מידעהצהרת נגישות
תצוגת צבעים באתר(* פועל בדפדפנים מתקדמים מסוג chrome ו- firefox)תצוגה רגילהמותאם לעיוורי צבעיםמותאם לכבדי ראייהא+ 100%א-סגירה
כמוניהשמנהחדשותשאיבת שומן עלולה לגרום להצטברות שומן רע

שאיבת שומן עלולה לגרום להצטברות שומן רע

מחקר: שאיבת שומן עלולה להוביל לעליה בשומן בטני עמוק – שומן מזיק במיוחד

מאת אלה הר-נוי
10/05/12
תגובות 0

פעילות גופנית קבועה עשויה להגן מפני הצטברות השומן העמוק (צילום: Shutterstock)
פעילות גופנית קבועה עשויה להגן מפני הצטברות השומן העמוק (צילום: Shutterstock)

 

חשבת שאפשר לרדת במשקל בלי ספורט או דיאטה? מחקר חדש מעלה את האפשרות שנשים שעוברות שאיבת שומן בבטן עלולות למצוא את עצמן בתוך חודשים משאיבת השומן עם עליה בשומן הבטני העמוק - שומן המקיף את האיברים הפנימיים באזור – שהוא לא בריא במיוחד. פעילות גופנית קבועה עשויה להגן מפני הצטברות השומן העמוק.

 

המחקר שפורסם בכתב העת Journal of Clinical Endocrinology and Metabolism נערך בקרב 36 נשים במשקל תקין שעברו שאיבת שומן כדי לסלק כמויות קטנות של שומן תת עורי – השומן השטחי יותר באזור הבטן. כל הנשים לא היו פעילות גופנית לפני הפרוצדורה.

 

באופן רנדומאלי, מחציתן התבקשו להתחיל להתעמל חודשיים לאחר שאיבת השומן. במשך ארבעה חודשים נשים אלה התעמלו 3 פעמים בשבוע, הלכו על הליכון ועשו פעילות כוח קלה. יתר הנשים המשיכו בסגנון החיים הרגיל שלהן.

 

לאחר ארבעה חודשים, החוקרים מצאו כי נשים שנותרו לא פעילות עדיין היו בעלות בטן שטוחה יותר מלפני השאיבה, אבל נצפתה אצלן עליה בשומן העמוק של 10% בממוצע. לעומת זאת, בנשים שהתעמלו לא נמצאה עליה שכזו.

 

החוקרים הברזילאים מאוניברסיטת סאן פאולו מסבירים כי להסרת השומן באמצעות ניתוח עשויות להיות השלכות רציניות כמו גדילה מפצה של שומן בטני עמוק. הם לא בטוחים מה הסיבה לכך, אך הסבר אפשרי אחד הוא ששאיבת השומן הורסת את מבנה תאי השומן שמתחת לעור. לכן, העלייה בשומן עשויה להיות מכוונת לתאי שומן בטני עמוק במקום לשומן התת עורי השטחי.

 

מחקר שפורסם בשנה שעברה מצא כי נשים שעברו שאיבת שומן בירכיים עשויות לקבל אותו מחדש תוך 12 חודשים - הפעם בבטן. גם אז מומחים אמרו כי אחד ההסברים לתופעה הוא שהגוף האנושי "מגן" על השומן שלו, ואם מנסים לאבד אותו, הגוף ימצא דרך להשיבו. מכיוון ששאיבת השומן הורסת את המבנים הזעירים ששומרים את השומן במקומו באזור השאיבה, השומן מחפש לעצמו מקום אחר להתיישב בו.

 

 

Journal of Clinical Endocrinology and Metabolism, online April 26, 2012

הקלד כתובת לסרטון יוטיוב: