מידעהצהרת נגישות
תצוגת צבעים באתר(* פועל בדפדפנים מתקדמים מסוג chrome ו- firefox)תצוגה רגילהמותאם לעיוורי צבעיםמותאם לכבדי ראייהא+ 100%א-סגירה
כמוניהשמנהחדשותכיצד פועל הגן האחראי על השמנה? גילויים חדשים

כיצד פועל הגן האחראי על השמנה? גילויים חדשים

מחקר חדש חושף חלקים מן הדרכים בו גן ההשמנה FTO משפיע על המוח ועל הפרשת הורמון הרעב

מאת מערכת כמוני
17/07/13
תגובות 1

(צילום: Shutterstock)
(צילום: Shutterstock)

מחקר חדש חושף פרטים על פעילותו של גן ההשמנה. הגן הקרוי FTO  מוכר  מזה  זמן,  והוא  מופיע אצל 1 מכל 6 אנשים.  אצל הנושאים את הגן ישנו סיכון גבוה ב-70% להשמנה. כעת מפרסמים חוקרים בכתב העת the Journal of Clinical Investigation גילויים על הדרך בה הגן משפיע ומדוע הוא גורם להשמנה.


על פי המחקר, אצל אנשים שלהם וריאציית סיכון גבוה של הגן נמצאו רמות גבוהות יותר של ההורמון גהרלין, הידוע כמעורר תיאבון, וזה בתורו גורם להם להרגיש רעבים גם לאחר ארוחה. בנוסף, הדמיה בזמן אמת של המוח הראתה כי לגן גם השפעה על התגובה של המוח להורמון גהרלין וכן לתמונות של מאכלים שונים.


במסגרת המחקר הנוכחי נבדקו שתי קבוצות של 10 גברים – האחת נושאת את הגרסה של הגן עם הסיכון הגבוה להשמנה, והקבוצה השנייה עם גרסה רגילה של הגן. הגברים נתבקשו לדרג את רמת הרעב שלהם לפני ואחרי ארוחה.


על פי התוצאות הגברים עם הסיכון הגבוה הרגישו רעבים יותר לאחר הארוחה מאשר הקבוצה ללא סיכון גבוה, תוצאה זו קיבלה תימוכין מבדיקת דם שמצאה רמות גבוהות יותר של ההורמון גהרלין בדמם. באופן נורמלי רמות ההורמון, המופרש בקיבה בדרך כלל לשיא מיד לפני האחרונה ויורדים מיד לאחר הארוחה.


בנוסף כאמור, החוקרים השתמשו בטכנולוגיית הדמיה מסוג MRI בקבוצה אחרת של 24 נבדקים על מנת לבדוק את תגובת המוח לתמונות של מאכלים בעלי ערך קלורי גבוה וערך קלורי נמוך לפני ואחרי הארוחה. הם ביקשו מהנבדקים לומר כמה הם מתגרים מן התמונות וכן בדקו את רמות ההורמון בדמם.


החוקרים מצאו שהנבדקים שלהם היה הגן עם הסיכון הגבוה התגרו יותר ממזון בעל ערך קלורי גבוה בייחוד לאחר הארוחה. החוקרים מצאו כי התגובה בין שתי הקבוצות עם הגנים השונים הייתה שונה, והמוח פעל בצורה שונה. עיקר התגובה התגלתה באיזור ההיפותלמוס האחראי על תחושת הרעב.


מתוך התוצאות ניתן להבין את הסיבה להחמרת הסיכון להשמנה ומכאן גם להציע דרכים חדשות להתמודדות עם ההשמנה. אמנם גן ה- FTO לא מסביר את כל מגפת ההשמנה בזמננו אבל המחקר כן מראה שהנטייה להשמנה מקורה גם בערוצים גנטיים וביולוגיים ולא רק תרבותיים.


J Clin Invest, Published July 15, 2013

 

 

תרגום ועריכה: ד"ר דינה ראלט

 

ד-ר-דינה-ראלט-PhD
18/07/13 14:57

חשוב להדגיש שפעילות הגהרלין היא רק חלק מתמונת ההשמנה וכמובן לא לשכוח את הלפטין ועוד מרכיבים...ראו למשל רשימה שכתבתי לא מזמן על "המעגל המתסכל בתאי המח" המפריע להרזיה.

...


חשוב להדגיש שפעילות הגהרלין היא רק חלק מתמונת ההשמנה וכמובן לא לשכוח את הלפטין ועוד מרכיבים...ראו למשל רשימה שכתבתי לא מזמן על "המעגל המתסכל בתאי המח" המפריע להרזיה.


קישור:
הקלד כתובת לסרטון יוטיוב: