מידעהצהרת נגישות
תצוגת צבעים באתר(* פועל בדפדפנים מתקדמים מסוג chrome ו- firefox)תצוגה רגילהמותאם לעיוורי צבעיםמותאם לכבדי ראייהא+ 100%א-סגירה
כמוניהשמנהחדשותהקשר בין השמנה לבין 22 סוגי סרטן

הקשר בין השמנה לבין 22 סוגי סרטן

מחקר ענק בחן את הקשר בין משקל לבין הסיכון ל-22 סוגי סרטן. נמצא שהשמנה מעלה את הסיכון ל-10 מהם


(צילום: Shutterstock)
(צילום: Shutterstock)

מחקר חדש שנערך בקרב יותר מ-5 מיליון מבוגרים בבריטניה, מצא כי מסת גוף (BMI) גבוהה יותר מעלה את הסיכון להתפתחות של 10 סוגי סרטן נפוצים: סרטן הרחם, סרטן כיס המרה, סרטן הכליות, סרטן צוואר הרחם, סרטן בלוטת התריס, לוקמיה, סרטן כבד, סרטן מעי גס, סרטן השחלות וסרטן שד בנשים לאחר גיל המעבר.

 

BMI גבוה כבר נקשר במחקרים רבים בעבר לסיכון מוגבר לסוגים מסוימים של סרטן, והשמנה כבר מוגדרת כגורם סיכון ליותר ויותר סוגים מסוימים של סרטן על ידי גורמים מקצועיים. לדוגמה, דו"ח של הקרן העולמית לחקר הסרטן (WCRF) בנושא אורח חיים וסרטן הרחם שפורסם בשנת 2013, קבע כי קיימות "עדויות משכנעות" לכך שהשמנה מעלה את הסיכון לסרטן הרחם. דו"ח של המכון האמריקאי לחקר סרטן והקרן העולמית לחקר סרטן שפורסם השנה, קושר בין משקל הגוף לסרטן השחלות.

 

כעת חוקרים מבית הספר להיגיינה ורפואה טרופית בלונדון מוסיפים על העדויות, באמצעות המחקר הגדול ביותר מסוגו על BMI וסרטן.

 

המחקר, שממצאיו פורסמו בכתב העת The Lancet, מתבסס על מידע מתיקים רפואיים של יותר מ-5 מיליון אנשים בגילאי 16 ומעלה שלא היה להם סרטן כשצורפו למחקר והיו במעקב 7.5 שנים בממוצע. 

 

החוקרים בחנו תחלואה בסרטן מ-22 הסוגים הנפוצים ביותר ואז חישבו את הסיכון לכל אחד מאותם סוגי סרטן בהתאם ל-BMI, לאחר נטרול משתנים מתערבים כמו גיל, מין, עישון ושימוש באלכוהול.

 

166,955 אנשים פיתחו במהלך תקופת המעקב אחד מ-22 סוגי הסרטן שנבחנו. BMI נמצא קשור ל-17 מאותם סוגים. השונות בהשפעות ה-BMI על סוגים שונים של סרטן הייתה גדולה. קשר חיובי משמעותי אותר עם 10 מסוגי הסרטן.

 

כל עליה של 5 נקודות BMI נקשרה לסיכון גבוה יותר ב-62% לסרטן הרחם (צילום: Shutterstock)

 

החוקרים מצאו כי כל עליה של 5 נקודות BMI נקשרה באופן ברור לסיכון גבוה יותר לסרטן הרחם (עליה של 62%), כיס המרה (31%), כליה (25%), צוואר הרחם (10%), בלוטת התריס (9%) ולוקמיה (9%). 

 

BMI גבוה יותר נקשר באופן כללי גם לסיכון מוגבר לסרטן הכבד (עליה של 19%), סרטן המעי הגס (10%), סרטן השחלות (9%) וסרטן השד לאחר גיל המעבר (5%), אם כי ההשפעה על ארבעת סוגי הסרטן האלה הושפעה גם מגורמים אחרים. לעומת זאת, נראה כי לאנשים עם BMI גבוה יותר היה סיכון מעט נמוך יותר לפתח סרטן הערמונית וסרטן שד לפני גיל המעבר.

 

מעבר להשפעת ההשמנה על הסיכון לפתח סרטן, מחקרים מצאו כי השמנה קשורה גם לתוצאות פחות טובות בקרב אלה שכבר חלו במחלה. כך לדוגמה, מחקר שהוצג השנה בכנס השנתי של החברה האמריקאית לאונקולוגיה קלינית, מצא כי השמנה קשורה לסיכון מוגבר למוות בנשים לפני גיל המעבר עם סרטן שד חיובי לקולטני אסטרוגן. החוקרים מצאו שבקרב נשים לפני גיל המעבר עם סרטן שד מסוג זה, שיעור מקרי המוות מהמחלה היה גבוה בשליש (34%) בנשים שמנות בהשוואה לנשים במשקל רגיל. במחקר אחר שפורסם בשנת 2011, חוקרים מאוניברסיטת דיוק מצאו כי גברים בעלי עודף משקל עם סרטן הערמונית נמצאים בסיכון גבוה פי שלושה להתפשטות הסרטן, מאשר אלה שמשקלם תקין. בקרב חולי סרטן הערמונית עם השמנת יתר, הסיכון להתקדמות המחלה גבוה עוד יותר.

 

 

The Lancet, Early Online Publication, 14 August 2014

 

מינרבה1
17/08/14 15:37

פשוט מאוד, המחקרים והמסקנות לא כ"כ נראים.

במחלקות האונקולוגיות לא ראיתי שמנים רבים, לא בתחילת הטיפול ודאי לא בסופו.

ביום שגילו לי את הסרטן, התפרסם מחקר שמי שנוטל גלוקומין, חסין מסרטן. היכן החסינות ?

דומה למחקר שאנשים מעל גיל 50 לא נורא אם הHB1 שלהם יהיה עד 9 ....רוב חולי הסוכרת טייפ 2 הם מעל גיל 50  

מענין מי מפרסם מחקרים אלה ומדוע

אפרת_זיו
17/08/14 12:43

מינרבה לא בטוחה שהבנתי למה את מתכוונת. תוכלי להסביר בבקשה? frown

מינרבה1
17/08/14 11:38

תלכו למחלקות האונקולוגיות, ותראו שהכל עורבא פרח

אם אתה לוקח גלוקומין אתה חסין...הכל פרי דמיון...

תלוי מי המפרסם ומדוע...

הקלד כתובת לסרטון יוטיוב: