מידעהצהרת נגישות
תצוגת צבעים באתר(* פועל בדפדפנים מתקדמים מסוג chrome ו- firefox)תצוגה רגילהמותאם לעיוורי צבעיםמותאם לכבדי ראייהא+ 100%א-סגירה
כמוניהשמנהמדריכיםBMI: כל מה שצריך לדעת

BMI: כל מה שצריך לדעת

מדד מסת הגוף (BMI) מהווה מדד אמין יחסית לבחינת מידת ההשמנה. איך מחשבים BMI במבוגרים ובילדים? באיזה BMI המשקל תקין? מתי מדובר במשקל עודף או השמנה? מה המגבלות של המדד להשמנה? וכמובן: מחשבון BMI


(צילום: Shutterstock)
(צילום: Shutterstock)

מהו מדד BMI?

 

משקל הגוף לא מהווה מדד טוב להשמנה, מכיוון שהמשקל של אדם מושפע מאוד גם מגורמים נוספים ובמיוחד מהגובה – כך שאדם גבוה ישקול הרבה גם אם הוא רזה.

 

מדד מסת הגוף או באנגלית (Body Mass Index (BMI הוא מספר שמחושב מהמשקל והגובה של אדם והוא מדד מקובל בעולם למדידה של השמנה - שנמצא בשימוש כבר משנת 1840.

 

ה-BMI נותן אינדיקציה די אמינה לשומן הגוף בקרב רוב האנשים – הוא לא מודד את שומן הגוף באופן ישיר, אך מחקרים מצאו קורלציה בין ה-BMI של אנשים לתוצאות שהתקבלו במדידה ישירה של השומן בגוף.

 

למה משמש חישוב BMI?

 

BMI היא שיטה זולה ופשוטה המשמשת כבדיקת סקר לאיתור אנשים עם משקל לא תקין שעלול להוביל לבעיות בריאות. חשוב לציין כי מדד ה-BMI עצמו אינו כלי אבחוני. אם לאדם יש BMI גבוה, רופא צריך לבצע בדיקות והערכות נוספות על מנת לקבוע אם המשקל העודף מהווה סיכון לבריאות.

 

איך מחשבים BMI?

 

ה-BMI מתקבל מחישוב של משקל הגוף (בקילוגרמים), מחולק בגובה (במטרים) בריבוע.

 

לדוגמה, אדם שמשקלו 68 ק"ג וגובהו 165 סנטימטר: 68 ÷ בריבוע (1.65) = 24.98.

 

מהו BMI תקין?

 

על פי המרכז האמריקני לבקרת מחלות (CDC), ה-BMI התקין הוא בין 18.5 ל- 24.9.  BMI מתחת ל-18.5 נחשב תת-משקל. אנשים שה-BMI שלהם הוא 25 ועד 29.9, מוגדרים כבעלי עודף משקל - אנשים שלרוב נתייחס אליהם כ"שמנמנים". BMI של 30 ומעלה כבר מגודר כהשמנה.

 

גם להשמנה יש כמה דרגות. BMI של 30 עד 34.9 מוגדר כהשמנה דרגה 1 ו-BMI של 35-39.9 מהווה השמנת יתר דרגה 2. כאשר ה-BMI מעל 40 יחידות המצב מוגדר כהשמנת יתר חולנית או קיצונית (severe or morbid obesity).

 

סיווגים מסוימים של ארגוני בריאות שונים כוללים לעתים בהגדרה של השמנה חולנית גם אנשים עם BMI מעל 35 יחידות (דרגה 2) שמתמודדים במקביל עם מחלות נלוות כגון סוכרת או יתר לחץ דם. 

 

מה החסרונות של מדד BMI?

 

BMI הוא מדד טוב, אבל לא מדויק. המגבלות שלו הן שהוא לא לוקח בחשבון משתנים כמו מגדר, גיל, מסת שריר ומבנה גוף. לכן, מדד ה-BMI לא בהכרח משקף את רקמת השומן. למשל, באותו BMI נשים נוטות להיות בעלות יותר שומן גוף מגברים. באותו BMI אנשים מבוגרים יותר, בממוצע, נוטים להיות בעלי יותר שומן גוף מצעירים יותר. לאתלטים עשוי להיות BMI גבוה מאוד בגלל שהם שוקלים הרבה, אבל המשקל הגבוה נובע מהרבה מאוד שרירים ורק מעט רקמה שומנית.

 

בנוסף, ה-BMI הוא רק גורם סיכון אחד לתחלואה. על מנת להעריך את הסבירות של אדם לפתח מחלות הקשורות להשמנה, ההנחיות האמריקניות המקצועיות ממליצות להתייחס גם להיקף המותניים של אדם וליחס בין היקף המותניים לירכיים, מכיוון שהשמנה בטנית נמצאה כגורם סיכון בפני עצמה למחלות הקשורות להשמנה. כמו כן, יש לבדוק גורמי סיכון אחרים שיש לאדם כמו חוסר פעילות גופנית או לחץ דם גבוה.

 

האם יש שיטות אחרות למדידת השמנה?

 

קיימות שיטות אחרות למדידת ההשמנה שכוללות בין היתר שקילה תת-מימית וסריקת DXA - אמצעי שבודק בדיוק הרב ביותר את מסת רקמת השומן, השריר והעצם. יחד עם זאת, שיטות אלה אינן מספיק זמינות, הן יקרות ולביצוען נדרש צוות מאוד מקצועי. יתרה מכך, ברבות מהשיטות קשה להגיע לסטנדרטיזציה בין המכשירים השונים או הבודקים, מה שמקשה על השוואת הנתונים.

 

מזה זמן רב חוקרים מחפשים שיטה יעילה ומדויקת יותר ממדידת מסת הגוף כדי למדוד השמנה. למרות הניסיונות, בינתיים לא נמצאה דרך שתהיה מדויקת יותר אך גם מספיק זולה וזמינה, שתחליף את מדד ה-BMI.

 

מה ההבדל במדידת BMI בין ילדים למבוגרים?

 

המספר של ה-BMI מחושב באותו אופן בילדים ומבוגרים, אבל הקריטריונים המשמשים לפירוש המשמעות של המספר שמתקבל בילדים ובני נוער שונים מאלה המשמשים במבוגרים.

 

בילדים משתמשים במיקום באחוזונים ספציפיים לגיל ולמין. הסיבה היא שכמות השומן בגוף משתנה עם הגיל וגם בין בנים לבנות. את הנתונים מעמידים על עקומות שמשוות את הפרט מול מה שצפוי באוכלוסייה.

 

ילד עם BMI מעל אחוזון 95 לגיל ולמין מוגדר כסובל מהשמנת יתר, ואילו עודף משקל מוגדר כ-BMI שמעל האחוזון 85 אך מתחת לאחוזון 95. לעומת זאת, בפירוש משמעות ה-BMI במבוגרים לא מתייחסים לגיל או למין.

 

עדכון אחרון: ינואר 2019

 

מחשבון BMI מבוגרים

 

מחשבון bmi מבוגרים
itzikzo
28/10/17 7:28

בוקר טוב ושבת שלום קראתי את הכתבה בעיון רב ואומר כך: כתבה מסקרנת מאוד, ואנשים שיש להם נטייה להשמנת יתר עוד יותר. אני בן 71 בריא ללא שום בעיות רפואיות למעט תוצאה של צפיפות עצם -2.5 קיבלתי כדורים בהתאם לתוצאות בדיקת צפיפות העצם. אלו הכדורים היחידים שאני לוקח. עכשיו לעצם משקל הגוף. גובה 170 משקל 90 היתה לי קרס לא גדולה אבל בולטת. לי זה הפריע אפילו מאוד. עד לפני 10 שנים שקלתי 82 ורזה ללא קרס שטוח. מבחינת תזונה אני אוכל את אותה תפריט עד היום. ואפרט: בבוקר פרוסת לחם עם גבינה לבנה או פרוסת גבינה צהובה 5% ומלפפון ונס קפה. צהריים עוף, אורז 1/2 תפוח אדמה קטן עד בינוני. בין 7 ל 8 בערב סלט עם פרוסת לחם קוטג' 5%. שתיה חמה הייתי שותה 3 ספלים קפה שחור ללא סוכר עם תמר אחד. בחודשיים האחרונים קפה אחד ביום ללא סוכר עם תמר אחד ולפעמים גם ללא. הייתי אצל דיאטנית רשמה לי תפריט כמעט זהה לתפריט שאני אוכל יום יום עם שינוי קטן. במהלך 4 חודשים הקפדתי מאוד והמשקל נשאר כמו שהוא עד רגע כתיבת תגובה זו. נשאר 90 ק"ג. עוד הערה הקרס שבלטה ירדה אני מרגיש את זה. אני קטוע רגל מתחת לברך כתוצאה מפציעה במלחמה. אשמח לשמוע תגובות תודה רבה

ד-ר-דינה-ראלט-PhD
22/10/17 17:25

היום מעדיפים להשתמש ביחס היקף המותניים לגובה (רצוי מתחת ל 0.54) כמדד להשמנה ולא במשקל שאינו מראה איפה בגוף השומן מצטבר...

דודי-מרקוביץ
16/08/15 21:38

עוד מדד מטומטם מתאם איגוד החקלאות האמרקאי. איכלו חקלאות ואל תתפאלו שעלה לכם האינסולין בדם וקבלתם סינדרום 4

הקלד כתובת לסרטון יוטיוב: