כמוניהשמנהחדשותדיאטה או ניתוח: מה יגן טוב יותר על הלב?

דיאטה או ניתוח: מה יגן טוב יותר על הלב?

השמנה נקשרה לסיכון מוגבר לאי ספיקת לב. מחקר חדש מצא כי ירידה במשקל, במיוחד באמצעות ניתוח בריאטרי, תפחית את הסיכון

מאת אלה הר-נוי
16/03/17
תגובות 1

מחקרים מצאו כי אי ספיקת לב שכיחה יותר בקרב אנשים שמנים ויש עבודות שאף העלו את האפשרות כי השמנה עשויה לגרום באופן ישיר לאי ספיקת לב. במחקר חדש, חוקרים מאוניברסיטת אופסלה בשבדיה ביקשו לבחון את ההשפעות של ירידה במשקל באמצעות שינויים באורח החיים לעומת ניתוח בריאטרי על הסיכון להתפתחות אי ספיקת לב. 

 

המחקר התבסס על נתונים של אנשים עם וללא רקע של אי ספיקת לב:13,701  מטופלים מתוך רישום לאומי בשבדיה של אנשים שטופלו בתוכנית אינטנסיבית לשינוי אורח החיים ו-25,804 מטופלים שעברו ניתוח מעקף קיבה מתוך רישום של ניתוחים בריאטריים בסקנדינביה. שתי הקבוצות היו דומות מבחינת המשקל וה-BMI ההתחלתי של הנבדקים וגורמים אחרים שהיו עלולים להשפיע על התוצאות.

 

בהתבסס על נתוני שתי קבוצות הטיפול, החוקרים חישבו כי ירידה של 10 ק"ג לאחר שנה קשורה לירידה של 23% בסיכון להתפתחות אי ספיקת לב בהמשך.   

 

לפי הממצאים שפורסמו בכתב העת Circulation הירידה במשקל הייתה גדולה הרבה יותר במטופלים שעברו ניתוח מעקף קיבה – ירידה גדולה יותר ב-18.8 ק"ג לאחר שנה וב-22.6 ק"ג לאחר שנתיים, מאשר במטופלים בתוכנית לשינוי אורח החיים.

 

עוד נמצא כי הסיכון לאי ספיקת לב במהלך המעקב היה נמוך כמעט בחצי (נמוך ב-46%) במטופלים שעברו ניתוח בריאטרי בהשוואה לאלה בקבוצת השינויים באורח החיים.

 

לאחרונה מתפרסמים יותר ויותר מחקרים המצביעים על יתרונות גדולים יותר של ניתוחים בריאטריים בהשוואה לטיפולים אחרים באשר לירידה במשקל ושיפור במצב הבריאותי – במיוחד באנשים עם סוכרת סוג 2. לדוגמה, במחקר שפורסם בחודש שעבר בכתב העת New England Journal of Medicine - שנערך בקרב אנשים שמנים עם סוכרת סוג 2 שאינה מאוזנת - נמצא כי מתוך אלה שעברו ניתוח בריאטרי, אחד מתוך ארבעה הגיעו ליעד הנכסף באיזון המחלה - המוגלובין מסוכרר שאינו גבוה מ-6%, חמש שנים לאחר הניתוח. מתוך הסוכרתיים שקיבלו טיפול אינטנסיבי לסוכרת ללא ניתוח, רק אחד מ-20 הגיע לכזה איזון ברמות הסוכר בדם.

 

למרות יתרונותיו האפשריים, חשוב להבין כי ניתוח בריאטרי הוא כלי עזר, אך לא מטה קסמים. להצלחת הניתוח נדרשת השקעה מצד המטופל להקפדה על שינויים תזונתיים והתנהגותיים, וכמו כל ניתוח אחר - ניתוח בריאטרי כרוך בסיכונים, חלקם חמורים. לפני החלטה של מטופל לעבור את הניתוח, עליו לשקול את היתרונות מול החסרונות ולדעת מה צפוי לאחר ניתוח בריאטרי.

 

 לקבוצת קיצורי קיבה בכמוני

 

Circulation, online March 3, 2017

Anonymouse
Anonymouse
22/03/17 16:41
אפשר גם בלי ניתוח ובלי דיאטה. יש הגדרה חדשה (עתיקה מאוד) לבריאות מושלמת - המדיטציה הטרנסנדנטלית. לא רק להיות פחות חולה, ליהנות מ-100% בריאות גופנית טובה ביחד עם 100% בריאות נפשית נעולה. http://medi...
אפשר גם בלי ניתוח ובלי דיאטה.
יש הגדרה חדשה (עתיקה מאוד) לבריאות מושלמת - המדיטציה הטרנסנדנטלית.
לא רק להיות פחות חולה, ליהנות מ-100% בריאות גופנית טובה ביחד עם 100% בריאות נפשית נעולה.
http://meditation.org.il/general-health/
קישור:
כינוי:
הקלד כתובת לסרטון יוטיוב:
קישור:
הקלד כתובת לסרטון יוטיוב: