מחלות לב

כמונימחלות לבחדשותאזהרות חדשות לתרופות להפחתת כולסטרול

אזהרות חדשות לתרופות להפחתת כולסטרול

ה- FDA החליט על הוספת אזהרות חדשות על סיכון לסוכרת ופגיעה בזיכרון עם השימוש בסטטינים

מאת אלה הר-נוי
29/02/12
תגובות 0

המידע החדש לא אמור להרתיע אנשים מלהשתמש בתרופות (צילום: Shutterstock)
המידע החדש לא אמור להרתיע אנשים מלהשתמש בתרופות (צילום: Shutterstock)

 

מנהל המזון והתרופות האמריקני (ה- FDA) הודיע על הוספת אזהרות חדשות לתוויות של תרופות נפוצות להפחתת כולסטרול - סטטינים כמו ליפיטור, זוקור וקרסטור - כך שיפרטו שהשימוש בתרופה עלול להעלות את רמות הסוכר בדם ולגרום לבעיות זיכרון.

 

סטטינים מפחיתים באופן משמעותי את הסיכון למחלות לב והתקפי לב, וה- FDA מדגיש כי המידע החדש לא אמור להרתיע אנשים מלהשתמש בתרופות. יחד עם זאת, יש ליטול אותן בזהירות ועם ידע על תופעות הלוואי האפשריות.

 

השינויים שהוספו לתווית מפרטים כי השימוש בתרופה עלול להיות כרוך בסיכון מוגבר קטן לעליה ברמות הסוכר בדם ולהתפתחות סוכרת סוג 2. התוספת הזו מתבססת על סקירה שערכה הסוכנות של הספרות הרפואית, מידע ממקרים קליניים ודיווחים שהתקבלו על תופעות לוואי.

 

בנוסף, בעקבות דיווחים על השפעות קוגניטיביות מסוימות כמו איבוד זיכרון ובלבלול שחוו חלק מהמטופלים שנטלו את התרופה, נוספה האזהרה על איבוד הזיכרון. יחד עם זאת, בסוכנות מציינים כי הדיווחים על פגיעה קוגניטיבית לרוב כללו סימפטומים שאינם חמורים, ואלה נעלמו כאשר הופסק השימוש בתרופה.

 

מכיוון שמידע זה לא מסתמך על מחקרים קליניים, אלא על דיווחים בלבד, מציינים בסוכנות כי אין דרך לקבוע שהתרופה אכן גורמת לתופעות הלוואי הקוגניטיביות. יחד עם זאת, כדאי להיות ערניים לאפשרות ולדווח לרופא המטפל על תסמינים הקשורים לזיכרון ובלבול.

 

אחת האזהרות הקיימות לגבי בטיחות השימוש בסטטינים תבוטל. ה- FDA הודיע כי אין צורך שהמטופלים בסטטינים יעברו בדיקות תקופתיות של אנזימי הכבד. ה- FDA ממליץ כעת שאנזימי הכבד יבדקו לפני תחילת הטיפול בסטטינים ובהמשך לפי הצורך הרפואי.

 

יחד עם זאת מדגישים בסוכנות כי מטופלים צריכים ליידע את הרופא מיידית אם מופיעים הסימפטומים הבאים של בעיות כבד: חולשה או עייפות בלתי רגילה, איבוד תיאבון, כאב בבטן העליונה, שתן בצבע כהה והצהבת העור או הלבן בעיניים.

 

 

להודעה המלאה של ה- FDA

 

עוד כתבות בריאות באתר מוטק'ה

קישור:
הקלד כתובת לסרטון יוטיוב: