מידעהצהרת נגישות
תצוגת צבעים באתר(* פועל בדפדפנים מתקדמים מסוג chrome ו- firefox)תצוגה רגילהמותאם לעיוורי צבעיםמותאם לכבדי ראייהא+ 100%א-סגירה
כמוניהשמנהחדשותאטקינס- סכנה לעצמות של נשים מבוגרות

אטקינס- סכנה לעצמות של נשים מבוגרות

נשים מבוגרות שעושות דיאטה עשירה בחלבון מהחי כמו אטקינס עלולות להיות בסיכון מוגבר לאוסטיאופורוזיס

מאת מערכת כמוני
11/07/10
תגובות 0

נשים שהתמידו בדיאטה עשירה בחלבונים מהחי איבדו צפיפות מינרלים בעצם מהר יותר (צילום: אתר panthermedia)
נשים שהתמידו בדיאטה עשירה בחלבונים מהחי איבדו צפיפות מינרלים בעצם מהר יותר (צילום: אתר panthermedia)

 

נשים לאחר גיל המעבר המתמידות בדיאטה עשירה בחלבונים מהחי כמו דיאטת אטקינס עלולות להעמיד את עצמן בסיכון מוגבר לאוסטיאופורוזיס. כך עולה ממחקר חדש.

 

מחקרים קודמים הראו כי נשים מבוגרות נמצאות בסיכון לאיבוד צפיפות עצם כאשר הן מורידות במשקל. בנוסף, קיימות עדויות סותרות על תפקיד החלבונים בבריאות העצם. חלבונים בתזונה מבשר וירקות הם מקור חשוב להתפתחות עצמות צעירות חזקות. אבל יחד עם זאת, כשמתעכלים בגוף חלבונים שמקורם בבעלי חיים, מיוצרים כימיקלים הידועים כגורמים לבריחת סידן ולאיבוד צפיפות העצם.

 

מחקר קודם שפורסם השנה הראה כי נשים צעירות יותר, שלא הגיעו לגיל המעבר, המתמידות בדיאטה עשירה בחלבונים (אם כי לא עשירה בחלבון כמו דיאטת אטקינס), לא נמצאות בסיכון מוגבר לאוסטיאופורוזיס.

 

במחקר הנוכחי, חוקרים אמריקאיים ביקשו לבדוק כיצד דיאטה העשירה בחלבון מבשר משפיעה על צפיפות העצם בקרב נשים שעברו מנופאוזה, בהשוואה לדיאטה צמחונית.

 

החוקרים ניתחו מידע משני מחקרים מבוקרים על דיאטות, שנערכו בקרב נשים בגילאי 43-80. הם מצאו כי נשים שהתמידו בדיאטה עשירה בחלבונים שכללה כמויות גדולות של בשר רזה אכן הורידו במשקל. אבל, הן גם איבדו צפיפות מינרלים בעצם, בהשוואה לנשים שהתמידו בדיאטות מסוגים אחרים שלא כללו בשר.

 

ממצאי המחקר מדאיגים מכיוון שנשים בקבוצת גיל זו הן בעלות נטייה לאוסטיאופורוזיס מלכתחילה. אוסטיאופורוזיס גורמת לעצמות להיות חלשות ושבריריות יותר ובעלות נטייה להישבר. מצב זה נפוץ ביותר בקרב נשים לאחר גיל המעבר.

 

החוקרים מסבירים כי שני המחקרים שניתחו היו מחקרים קצרים, וכי דרושים מחקרים נוספים בנושא.

 

 

ייתכן ולקיצוץ בחלבון יתרונות נוספים

אילו דיאטות עלולות להיות מסוכנות?

 

תרגום ועריכה: אלה הר-נוי

 

J Gerontol A Biol Sci Med Sci. 2010 Jul 6. Epub ahead of print
 

 
עוד כתבות בריאות באתר מוטק'ה

 

קישור:
הקלד כתובת לסרטון יוטיוב: