מחלות לב

כמונימחלות לבחדשותהתקף לב בנשים: תסמינים שונים, השלכות שונות

התקף לב בנשים: תסמינים שונים, השלכות שונות

התקפי לב ללא כאבים בחזה שכיחים יותר בנשים מאשר בגברים, מה שעלול להוביל לעיכובים בטיפול

מאת אלה הר-נוי
22/02/12
תגובות 0

התקף לב לא תמיד מתבטא בכאבים בחזה (צילום: Shutterstock)
התקף לב לא תמיד מתבטא בכאבים בחזה (צילום: Shutterstock)

 

כשחושבים על התקף לב, רבים מאתנו חושבים על כאבים בחזה. מחקר חדש מזכיר שזה לא תמיד המצב. לנשים, במיוחד נשים צעירות, סבירות גבוהה יותר להגיע לבית חולים עם התקף לב ללא כאבים בחזה. להיעדרות התסמין יש השלכות - לנשים צעירות יותר שמופיעות בבית חולים ללא כאבי חזה במהלך התקף לב, סיכון גבוה יותר למות בהשוואה לגברים באותו גיל.

 

המחקר שפורסם בכתב העת Journal of the American Medical Association כולל מידע על יותר ממיליון אנשים, 42% מתוכם נשים.

 

מהממצאים עולה כי בממוצע, נשים היו מבוגרות מגברים כשהן חוו התקף לב – 74 בהשוואה ל- 67 שנים. כמעט 70% מהגברים דיווחו שחשו כאבים בחזה כשהם חוו את התקף הלב, בהשוואה ל- 58% מהנשים בלבד. ההבדלים בין גברים ונשים – שכיחות כאבי החזה והסיכון לתמותה - פחתו כשהגיל התקדם.

 

החוקרים מהמרכז הרפואי Lakeland אומרים כי ייתכן שנשים צעירות לא מכירות בכך שהן סובלות מהתקף לב מכיוון שהן מאמינות כי זה לא אמור לקרות בגיל כזה, במיוחד כשאין כאבים בחזה. זה עלול להביא לעיכוב בפניה לטיפול. בנוסף, גם הרופאים עשויים שלא לזהות את הסימנים בזמן בהעדר כאבי חזה, במיוחד בנשים צעירות. כתוצאה, עלול להיות עיכוב במתן בטיפולים מצילי חיים.

 

אז איך התקף לב מרגיש? כאמור, תסמין נפוץ הוא כאב או לחץ בחזה, לרוב זה מרגיש כאילו פיל יושב עליו. עם או בלי תסמין זה, הסובלים מהתקף לב עשויים להרגיש כאילו הם רצו כרגע מרתון, כאשר הם לא זזו בכלל. עלולים גם להיות תסמינים כמו סחרחורת או בחילה, חולשה או תשישות לא מוסברות, כאבי בטן, כאבי לסת, כאבים בידיים, כאבים בגב וקוצר נשימה.

 

 

עוד על ההבדלים בין נשים וגברים בבריאות

 

Journal of the American Medical Association, online February 21, 2012

 

עוד כתבות בריאות באתר מוטק'ה

קישור:
הקלד כתובת לסרטון יוטיוב: