מחלות לב

כמונימחלות לבחדשותמחקר: כולסטרול גבוה בקשישים מאריך חיים

מחקר: כולסטרול גבוה בקשישים מאריך חיים

חוקרים מבילינסון מצאו כי בקשישים, כולסטרול גבוה עשוי להיות קשור דווקא לתוחלת חיים ארוכה יותר

מאת אלה הר-נוי
03/02/13
תגובות 3

רמת כולסטרול גבוהה ידועה כגורם סיכון לתחלואה ותמותה בעיקר בשל טרשת עורקים (צילום: Shutterstock)
רמת כולסטרול גבוהה ידועה כגורם סיכון לתחלואה ותמותה בעיקר בשל טרשת עורקים (צילום: Shutterstock)

רמת כולסטרול גבוהה ידועה כגורם סיכון לתחלואה ותמותה, בעיקר בשל טרשת עורקים. מחקר ישראלי חדש מעלה את האפשרות כי בקשישים המצב עשוי להיות שונה. החוקרים מצאו כי ככל שרמת הכולסטרול בדמם של קשישים הייתה גבוהה יותר - כך הם האריכו ימים.

 

מחקר קודם מצא כי קשישים עם עודף משקל שרדו יותר מכיוון שהיו להם מאגרי אנרגיה שסייעו להם להתמודד במצבי דחק. בעקבות ממצאי מחקר זה, חוקרים בראשותו של ד"ר אברהם וייס, סגן מנהל המחלקה הגריאטרית בבילינסון, החליטו לבדוק את סוגיית הכולסטרול הגבוה בקשישים, מתוך הנחה שיתכן כי גם הקשר ה'מסורתי' בין רמות כולסטרול גבוהות ותמותה - הנכון ביחס לאנשים בגיל העמידה - אינו בהכרח נכון בקשישים.

 

במשך 5 שנים נבדקו כ-500 קשישים מאושפזים בגיל ממוצע של 82 שנים, שתפקדו באופן עצמאי במחלקה הגריאטרית. בעת האשפוז נבדקה רמת הכולסטרול ורמת החלבון (אלבומין) של המשתתפים באמצעות בדיקת דם. צירוף מדדים אלה יכול לשקף מצב תזונתי תקין.

 

בנוסף, האחיות דיווחו על תפקודם של הנבדקים בתחומים: עצמאות תפקודית, חיוניות כללית, עלייה ו/או ירידה במשקל ורמת התקשורת.

 

משתתפי המחקר לא טופלו לפני ובמהלך המחקר בתרופות להורדת הכולסטרול ולכן ניתן היה לאמוד במדויק את השפעות רמת הכולסטרול בדם על בריאותם ובהמשך - גם על הישרדותם של הנבדקים.

 

רמת כולסטרול גבוהה ידועה כגורם סיכון בריאותי לתחלואה ותמותה, בעיקר בגין טרשת עורקים הגורמת למחלות לב ולמחלות כלי דם עם פגיעות מוחיות, כליתיות, פגיעות בגפיים ובאברים נוספים. אך ממצאי המחקר הראו שבקשישים, ככל שרמת הכולסטרול בדם הייתה גבוהה יותר, כך הם האריכו ימים יותר מעמיתיהם עם רמות כולסטרול נמוכות או כאלה הנחשבות כתקינות.

 

"ממצאי המחקר מפתיעים" אומר ד"ר וויס שמציע שני הסברים אפשריים לתוצאות: "אנו משערים כי ברמה מסוימת של כולסטרול, מעל הרמה התקנית המקובלת, ישנו - אצל חלק מן הקשישים - במקטע הכולסטרול המוכר כ"כולסטרול הרע", "כולסטרול צף". זהו כולסטרול המסייע להגנה מפני הסתיידות העורקים, בקרב קשישים המאריכים ימים".

 

"הסבר חלופי נוגע למצב התזונתי. הן רמת הכולסטרול והן רמת האלבומין ידועים כמדדים תזונתיים טובים בכלל וגם בקשישים. העובדה שבקרב הקשישים ששרדו זמן רב יותר במשך תקופת המעקב, הן רמות האלבומין והן רמות הכולסטרול היו גבוהות יותר, מרמזת על כך שהמצב התזונתי ואף הבריאותי-רפואי היו טובים ומשופרים יותר בקרב השורדים. כך יכולים היו להתמודד ביתר הצלחה עם מצבי חולי ודחק".

 

יש לציין כי ממחקר זה לא ניתן להסיק אם טיפול להורדת רמת הכולסטרול בקשישים אינו עוזר להם או אף מיותר. נדרשים מחקרים נוספים, רחבי היקף, כדי להגיע לקביעה כזו.

 

 

עוד כתבות בריאות באתר מוטק'ה

גדגעון-לבב
28/04/13 7:23

מאחר שכולסטרול נחוץ בגוף לייצור הורמונים וכן ויטמין D, הורדת כולסטרול פוגעת בבריאות, מה עוד שהורדת הכולסטרול פוגעת בתפקודי הכבד. נפגע יצור קו אנזים Q10, נפגעים גם השרירים, מה שגורם לחולשה ועייפו...


מאחר שכולסטרול נחוץ בגוף לייצור הורמונים וכן ויטמין D, הורדת כולסטרול פוגעת בבריאות, מה עוד שהורדת הכולסטרול פוגעת בתפקודי הכבד. נפגע יצור קו אנזים Q10, נפגעים גם השרירים, מה שגורם לחולשה ועייפות , כאבי שרירים, התכווצויות שרירים. אם רוצים לשמור על עורקים נקיים ישנם חומרים טבעיים שאינם פוגעים בבריאות כמו נטוקינאז. ראה גם good-health.co.il


גדגעון-לבב
28/04/13 7:13
קישור:
הקלד כתובת לסרטון יוטיוב: