מידעהצהרת נגישות
תצוגת צבעים באתר(* פועל בדפדפנים מתקדמים מסוג chrome ו- firefox)תצוגה רגילהמותאם לעיוורי צבעיםמותאם לכבדי ראייהא+ 100%א-סגירה

מחלות לב

כמונימחלות לבחדשותכמעט מחצית מהתקפי הלב אינם מלווים בתסמינים

כמעט מחצית מהתקפי הלב אינם מלווים בתסמינים

מחקר מצא כי 45% מהתקפי הלב הם התקפי לב שקטים. התקפי לב שכאלה מעלים פי שלושה את הסיכון למוות ממחלות לב בהמשך


(צילום: Shutterstock)
(צילום: Shutterstock)

התקף לב אינו תמיד מלווה בתסמינים קלאסיים כמו כאבים או לחץ בחזה, קוצר נשימה וזיעה קרה. למעשה, התקף לב - מצב בו זרימת הדם לשריר הלב מופחתת באופן חמור או נפסקת לחלוטין - יכול להתרחש ללא סימן אזהרה ברור. התקף לב כזה מכונה "התקף לב שקט".

 

"התוצאה של התקף לב שקט רעה כמו של התקף לב שמזהים אותו כשהוא מתרחש", אומר ד"ר אלסאייד סולמין, מנהל המרכז למחקר אפידמיולוגי קרדיולוגי במרכז הרפואי ווייק פורסט בארה"ב, "ובגלל שמטופלים לא יודעים שהם חוו התקף לב שקט, הם עלולים לא לקבל את הטיפול לו הם זקוקים כדי למנוע עוד התקף לב".

 

ד"ר סולימן עמד בראש צוות מחקר שמצא כי כמעט מחצית מהתקפי הלב הם שקטים. הממצאים, שפורסמו בכתב העת של איגוד הלב האמריקאי Circulation, מבוססים על ניתוח נתונים מתיקים רפואיים של 9,498 אנשים בגיל העמידה, שהשתתפו במחקר שמטרתו הייתה לאתר את גורמי הסיכון להתקפי לב ולהתקשות של העורקים במשך הזמן. הנבדקים היו ללא מחלות לב בתחילת המחקר. במהלך תקופת מעקב שנמשכה בממוצע 9 שנים, 317 נבדקים (3.3%) חוו התקפי לב שקטים ו-386 (4.1%) חוו התקפי לב עם סימנים קליניים. החוקרים המשיכו לעקוב אחר הנבדקים במשך יותר משני עשורים כדי לבחון מקרי מוות מהתקפי לב וממחלות אחרות.

 

ניתוח הנתונים חשף כי התקפי לב שקטים היוו יותר מ-45% מכלל התקפי הלב. לאחר שהחוקרים נטרלו השפעתם של משתנים שהיו עלולים להתערב ולהשפיע על התוצאות, נמצא כי התקפי לב שקטים מעלים את הסיכון למוות ממחלת לב פי שלושה והתקפי לב המלווים בתסמינים מעלים את הסיכון פי כמעט חמישה (4.74). בנוסף, התקפי לב שקטים נקשרו לעלייה של 34% והתקפי לב מלווים בתסמינים נקשרו לעלייה של 55% בסיכון למוות מכל סיבה במהלך המעקב.

 

עוד נמצא כי התקפי לב שקטים (וגם כאלה המלווים בתסמינים) היו נפוצים יותר בגברים, אך נראה שתוצאותיהם נטו להיות חמורות יותר בקרב נשים – הסיכון של נשים שעברו התקף לב שקט למות במהלך המעקב היה גבוה משל גברים שעברו התקף לב שקט.

 

התקף לב שקט עשוי להיות מלווה בתסמינים שאנשים לרוב לא מקשרים להתקף לב, כמו תחושת צרבת, כאבים ברום הבטן או עייפות בלתי מוסברת. התקף לב שכזה מאובחן בשלב מאוחר יותר, כאשר המטופלים עוברים בדיקות רפואיות כמו בדיקת אק"ג (אלקטרוקרדיוגרם) שמטרה לבדוק את הפעילות החשמלית של הלב. החוקרים אומרים שכאשר מגלים התקף לב שקט, יש לטפל בו באופן אגרסיבי כמו שמטפלים בהתקף לב המלווה בתסמינים. כדי להפחית את הסיכון למחלות לב לאחר התקף לב שקט, חשוב שהמטופלים יפסיקו לעשן, ירדו במשקל, ישיגו שליטה על רמות הכולסטרול ולחץ הדם ויתעמלו יותר.

 

 

Circulation, online May 16, 2016

 

הקלד כתובת לסרטון יוטיוב: