מידעהצהרת נגישות
תצוגת צבעים באתר(* פועל בדפדפנים מתקדמים מסוג chrome ו- firefox)תצוגה רגילהמותאם לעיוורי צבעיםמותאם לכבדי ראייהא+ 100%א-סגירה

מחלות לב

מיפוי לב

מהו מיפוי לב עם תליום/טכנציום (פרפוזיה של שריר הלב)? איך מבוצעת הבדיקה? מהי ההכנה הנדרשת למיפוי לב? ומה הסיכונים? מדריך


(צילום: shutterstock)
(צילום: shutterstock)

מיפוי לב עם תליום/טכנציום היא בדיקת הדמיה של הלב הקרויה גם MUGA (קיצור של MUltiGated Angiography) ובדיקת 'פרפוזיה של שריר הלב'. הבדיקה מבוצעת באמצעות הזרקה של חומר רדיואקטיבי לדם הפולט כמות קטנה של קרני גאמא - לרוב תליום או טכנציום ססטמיבי - המסמן את כדוריות הדם האדומות, נע דרך כלי הדם ונספג בשריר הלב.

 

מה מיפוי לב בודק? 

 

מיפוי לב מאפשר להעריך את זרימת הדם ללב ואת תפקוד שריר הלב, ומזהה אזורים בהם שריר הלב פגוע וזרימת הדם לקויה. הבדיקה מבוצעת לרוב לאנשים בסיכון גבוה לפגיעה בשריר הלב, מאחר והיא כרוכה בחשיפה לקרינה מייננת.

 

חומר הניגוד המוזרק לגוף במסגרת הבדיקה נקלט בשריר הלב, אולם אזורים פגועים בשריר הלב, בין השאר כתוצאה מהתקף לב (אוטם) – אינם קולטים חומר זה. לאחר הזרקת החומר הרדיואקטיבי לדם, מצלמה הרגישה לחומר הרדיואקטיבי הסורקת את הלב ממספר זוויות, תזהה אזורים בשריר הלב בהם הסמן לא נקלט. כמו כן, המצלמה תוכל לזהות אזורים בכלי הדם שיש בהם חסימות, הקולטים פחות חומר סימון. 

 

מיפוי לב מבוצע לעתים לבירור מצבים של כאבים בחזה או החמרה בתעוקת חזה, להערכת רמת הפגיעה בשריר הלב ותפקוד הלב לאחר התקף לב (אוטם), להערכת תפקוד כלי הדם לאחר צנתור לב אבחוני – כדי להעריך האם יש צורך בצנתור טיפולי לפתיחת כלי הדם החסום או שניתן להסתפק בטיפול תרופתי שמרני, ולפני ההחלטה על ניתוחי לב, כגון ניתוח מעקפים. כמו כן מבוצע מיפוי לב לעתים בקרב אנשים בסיכון למחלות לב לפני ביצוע פעילות גופנית מאומצת, ככלי להערכת תפקוד הלב.

 

איך מבוצעת בדיקת מיפוי לב? 

 

הבדיקה נעשית הן במאמץ והן במנוחה, לרוב תחילה תוך הליכה מאומצת על הליכון חשמלי או אופני כושר, לעתים תוך קבלת תרופה להרחבת עורקי הלב או תרופה להאצת דופק הלב, ותחת ניטור דופק הלב באק"ג וניטור לחץ הדם.

 

כשהמטופל בשיא המאמץ מוזרק החומר הרדיואקטיבי לווריד באמצעות עירוי בכמות קטנה. לאחר מכן, ממתינים 45-15 דקות עד לפיזורו במחזור הדם וקליטתו בשריר הלב. בהמשך מצלמה המזהה את החומר מצלמת את הלב מזוויות שונות כדי לקלוט אזורים בעייתיים בשריר הלב ובכלי הדם, וזאת כשהמטופל שוכב על מיטה ומתבקש שלא לזוז.

 

בחלק השני המבוצע במקרה של בדיקה לא תקינה במאמץ, מוזרק שוב החומר לווריד בזמן מנוחה, ובהמשך לאחר 45-15 דקות מתבצעת שוב סריקה במצלמה כדי לזהות אזורים בעייתיים בלב.

 

השוואת שני הצילומים מאפשרת להעריך המצאות אזורים עם חשד לחסימות עורקים. כך, למשל, מקרה שבו בבדיקת מאמץ אזור ייראה כאילו אינו מקבל דם בהדמיה ונראה שחור ואילו בהמשך במנוחה אזור זה יקבל דם והאזור השחור נעלם – מצביע על תופעה רפואית הקרויה 'רה דיסטריבוציה' (Redistribution) המעידה על המצאות עורק שיש בו חסימה חלקית.

 

לעתים מבוצעת בדיקת 'מיפוי לב' חלקית במנוחה בלבד, תוך הזלפה לווריד של התרופה 'דיפירידמול' (Dypiridamol).

 

מהי ההכנה הנדרשת למיפוי לב? 

 

מיפוי לב מלא אורך כ-4-2 שעות, ואינו כרוך בהרדמה. הבדיקה דורשת צום מקדים למספר שעות וכן הימנעות ביממה לפני הבדיקה ממוצרי מזון שמכילים קפאין – כמו קפה, תה, משקאות קולה ושוקולד. כמו כן, מומלץ להימנע ממספר תרופות לפני הבדיקה, לרבות תרופות לאין אונות ולמחלות כרוניות שונות – ויש לעדכן את הרופא בתרופות שהנכם נוטלים כדי לקבל המלצות אישיות בנושא זה.

 

מהם הסיכונים של מיפוי לב? 

 

הבדיקה כרוכה בחשיפה לקרינה מייננת, ולפי חוזר משרד הבריאות מנובמבר 2011, הבדיקה פולטת קרינה ברמה כזו שעלולה לגרום לשניים עד שלושה מקרי סרטן לכל אלף איש, ושוות ערך מבחינת הקרינה ל-1,000 עד 1,500 צילומי רנטגן חזה. לאור החשיפה לחומר רדיואקטיבי, נשים מיניקות אינן יכולות להמשיך להניק יומיים לאחר הבדיקה, ועליהן לשאוב את החלב ולהשליכו.

 

במקרים חריגים עלולה הבדיקה לגרום להפרעת קצב מסוכנת, קוצר נשימה או שינוי קיצוני בלחץ הדם, ולעתים אף להתקף לב. כמו כן, החומר הרדיואקטיבי עלול לגרום לתופעות אלרגיות, לרוב זמניות, לרבות נפיחויות ופריחות.

 

מגבלות של בדיקת מיפוי לב

 

הבדיקה אינה יכולה לשלול לחלוטין מחלות לב, ולא תזהה עד 15% מהמקרים של חסימות בעורקי הלב, ולעתים נדרש לבצע אחריה בדיקות נוספות.

 

 

סייע בהכנת הכתבה ד"ר דוד פרג, קרדיולוג בכיר ומנהל היחידה לטיפול נמרץ-לב במרכז הרפואי מאיר בכפר סבא

 

עדכון אחרון: אפריל 2017 

 

הקלד כתובת לסרטון יוטיוב: