מחלות לב

כמונימחלות לבחדשותחיסון שפעת עשוי להגן גם על הלב

חיסון שפעת עשוי להגן גם על הלב

רגע לפני עונת השפעת, חוקרים מצאו שחיסון נגד שפעת עשוי להפחית את הסיכון של אדם לפתח בעיות לב חמורות

מאת אלה הר-נוי
23/10/13
תגובות 0

(צילום: Shutterstock)
(צילום: Shutterstock)

חוקרים קנדים אספו מידע ממחקרים קודמים ומצאו כי לאנשים שחוסנו כנגד שפעת בזריקה, היה סיכון נמוך יותר לבעיות לב חמורות בשנה שלאחר מכן, בהשוואה לאלה שקיבלו זריקות עם חומר דמה (פלצבו). הדבר נכון במיוחד כשמדובר באנשים שסבלו לאחרונה מבעיות הקשורות ללב.

 

ניתוח הנתונים שפורסם בכתב העת היוקרתי Journal of the American Medical Association כלל 6 מחקרים עם 6,735 משתתפים. הגיל הממוצע של הנחקרים היה 67. לכל הנחקרים היו גורמי סיכון למחלות לב וכלי דם ולמעט יותר משליש הייתה היסטוריה של בעיות לב

 

נמצא כי 3% מאלה שקיבלו זריקה נגד שפעת סבלו בשנה שלאחר מכן מבעיית לב חמורה, כמו התקף לב, שבץ או מוות ממחלת לב. זאת לעומת כ-5% מהאנשים שקיבלו פלצבו. החוקרים חישבו כי הסיכון של אנשים שחוסנו נגד שפעת לפתח בעיות לב רציניות נמוך ביותר משליש. ככל שהאדם בסיכון גבוה יותר למחלת לב, כך החיסון משפר את סיכוייו יותר.

 

בקרב אלה שסבלו לאחרונה מבעיות לב, ההבדל היה דרמטי במיוחד. 10% מהמשתתפים שהייתה להם בעיית לב לאחרונה פיתחו בעיית לב נוספת בשנה שלאחר החיסון, בהשוואה ל-23% באלה שקיבלו פלצבו.

 

החוקרים מסבירים כי קיימות עדויות לכך שלאנשים שחלו בשפעת, סיכון מוגבר לשבץ ומחלות לב בטווח הקצר. ייתכן שחלק מזה נובע מכך שהתגובה הדלקתית בגוף לשפעת מעודדת היווצרות חסימות בכלי הדם. הם משערים כי ההשפעה המיטיבה של החיסון על בריאות הלב, נובעת ממניעת השפעת והדלקתיות הכרוכה בה.

 

מחקר זה מצטרף למחקר שפורסם בשנת 2010, שמצא כי חיסון נגד שפעת מפחית את הסיכון להתקף לב ראשון בכ-20 אחוז. עוד עלה מהמחקר שככל שמתחסנים מוקדם יותר, כך הסיכון יורד.

 

המחקרים מחזקים את ההמלצה להתחסן נגד וירוס השפעת, במיוחד אם מדובר בחולים כרוניים ואנשים הנמצאים בסיכון למחלות כמו מחלות לב.

 

 

JAMA. 2013;310(16):1711-1720. doi:10.1001/jama.2013.279206

 

קישור:
הקלד כתובת לסרטון יוטיוב: