מידעהצהרת נגישות
תצוגת צבעים באתר(* פועל בדפדפנים מתקדמים מסוג chrome ו- firefox)תצוגה רגילהמותאם לעיוורי צבעיםמותאם לכבדי ראייהא+ 100%א-סגירה

מחלות לב

כמונימחלות לבחדשותהתקף לב: הקשר המשפחתי

התקף לב: הקשר המשפחתי

היסטוריה של התקף לב אצל אחד ההורים מנבאת סיכון מוגבר להתקף לב, בלי קשר לגורמי סיכון אחרים

מאת אלה הר-נוי
27/01/11
תגובות 0

היסטוריה של התקף לב אצל אחד ההורים- גורם סיכון עצמאי להתקף לב (צילום: panthermedia)
היסטוריה של התקף לב אצל אחד ההורים- גורם סיכון עצמאי להתקף לב (צילום: panthermedia)

 

אם אחד מהוריך עבר התקף לב קיים סיכון מוגבר שתעבור התקף לב בעצמך. מחקר חדש שפורסם בכתב העת Journal of the American College of Cardiology מצא כי היסטוריה של התקף לב בקרב אחד ההורים היא גורם סיכון עצמאי להתקף לב.

 

החוקרים מאוניברסיטת McMaster בקנדה בחנו מידע שנאסף בין 1999 ל- 2003 על למעלה מ- 25,000 איש, כמעט מחציתם עברו התקף לב ראשון והיתר לא עברו התקף לב מעולם, כדי לבדוק אם היסטוריה של התקף לב בקרב אחד ההורים, מעלה את הסיכון של אדם לחוות התקף לב בעצמו. 

 

החוקרים מצאו שלא רק שהיסטוריה של התקף לב אצל אחד ההורים כמעט הכפילה את הסיכון של אדם להתקף לב בעתיד, אלא גם שהסיכון היה קיים גם לאחר שהחוקרים נטרלו את ההשפעה של גורמי סיכון אחרים להתקף לב כמו יתר לחץ דם, כולסטרול גבוה, צריכה מעטה של פירות וירקות, חוסר פעילות גופנית, מצב סוציו-אקונומי, ואפילו גורמי סיכון גנטיים.

 

סיכון מוגבר במיוחד נמצא בקרב אלה שאחד מהוריהם עבר התקף לב בגיל צעיר מ- 50 והסיכון היה הגבוה ביותר כאשר שני ההורים עברו התקף לב לפני גיל 50- במצב זה הסיכון להתקף לב היה גבוה כמעט פי 7.

 

חשוב להבין כי אין סיבה להיכנס לפאניקה- גם אם קיימת נטייה גנטית למחלות לב, אין משמעות הדבר שגורלו של האדם יהיה כמו זה של הוריו. הרעיון הוא שאנשים שיודעים כי הם בסיכון מוגבר להתקף לב בעקבות היסטוריה משפחתית, יקפידו במיוחד על מניעת מחלות לב באמצעות טיפול בגורמי סיכון אחרים על ידי תזונה נכונה, פעילות גופנית וכדומה.

 


J Am Coll Cardiol, 2011; 57:619-627, doi:10.1016/j.jacc.2010.07.054

 

עוד כתבות בריאות באתר מוטק'ה

הקלד כתובת לסרטון יוטיוב: