מידעהצהרת נגישות
תצוגת צבעים באתר(* פועל בדפדפנים מתקדמים מסוג chrome ו- firefox)תצוגה רגילהמותאם לעיוורי צבעיםמותאם לכבדי ראייהא+ 100%א-סגירה

סוכרת סוג-2

כמוניסוכרת סוג-2חדשותפסוריאזיס קשור לסיכון מוגבר לסוכרת

פסוריאזיס קשור לסיכון מוגבר לסוכרת

סקירת מחקרים גדולה מצאה כי לאנשים עם פסוריאזיס סיכון גבוה ב-50% עד 100% לסוכרת סוג 2


במטופלים עם מחלה מתונה שכיחות הסוכרת גבוהה פי 1.5 (צילום: Shutterstock)
במטופלים עם מחלה מתונה שכיחות הסוכרת גבוהה פי 1.5 (צילום: Shutterstock)

אנשים הסובלים מפסוריאזיס צריכים להיות מודעים לכך שיש להם סבירות גבוהה מהרגיל לפתח סוכרת סוג 2. כך עולה מסקירת מחקרים שפורסמה בכתב העת Archives of Dermatology.

 

פסוריאזיס (ספחת) היא מחלת עור דלקתית כרונית המאופיינת בשגשוג והחלפה מהירה מדי של תאי העור. הפסוריאזיס נוטה להופיע במשפחות ומאמינים כי היא מחלה אוטואימונית, בה המערכת החיסונית של החולה מזהה את העור של עצמו כגורם זר ומפעילה נגדו תגובה דלקתית.

 

מחקרים קודמים מצאו קשר בין פסוריאזיס לסיכון מוגבר למחלות אחרות בהן מחלות לב וכלי דם וסוכרת סוג 2. במחקר הנוכחי חוקרים מאוניברסיטת UC Davis ביקשו לבחון את העדויות הקיימות לגבי הקשר בין פסוריאזיס לסוכרת.

 

לשם כך הם ניתחו מידע מ-27 מחקרים שכללו יחד 314,000 אנשים עם פסוריאזיס שהושוו ל3.7 מיליון אנשים ללא המחלה.

 

חלק מהמחקרים סיווגו מטופלים בהתאם לחומרת המחלה. מניתוח הנתונים של מחקרים אלה עלה כי בקרב מטופלים עם מחלה מתונה, שכיחות הסוכרת גבוהה פי 1.5 בהשוואה לכלל האוכלוסייה, בעוד שלאלה עם מחלה חמורה סיכון כמעט כפול לסוכרת. במחקרים שבחנו סיכון להתפתחות של סוכרת בקרב כלל חולי הפסוריאזיס, נמצא סיכון גבוה ב-27% בהשוואה לכלל האוכלוסייה.

 

עדיין לא ברור מה המנגנון שגורם לכך. החוקרים מציינים כי מחקרים ראשוניים מצאו עדויות לכך שתאי שומן אצל אנשים עם פסוריאזיס מפרישים חומרים דלקתיים המכונים ציטוקינים המגבירים עמידות לאינסולין וגם פוגעים בתאים מייצרי האינסולין בלבלב. עם זאת, נדרשים מחקרים נוספים כדי להבין איך שתי המחלות קשורות זו לזו.

 

 

 Arch Dermatol. 2012, 1-8, ONLINE FIRST

 

תרגום ועריכה: ד"ר דינה ראלט

הקלד כתובת לסרטון יוטיוב: