מידעהצהרת נגישות
תצוגת צבעים באתר(* פועל בדפדפנים מתקדמים מסוג chrome ו- firefox)תצוגה רגילהמותאם לעיוורי צבעיםמותאם לכבדי ראייהא+ 100%א-סגירה
כמוניהשמנהחדשותהשמנה עשויה להעלות סיכון למוות בחולות סרטן השד

השמנה עשויה להעלות סיכון למוות בחולות סרטן השד

מחקר מצא כי השמנה קשורה לסיכון מוגבר למוות בנשים לפני גיל המעבר עם סרטן שד חיובי לקולטני אסטרוגן


(צילום: Shutterstock)
(צילום: Shutterstock)

ידוע כי השמנה עלולה להעלות את הסיכון למספר סוגים של סרטן, כעת מחקר חדש מראה שהשמנה עשויה במקרים מסוימים גם להשפיע על הסיכוי שאדם שחלה בסרטן ישרוד את המחלה. המחקר, שיוצג בקרוב בכנס השנתי של החברה האמריקאית לאונקולוגיה קלינית, מצא כי השמנה עשויה להעלות סיכון למוות מסרטן שד חיובי לקולטני אסטרוגן בקרב נשים שטרם עברו מנופאוזה.

 

סרטן שד חיובי לקולטני אסטרוגן הוא סרטן שד התלוי באסטרוגן כדי לגדול ולהתפשט. מנופאוזה לרוב מתחילה בנשים באמצע שנות ה-40 או תחילת-אמצע שנות ה-50, כאשר השחלות שלהן מספיקות לשחרר ביציות והגוף מפיק פחות מההורמונים אסטרוגן ופרוגסטרון.

 

במסגרת המחקר החדש חוקרים מאוניברסיטת Oxford ניתחו מידע מ-80,000 חולות סרטן השד שהשתתפו ב-70 מחקרים קליניים שונים. הם הגדירו משקל רגיל, עודף משקל והשמנה כפי שנהוג על-פי מדד ה-BMI המסתמך על יחס בין הגובה והמשקל.

 

החוקרים מצאו שבקרב נשים לפני גיל המעבר עם סרטן שד חיובי לקולטני אסטרוגן, שיעור מקרי המוות מסרטן היה גבוה בשליש (34%) בנשים שמנות בהשוואה לנשים במשקל רגיל. הקשר נותר לאחר שהחוקרים לקחו בחשבון משתנים שהיו עלולים להשפיע על התוצאות כמו גיל, סוגי הטיפולים ומאפיינים שונים של הגידול.

 

לעומת זאת, השמנה לא נקשרה באופן משמעותי לעליה בסיכון למוות מהמחלה בנשים לאחר גיל המעבר עם סרטן שד חיובי לקולטני אסטרוגן. ממצא זה הפתיע את החוקרים, מכיוון שהשמנה מעלה את רמות האסטרוגן בגוף באופן משמעותי רק לאחר גיל המעבר. במחקר לא נמצא קשר בין השמנה לסיכויי ההישרדות של נשים עם סרטן שלילי לקולטני אסטרוגן.

 

המחקר לא מוכיח כי השמנה בפני עצמה גרמה לסיכון המוגבר למוות, אך הוא מראה כי יש לשים לב להשמנה בקרב חולות סרטן השד, במיוחד הצעירות שבהן.

 

 

מקור: החברה האמריקאית לאונקולוגיה קלינית

 

הקלד כתובת לסרטון יוטיוב: