מידעהצהרת נגישות
תצוגת צבעים באתר(* פועל בדפדפנים מתקדמים מסוג chrome ו- firefox)תצוגה רגילהמותאם לעיוורי צבעיםמותאם לכבדי ראייהא+ 100%א-סגירה

מחלות לב

כמונימחלות לבחדשותלנשים עם מחלת לב סיכון מוגבר לבעיות חשיבה

לנשים עם מחלת לב סיכון מוגבר לבעיות חשיבה

מחקר: נשים הסובלות ממחלת לב נמצאות בסיכון גבוה פי 3 לפתח בעיות בחשיבה העלולות להוביל לדמנציה

מאת אלה הר-נוי
29/01/13
תגובות 0

בריאות כלי הדם עשויה להשפיע על זרימת הדם למוח (צילום: Shutterstock)
בריאות כלי הדם עשויה להשפיע על זרימת הדם למוח (צילום: Shutterstock)

מחקר חדש מציף שוב את הקשר בין בריאות הלב לבריאות המוח. חוקרים מה-Mayo Clinic מצאו כי נשים מבוגרות עם מחלת לב נמצאות בסיכון גבוה פי 3 לפתח בהמשך בעיות במיומנויות החשיבה שלהן - כמו פתרון בעיות, שפה ושיפוט - בהשוואה לנשים בריאות. בעיות אלה, למרות שאינן מערבות את הזיכרון, קשורות לסוגים מסוימים של דמנציה.

 

המחקר שפורסם בכתב העת Journal of the American Medical Association Neurology נערך בקרב יותר מ-2,700 אנשים שהיו בני 70 עד 89 בתחילת המחקר. מצבם הוערך בתחילת תקופת המעקב ואז כל 15 חודשים.

 

בקרב 1,450 משתתפים שהיו ללא פגיעה קוגניטיבית בתחילת המחקר, הסיכון להתפתחות בעיות חשיבה קלה (ללא איבוד זיכרון) היה גבוה ב-77% באלה עם מחלת לב.

 

כאשר החוקרים חילקו את הנבדקים בהתאם למינם, נמצא כי רוב ההשפעה של מחלות לב על הסיכון לפגיעה בחשיבה הייתה בנשים – לנשים עם מחלות לב היה סיכון גבוה פי 3 לפגיעה קוגניטיבית אם הן סבלו ממחלת לב. בגברים הייתה עליה קלה בסיכון לפגיעה בחשיבה בקרב הסובלים ממחלת לב, אך היא לא הייתה משמעותית מבחינה סטטיסטית.

 

החוקרים מסבירים כי ההנחה היא שבריאות כלי הדם המשפיעה על בריאות הלב עשויה להשפיע על זרימת הדם למוח. לדבריהם, סביר להניח כי מניעה וטיפול במחלות לב וגורמי סיכון למחלות לב וכלי דם יסייעו להפחית את הסיכון לפגיעה בחשיבה.

 

 

JAMA Neurol. 2013;():1-9. doi:10.1001/jamaneurol.2013.607

 

עוד כתבות בריאות באתר מוטק'ה

הקלד כתובת לסרטון יוטיוב: