סוכרת סוג-2

כמוניסוכרת סוג-2חדשותהנחיות חדשות לניתוחים בריאטריים

הנחיות חדשות לניתוחים בריאטריים

נהלים חדשים מרחיבים את ההתוויות לניתוחים בריאטריים גם לבעלי BMI של 30 ומעלה עם סוכרת לא מאוזנת

מאת אלה הר-נוי
25/10/12
תגובות 0

ניתוחים גם לבעלי BMI של 30 ומעלה עם סוכרת לא מאוזנת (צילום: Shutterstock)
ניתוחים גם לבעלי BMI של 30 ומעלה עם סוכרת לא מאוזנת (צילום: Shutterstock)

משרד הבריאות פרסם השבוע חוזר עם הנחיות חדשות לניתוחים בריאטריים. בין השינויים המשמעותיים: ניתוח בריאטרי יוצע מעתה גם כטיפול לחולים סוכרתיים בעלי BMI של 30–35, שאינם מאוזנים על ידי טיפול תרופתי.

 

עד עתה בישראל יכלו לעבור ניתוח בריאטרי אנשים עם השמנת יתר חולנית (בעלי BMI של 40 ומעלה) ואנשים עם BMI של 35 ומעלה שסובלים ממחלות נוספות הקשורות להשמנה כמו: סוכרת, יתר לחץ דם, עודף שומנים בדם ודום נשימה בשינה.

 

על פי דו"ח גורמי תמותה בישראל לשנת 2009, שפרסם השנה משרד הבריאות, דורגה מחלת הסוכרת במקום השלישי אחרי סרטן ומחלות לב.

 

בשנים האחרונות התפרסמו מחקרים רבים שהראו כי ניתוחים בריאטריים מביאים לריפוי מסוכרת, או לפחות להטבה משמעותית מאוד ברמות הסוכר ובהמוגלובין המסוכרר (HbA1c), גם בטווח הרחוק.

 

כך לדוגמא, מחקר שפורסם החודש מצא כי בקרב שמנים שעברו ניתוח מעקף קיבה, 6 שנים לאחר הניתוח שיעורי ההפוגה במחלת הסוכרת היו 62%, בהשוואה לכ-7% בקרב קבוצת ביקורת.

 

מחקר אחר שפורסם השנה מצא כי ניתוח בריאטרי יעיל יותר מתרופות מתקדמות בהשגת שליטה על רמות הסוכר, בסוכרתיים עם עודף משקל או שמנים. המחקר שפורסם בכתב העת New England Journal of Medicine מצא כי למטופלים שעברו ניתוח היה סיכוי גבוה פי יותר מ-3 להשיג שליטה על הסוכרת לאחר שנה, בהשוואה למטופלים שטופלו בתרופות.

 

עם זאת, חשוב להבין כי הניתוח לא מהווה תרופת קסם. הניתוח עצמו אינו חף מסיכונים והחלק החשוב ביותר בניתוחים בריאטריים מתחיל דווקא כשמשתחררים מבית החולים. לפני שמחליטים לעבור את הניתוח חשוב לקבל ייעוץ, להכיר את הסיכונים ולדעת מה צפוי בימים שאחרי הניתוח.

 

בהנחיות שהפיץ משרד הבריאות מצוין כי בין הבדיקות שמטופל צריך לעבור לפני הניתוח צריכה להיות הערכה פסיכולוגית ופסיכוסוציאלית על ידי פסיכולוג או עובד סוציאלי, כדי לבחון את מידת מוכנותו של המועמד לניתוח לשנות את אורח חייו ותזונתו, נכונותו להתחייב להיות במעקב קבוע לאחר הניתוח ואם קיימת פתולוגיה פסיכיאטרית המפוצה על ידי אכילה.

 

במסגרת המעקב לאחר הניתוח יהיה מעקב של דיאטנית המנוסה בתחום הניתוחים הבריאטריים שיכלול לפחות 6 מפגשים בשנה הראשונה שלאחר הניתוח, בהם המטופל יקבל כלים להסתגלות לתזונה לאחר הניתוח וכלים לשינוי אורח החיים. מהשנה השנייה יהיה לפחות מפגש שנתי אחד. כמו כן יהיה מעקב פסיכולוגי.

 

 

להנחיות המלאות באתר משרד הבריאות

קישור:
הקלד כתובת לסרטון יוטיוב: