כמוניהשמנהחדשותניתוח בריאטרי עשוי להפחית סיכון לסרטן

ניתוח בריאטרי עשוי להפחית סיכון לסרטן

מחקר: בקרב אנשים עם השמנה חמורה שעברו ניתוח בריאטרי, שיעורי התחלואה בסרטן נמוכים יותר בהשוואה לאלו שלא עברו ניתוח בריאטרי

מאת אלה הר-נוי
08/10/17
תגובות 0

(צילום: shutterstock)
(צילום: shutterstock)

מחקרים שפורסמו בשנים האחרונות חשפו יתרונות בריאותיים שונים הנלווים לירידה משמעותית במשקל בעקבות ניתוחים בריאטריים. כעת מתפרסם מחקר חדש שמאושש כי אחת ההטבות עשויה להיות הפחתה בסיכון לסרטן.

 

ידוע כי לאנשים שמנים סיכון מוגבר לפתח סוגים מסוימים של סרטן ולמות מסרטן. בין סוגי הסרטן שנקשרו להשמנה: סרטן הרחם, סרטן כיס המרה, סרטן הכליות, סרטן צוואר הרחם, סרטן בלוטת התריס, לוקמיה, סרטן כבד, סרטן מעי גס, סרטן השחלות וסרטן שד בנשים לאחר גיל המעבר.

 

במסגרת המחקר החדש, חוקרים מאוניברסיטת סינסינטי ביקשו לבחון אם ניתוח בריאטרי עשוי להפחית סיכון לסרטן. לשם כך הם השוו22,198  אנשים עם השמנה חמורה שעברו ניתוח בריאטרי בין השנים 2005 ל-2012 ל-66,427 נבדקים תואמים במאפיינים כמו מין, גיל ומידת ההשמנה - שלא עברו ניתוח בריאטרי. מחצית מהנבדקים היו במעקב פחות מ-3.5 שנים ומחצית היו במעקב במשך 3.5 עד עשר שנים. ממצאי המחקר פורסמו בכתב העת Annals of Surgery.

 

במהלך תקופת המעקב, 2,543 מהנבדקים אובחנו עם סרטן. באופן כללי, למטופלים עם השמנה חמורה שעברו ניתוח בריאטרי היה סיכון נמוך ב-33% לפתח סרטן מכל סוג, בהשוואה למטופלים עם השמנה חמורה שלא עברו ניתוח.

 

כשהחוקרים בחנו רק התפתחות של סרטן מאחד הסוגים שנקשרו להשמנה, הם מצאו כי ניתוח בריאטרי מפחית את הסיכון ב-41%. לדוגמה, הסיכון לסרטן שד שלאחר גיל המעבר היה נמוך ב-42%, הסיכון לסרטן המעי הגס ב-41%, לסרטן רירית הרחם ב-50% ולסרטן הלבלב ב-54%, בקרב אלה שעברו ניתוח בריאטרי. 

 

ממצאי המחקר מחזקים ממצאי מחקרים קודמים. במחקר שפורסם בשנת 2014 בכתב העת Obesity Surgery - במסגרתו נותחו נתונים מ-13 מחקרים שכללו יחד יותר מ-54,000 איש שהיו במעקב שנתיים עד 23 שנים - ניתוח בריאטרי הפחית באופן משמעותי את הסיכון לסרטן והביא אותו לסיכון דומה לזה של אנשים במשקל תקין.

 

באותה שנה פורסם גם מחקר ענק שנערך בקרב 7.5 מיליון נשים, שמצא כי לנשים שהיו שמנות ועברו ניתוח בריאטרי היה סיכון נמוך ב-71% לפתח סרטן הרחם, בהשוואה לנשים שמנות שלא עברו ניתוח בריאטרי. נשים שהצליחו לשמור על משקל תקין אחרי הניתוח הרוויחו עוד יותר – הסיכון שלהן לפתח סרטן הרחם היה נמוך ב-0.81%.

 

מחקרים אלה אומנם מצאו קשר בין הניתוח הבריאטרי לבין הפחתה בסיכון לסרטן, אך הם לא יכולים להוכיח כי מדובר בקשר של סיבה ותוצאה. עם זאת הם מוסיפים לעדויות המצטברות לפיהן השמנה מעלה סיכון לסרטן וירידה במשקל מפחיתה את הסיכון.

 

חשוב להבין כי ניתוח בריאטרי מהווה כלי עזר לירידה במשקל אך הוא אינו מטה קסמים. להצלחת הניתוח נדרשת השקעה מצד המטופל להקפדה על שינויים תזונתיים והתנהגותיים וכמו כל ניתוח אחר, הוא כרוך בסיכוניםלפני החלטה של מטופל לעבור את הניתוח, עליו לשקול את היתרונות מול החסרונות ולדעת מה צפוי לאחר ניתוח בריאטרי.

 

.

Annals of Surgery, online September 21, 2017

 

קישור:
הקלד כתובת לסרטון יוטיוב: