלכם ותרשמו לפניכם מה כבר מזמן לא חיוני? מה רציתם לתקן ועוד לא הגעתם לזה? לפעמים קל לזרוק כמה בגדים או ספרים מהארון מאשר להתחיל בפעילות גופנית, אבל איכשהוא הניסיון מראה על צמידות בין התהליכים.

* קשב מכוון
למה אנחנו לא מרגישים באופן טבעי את כל מה שנאמר לעיל? נראה שבעידן בו אנו מוצפיים במידע נבצר מאתנו להכיל את כולו ובלי לשים לב הפסקנו להקשיב לקול הפנימי שלנו.
כמו שאמר פרופ' רוברט ספולסקי "we've evolved to be smart enough to make ourselves sick" . גישות כמו רלקסציה, דימיון מודרך או מדיטציה הופכות לכלי חיוני בזמננו ויכולות לסייע רבות בהחזרת המצב לאיזון הטבעי.

* לא לבד
מה שהחלטתם לנסות, תנסו לא לבד...זה בדרך כלל יותר קל בשניים. לכו עם חבר, שכן, שותף לעבודה או בן משפחה. מישהוא בסביבתכם בטח ישמח לאתגר.
אפילו עכברים מרזים כשהם פועלים ביחד.

כדאי לזכור - הרזייה שבאה ממצב שפע אינה מאיימת על הגוף, אינה מלווה במחלות וגם אינה חולפת בגלל מצב לחץ זה או אחר.
הרזיה נכונה = לחיות עכשו
 

רוצים להצטרף לקורס רשת מעשי להרזיה? אתם מוזמנים:
* שעור 1 - על שתי הסיבות העקרוניות לאכילה
* שעור 2 - הוספת תנועה חדשה שטרם היכרתם
* שעור 3 - אנחנו והסביבה שלנו
* שעור 4 - לא לבד, לומדים לתמוך ולהיתמך
שעור 5 - אז מה אוכלים? הרכב ועיצוב כללי תזונה
* שעור 6 - ניסויים בביזבוז אנרגיה. וגם על שינה
* שעור 7 - קשב מכוון

בואו לדבר בקבוצת הדיונים והתמיכה.

ההרצאתו של ד"ר פונג מסבירה כמה נכון לשלב ימי צום במהלך ההרזיה וההבראה.  הסבר על למה "תאכל פחות ותזוז יותר" לא מוביל להרזיה ארוכת טווח, ואילו צום מתחלף כל כך יעיל ובריא. הורדת רמות האינסולין "משכנעת" את הגוף לפנות למשאביו לקבלת אנרגיה ואז מרזים נכון...

13 תגובות

מינרבה1
04/03/12 14:54
מעין שעור:מה לעשות בשעת משבר ? איך להתגבר על משברים    - לצאת מהם בלי להתיאשאולי לארגן קבוצות תמיכה ? באתר או במקום אחר ?
רותיקה
08/04/12 23:04

את כל התורה אני יודעת פחות או יותר - הבעיה היא שהכדורים נגד חרדה ודיכאון עושים לי תיאבון בעיקר בשעות הערב ואז אני הורסת את  מה שבניתי כל  היום - אני מיואשת

ד-ר-דינה-ראלט-PhD
09/04/12 7:36
הי רותיקה,

שבעת השעורים זה לא תאוריה אלא תרגילים לגלות את הדרך שלך... נסי לעשות אותם בפועל ותראי שיש לכל אחד פינות חבויות שהוא עדיין לא מכיר בעצמו.

חג שמח
Anonymouse
Anonymouse
20/11/13 19:20

חג אורים שמח דינה היקרה,


ההתנהלות שלי מול הצלחת


היא To Bent

כרמי
07/03/14 12:23

דינה שלום,

 להלן הקישור לפוסט שבו שמתי קישור למאמר הנ"ל שלך. שבת שלום, כרמית

http://saloona.co.il/before_after_and_in_between/?p=204

...

דינה שלום, להלן הקישור לפוסט שבו שמתי קישור למאמר הנ"ל שלך. שבת שלום, כרמיתhttp://saloona.co.il/before_after_and_in_between/?p=204


ד-ר-דינה-ראלט-PhD
07/03/14 12:54

הי כרמית,תודה... מה דעתך על 7 השעורים, אשמח להערות/הארות.בברכה, דינה


אריאלה-דישון
01/10/15 5:19

שלום לכולם!

הנה אני מצתרפת אליכם בתחושה של תקווה שהפעם בדרך חדשה אצליח להתגבר ולשלוט בגרגרנותי. 

אריאלה.

 

 

 

 ...

שלום לכולם!הנה אני מצתרפת אליכם בתחושה של תקווה שהפעם בדרך חדשה אצליח להתגבר ולשלוט בגרגרנותי. אריאלה.    


אוריית
31/10/15 15:44

מאוד מתחברת למה שכתבת ,,,עברתי המון דיאטות עליות וירידות   בעבר זה החזיק מעמד  אבל בשנים האחרונות אני יורדת ועולה הכל חזרה ולא מדובר  ב 4-5 ק"ג  אלא בהרבה יותר


הדס30
27/08/16 15:18
היי רותיקה, אני כ"כ מזדהה. גם אצלי זה ככה. רוב היום, כאילו במשך היום אין לי תיאבון מיוחד או חשק מיוחד לזלול/לנשנש ולמעשה לאכילה רגשית. בערבים זה נהיה ממש קשה..אחרי כל היום וככה מול הטלויזיה אחרי...
היי רותיקה,

אני כ"כ מזדהה. גם אצלי זה ככה. רוב היום, כאילו במשך היום אין לי תיאבון מיוחד או חשק מיוחד לזלול/לנשנש ולמעשה לאכילה רגשית. בערבים זה נהיה ממש קשה..אחרי כל היום וככה מול הטלויזיה אחרי ארוחת ערב. זה ממש מייסר ולא קל לעמוד מול זה. יכולה לעבור 3/4 שעה עד שזהו החשק הזה החזק הזה יעבור ויניח לי. אבל אני באמת משתדלת
תמורה-קייל
19/04/17 13:14
אוהבת פילים...
ד-ר-דינה-ראלט-PhD
25/12/17 9:46
מניעת דלקתיות יותר חשובה לשמירה על ההרזיה ממה שאוכלים....
ד-ר-דינה-ראלט-PhD
25/04/18 12:51

הרצאה מעניינת ב-TED המראה איך ההשמנה היא תולדה (ולא הסיבה!!!) של העמידות לאינסולין ואיך לתקן את העמידות לאינסולין תוביל להרזיה.

Peter Attia: What if we're wrong about diabetes?

http...

הרצאה מעניינת ב-TED המראה איך ההשמנה היא תולדה (ולא הסיבה!!!) של העמידות לאינסולין ואיך לתקן את העמידות לאינסולין תוביל להרזיה.

Peter Attia: What if we're wrong about diabetes?

https://youtu.be/UMhLBPPtlrY

ד-ר-דינה-ראלט-PhD
15/05/18 21:16

הסבר טוב של ד"ר פונג על הסיבה להשמנה שהיא האינסולין!!! ולכן ההמלצה המקובלת של להפחית קלוריות ולאכול לאורך היום אינה יכולה לפתור את ההשמנה. כדי לרזות יש לאכול נכון שזה מזון לא מעובד ואי אכ...

הסבר טוב של ד"ר פונג על הסיבה להשמנה שהיא האינסולין!!! ולכן ההמלצה המקובלת של להפחית קלוריות ולאכול לאורך היום אינה יכולה לפתור את ההשמנה. כדי לרזות יש לאכול נכון שזה מזון לא מעובד ואי אכילת פחמימות פשוטות כמו סוכר או לחם. גם חשוב לצמצם שעות אכילה ביממה ולתת לגוף הזדמנות להפחית את האינסולין.

קישור:
כינוי:
הקלד כתובת לסרטון יוטיוב:
ד
ד"ר דינה ראלט PhD
מדענית (ביולוגיה של התא) חובבת רשתות תקשורת בגוף ומחוצה לו.