מידעהצהרת נגישות
תצוגת צבעים באתר(* פועל בדפדפנים מתקדמים מסוג chrome ו- firefox)תצוגה רגילהמותאם לעיוורי צבעיםמותאם לכבדי ראייהא+ 100%א-סגירה

סוכרת סוג-2

כמוניסוכרת סוג-2חדשותכיצד אומגה 3 מגנה מפני עיוורון

כיצד אומגה 3 מגנה מפני עיוורון

מחקר: חומצת השומן אומגה 3 מגנה מפני עיוורון באמצעות כך שהיא מסייעת להיווצרות כלי דם טובים ברשתית


אומגה 3 פועלת ישירות על מנגנון התרבות כלי הדם ברשתית (צילום: אתר סטוק-פוטוז)
אומגה 3 פועלת ישירות על מנגנון התרבות כלי הדם ברשתית (צילום: אתר סטוק-פוטוז)

 

מחקרים רבים הצביעו על כך שאומגה 3- חומצת שומן שניתן למצוא בעיקר בדגים- חשובה לבריאותנו. בין היתר, מחקרים הראו כי אומגה 3 מגנה מפני רטינופתיה, מחלה של רשתית העין שעלולה לגרום לעיוורון. כעת, מחקר חדש מראה כיצד מגנה חומצת השומן מפני המחלה ולכן יכולה להועיל לחולי סוכרת ולמבוגרים, שרבים מהם סובלים ממנה.

 

רטינופתיה - הגורם העיקרי לעיוורון - היא מחלת רשתית הנגרמת על ידי התרבות כלי דם מעוותים ודולפים ברשתית העין. התרבות זו קשורה עם סוכרת ועם ניוון מקולרי הקשור לגיל (AMD - Age related Macular Degeneration).

 

הדיאטה המערבית מביאה לעליה ברמות האומגה 6 וירידה ברמות האומגה 3 החיוניות לרשתית. בניסוי קודם חוקרים מאוניברסיטת הרווארד הראו כי בקרב עכברים שהושמו על תזונה עשירה באומגה 3, שעור התרבות כלי הדם הפתולוגיים ברשתית ירד בכמחצית בהשוואה לעכברים שקיבלו תזונה עשירה באומגה 6. החוקרים הראו גם כי אומגה 3 מורידה את רמת הדלקתיות, כפי שהראו מחקרים קודמים

 

במחקר החדש המהווה מחקר המשך, הראו החוקרים כיצד חומצת השומן מספקת הגנה באמצעות מנגנון נוסף. הם מצאו כי אומגה 3 גם פועלת ישירות על התרבות כלי הדם (angiogenesis) הפועלת לקידום צמיחת כלי דם בריאים ומעכבת היווצרות כלי דם מעוותים שיובילו לפגיעה ברשתית.

 

עוד מצאו החוקרים, כי בניגוד למה שחששו, אספירין ותרופות NSAIDs (נוגדי דלקת שאינם סטרואידים), שנמצאות בשימוש נרחב בקרב חולי סוכרת ומבוגרים, לא יפריעו להשפעה המיטיבה של האומגה 3 על הרשתית.

 

החוקרים מציינים כי שימוש באומגה 3 למניעת היווצרות נזקי הראייה, היא דרך זולה הרבה יותר מאשר טיפול בנזקי ראייה, ששכיחותם צפויה להמשיך ולעלות בשל העלייה בשיעור חולי הסוכרת ועליה בתוחלת החיים.

 

 

Sci Transl Med, 9 February 2011
 

 ניסויים ראשוניים מראים כי גם סטטינים (כמו ליפיטור) וגם תה ירוק מעכבים את נזקי הראיה המלווים סוכרת.

 

 

תרגום ועריכה: ד"ר דינה ראלט

ד-ר-דינה-ראלט-PhD
03/02/19 22:52

עוד על תרומת האומגה במניעת הזדקנות המוח

הקלד כתובת לסרטון יוטיוב: