מידעהצהרת נגישות
תצוגת צבעים באתר(* פועל בדפדפנים מתקדמים מסוג chrome ו- firefox)תצוגה רגילהמותאם לעיוורי צבעיםמותאם לכבדי ראייהא+ 100%א-סגירה

מחלות לב

כמונימחלות לבחדשותעל השמנה בילדים ומחלות לב

על השמנה בילדים ומחלות לב

מחקר: BMI גבוה בגילאי 9-12 קשור לסיכון מוגבר להיווצרות גורמי סיכון למחלת לב כבר בגיל ההתבגרות

מאת מערכת כמוני
28/11/10
תגובות 0

השמנה בילדות קשורה עם גורמי סיכון למחלות לב בנעורים (צילום: panthermedia)
השמנה בילדות קשורה עם גורמי סיכון למחלות לב בנעורים (צילום: panthermedia)

 

ילדים שהיו בעלי BMI (מדד מסת גוף) גבוה כשהיו בני 9-12 הם בעלי סיכון מוגבר לפתח לחץ דם גבוה, כולסטרול גבוה ורמות גבוהות של אינסולין בדם- כולם גורמי סיכון למחלות לב- כשהם מגיעים לגיל ההתבגרות. כך עולה ממחקר חדש שפורסם בכתב העת היוקרתי British Medical Journal.

 

כבר ידוע כי השמנה בגיל הילדות או בנעורים קשורה לסיכון מוגבר למחלות לב בשלב מאוחר יותר בחיים. המחקר הנוכחי בחן את הקשר בין BMI בגילאי 9-12, וגורמי סיכון למחלות לב בגילאים 15-16.

 

החוקרים בדקו את ה- BMI בכ- 5,200 ילדים בין הגילאים 9-12. כשהילדים הגיעו לגיל ההתבגרות (גיל 15-16), הם עברו מדידות לחץ דם, בדיקות כולסטרול ושומנים ובדיקות סוכר בדם.

 

התוצאות הראו כי BMI גבוה בגילאי 9-12 נקשר עם גורמי סיכון מוגברים למחלות לב בגיל ההתבגרות, גם כאשר החוקרים נטרלו השפעת משתנים שהיו עלולים להשפיע על התוצאות.

 

אבל יש גם מקום לאופטימיות- המחקר הראה כי ילדים עם BMI גבוה שיורדים במשקל ומגיעים למשקל תקין לפני שהם מגיעים לגיל ההתבגרות, הם בעלי פרופיל טוב יותר מבחינת גורמי הסיכון למחלות לב, מאשר ילדים שנותרו שמנים.

 

מחקר זה מתווסף למחקר נוסף שפורסם לאחרונה והראה כי ילדים עם השמנת יתר מראים סימנים למחלת לב שרופאים מצפים לראות במבוגרים בגיל העמידה.

 

 תרגום ועריכה: אלה הר-נוי

 


British Medical Journal, 2010; 341: c6224 DOI:10.1136/bmj.c6224

הקלד כתובת לסרטון יוטיוב: