מידעהצהרת נגישות
תצוגת צבעים באתר(* פועל בדפדפנים מתקדמים מסוג chrome ו- firefox)תצוגה רגילהמותאם לעיוורי צבעיםמותאם לכבדי ראייהא+ 100%א-סגירה

מחלות לב

כמונימחלות לבחדשותסקס בטיחותי לרוב חולי הלב

סקס בטיחותי לרוב חולי הלב

הנחיות חדשות של איגוד הלב האמריקני שולחות את חולי הלב למיטה – אבל לא בשביל לישון

מאת אלה הר-נוי
22/01/12
תגובות 0

הסיכון ביחסי מין לחולה האינדיווידואלי נמוך מאוד (צילום: Shutterstock)
הסיכון ביחסי מין לחולה האינדיווידואלי נמוך מאוד (צילום: Shutterstock)

 

אם יש לכם מחלת לב יציבה, סביר להניח שאתם יכולים להיות פעילים מינית ללא חשש. כך קובע נייר עמדה חדש של איגוד הלב האמריקני שפורסם בכתב העת של האיגוד - Circulation, המפרט כל מה שצריך לדעת על יחסי מין בקרב חולי לב.

 

הנייר מכיל המלצות שהרכיבו יחד מומחים מתחומים שונים, לאחר שהם סקרו את הספרות הרפואית בנושא. הם מבהירים כי בעיות לב במהלך קיום יחסי מין הן עניין נדיר. פעילות מינית נמצאה כטריגר לפחות מ- 1% מכל התקפי הלב ופחות מ- 1% מכל המקרים של דום לב. קיום יחסי מין נקשר לסיכון מוגבר פי 2 עד 3 להתקף לב בקרב חולי לב, אבל המומחים מבהירים כי הסיכון האינדיווידואלי של חולה לב לעבור התקף לב בעקבות יחסי מין הוא נמוך מאוד.

 

מתי אפשר להתחיל?

 

לפי הנייר, לאחר אבחנה של מחלת לב, כדאי לעבור הערכה אצל רופא לפני שחוזרים לפעילות מינית. רוב המטופלים יכולים לחזור לפעילות מינית שבוע אחרי התקף לב במידה ואין סיבוכים. חולים שעברו פרוצדורות של צנתור ללא סיבוכים, לרוב, יכולים לשוב לפעילות מינית תוך מספר ימים. מטופלים שעברו ניתוח מעקפים או ניתוחי לב פתוחים אחרים, יכולים לרוב לשוב לפעילות מינית תוך 6 עד 8 שבועות.

 

מטופלים עם מחלות לב חמורות שחווים סימפטומים גם בפעילות גופנית מינימאלית או במנוחה, צריכים להימנע מקיום יחסי מין עד שהסימפטומים של מחלת הלב יתייצבו בעזרת טיפולים מתאימים.

 

לדברי המומחים, פעילות גופנית תסייע להפחית את הסיכון לסיבוכים של לב וכלי דם הקשורים לפעילות מינית באנשים עם מחלות לב.

 

המומחים מבהירים כי הכלל הוא שאם מטופלים יכולים לעסוק בפעילות גופנית מתונה – כמו עליית שתי קומות במדרגות – בלי שיגרמו סימפטומים, סביר להניח כי הם בריאים מספיק בשביל סקס.

 

גם למטופלים שיכולים לקיים יחסי מין, מומלץ לנקוט בכמה אמצעים להפחתת הסיכון - לא לאכול ארוחות כבדות ולא לשתות אלכוהול לפני קיום יחסי מין ולהקפיד על תנוחה המאפשרת נשימה. המומחים מציינים גם כי רוב המקרים של התקפי לב בעקבות קיום יחסי מין, מתרחשים במין בסביבות לא מוכרות ועם אנשים זרים.

 

הגלולה הכחולה

 

עוד עולה מהפרסום כי נשים עם מחלות לב וכלי דם צריכות להתייעץ עם הרופא על הבטיחות של שיטות שונות של אמצעי מניעה והיריון, בהסתמך על הפרופיל האישי שלהן.

 

בקרב מטופלים שלא מתפקדים מינית, יש להעריך אם בעיות התפקוד קשורות למחלת לב או כלי דם, חרדה, דיכאון, או גורמים אחרים. מהנייר עולה כי תרופות לטיפול באין אונות הן לרוב בטיחותיות לגברים עם מחלת לב יציבה, אך אין להשתמש בתרופות במקרים בהם החולים מטופלים בניטרטים לכאבי חזה בשל מחלת לב כלילית.

 

 

עוד על יחסי מין ומחלות לב

 

על טיסות לחולי לב

 

לפרטים נוספים באתר איגוד הלב האמריקני

 

עוד כתבות בריאות באתר מוטק'ה

הקלד כתובת לסרטון יוטיוב: