מידעהצהרת נגישות
תצוגת צבעים באתר(* פועל בדפדפנים מתקדמים מסוג chrome ו- firefox)תצוגה רגילהמותאם לעיוורי צבעיםמותאם לכבדי ראייהא+ 100%א-סגירה
כמונינשימהחדשותילדים שמנים סובלים יותר מהאסתמה שלהם

ילדים שמנים סובלים יותר מהאסתמה שלהם

ילדים אסתמאטיים שמנים סובלים מיותר התלקחויות של המחלה מאשר ילדים עם אסתמה שמשקלם תקין

מאת אלה הר-נוי
06/09/11
תגובות 0

אסתמה: ילדים שמנים משתמשים ביותר תרופות (צילום: Shutterstock)
אסתמה: ילדים שמנים משתמשים ביותר תרופות (צילום: Shutterstock)

 

ייתכן שירידה במשקל תסייע לילדים אסתמאטיים למנוע התלקחויות של המחלה. חוקרים מאוניברסיטת קליפורניה מצאו כי לילדים שמנים קשה יותר לשלוט בסימפטומים של אסתמה.

 

גם לאחר שהחוקרים לקחו בחשבון משתנים שהיו עלולים להשפיע על התוצאות כגון מין, מחלות רקע וגורמים סוציאליים, הממצאים שפורסמו בכתב העת Journal of Allergy and Clinical Immunology הראו כי ילדים שמנים יותר השתמשו ביותר תרופות לשלוט על האסתמה שלהם ולהרגיע התקלחויות מאשר הילדים שהיו במשקל תקין.

 

החוקרים בחנו נתונים על יותר מ- 32,000 ילדים בגילאי 5 עד 17 שאובחנו עם אסתמה והיו רשומים לתוכנית בריאות של מכון המחקר Kaiser Permanente. כמעט מחצית מהילדים היו שמנים או בעלי עודף משקל.

 

החוקרים מצאו כי ככל שהילדים היו שמנים יותר, כך עלתה הסבירות שהם יזדקקו ליותר מרשמים למשאפים שמכילים תרופות קצרות טווח שפותחות את דרכי האוויר כשהתקף אסתמה מתחיל להופיע. בהשוואה לילדים במשקל תקין, ילדים עם משקל עודף השתמשו ב- 15% יותר משאפים והילדים עם השמנת יתר השתמשו ב- 17% יותר.

 

הילדים השמנים גם השתמשו יותר בסטרואידים – טיפול המיועד להשאיר את הדלקתיות בדרכי הנשימה בשליטה, על בסיס יומי. בהשוואה לילדים במשקל תקין, ילדים במשקל עודף השתמשו ב- 21% יותר תרופות מסוג זה וילדים עם השמנת יתר השתמשו ב- 28% יותר.

 

מחקר אחר שפורסם לאחרונה מצא קשר נוסף בין אסתמה והשמנה: לילדים שאמותיהן היו שמנות כשנכנסו להיריון הייתה סבירות גדולה יותר לסבול מתסמיני אסתמה בגיל ההתבגרות.

 

 

Journal of Allergy and Clinical Immunology, online August 6, 2011

הקלד כתובת לסרטון יוטיוב: