מידעהצהרת נגישות
תצוגת צבעים באתר(* פועל בדפדפנים מתקדמים מסוג chrome ו- firefox)תצוגה רגילהמותאם לעיוורי צבעיםמותאם לכבדי ראייהא+ 100%א-סגירה

קשב וריכוז

כמוניקשב וריכוזחדשותתזונה בריאה עשויה לעזור לילדי ADHD

תזונה בריאה עשויה לעזור לילדי ADHD

דיאטות מגבילות כמו הימנעות מסוכרים וצבעי מאכל לא יעילות לטיפול ב- ADHD. תזונה בריאה עשויה לסייע


תזונה עשירה בדגים, ירקות, פירות, קטניות ודגנים מלאים עשויה לעזור לילדי ADHD (צילום: Shutterstock)
תזונה עשירה בדגים, ירקות, פירות, קטניות ודגנים מלאים עשויה לעזור לילדי ADHD (צילום: Shutterstock)

 

אם הטיפול והתרופות לא מסייעים, אכילה בריאה יותר עשויה לעזור לשפר את ההתנהגות של ילדים עם הפרעות קשב וריכוז עם רכיב היפראקטיבי (ADHD). כך עולה ממחקר חדש שפורסם בכתב העת Pediatrics. החוקרים מציינים כי סקירת המחקרים המדעיים המבוקרים שהם ביצעו הגיעו לעדויות סותרות על ההשפעה של תוספי תזונה ודיאטות מגבילות מיוחדות. בחלק מהמקרים הם לא היו יעילים יותר מפלצבו.

 

סך הכל נכללו בסקירה כמעט 70 מחקרים בנושא התערבויות תזונתיות ו- ADHD. החוקרים מאוניברסיטת Northwestern בשיקגו סקרו את המחקרים שפורסמו על דיאטת פיינגולד (Feingold Diet) בה נמנעים מתוספי מזון כגון צבעי מאכל ורכיבים כימיים, תזונה המגבילה סוכרים, טיפולים באמצעות תוספי ויטמינים, תוספי אומגה 3 ואת החשד לקשר בין ADHD לתזונה המערבית העשירה בשומן ודלה בסיבים תזונתיים.

 

סקירת המחקרים מצאה כי מחקרים מבוקרים לא הראו יעילות משמעותית של דיאטת פיינגולד, מלבד בתת קבוצות מסוימות – כמו ילדים עם רגישות אמיתית לחומרים כמו צבעי מאכל מלאכותיים. החוקרים הגיעו למסקנות דומות לגבי הימנעות מאלרגנים פוטנציאלים בתזונה כגון מוצרי חלב, שוקולד ואגוזים. מחקרים שהתמקדו בדיאטות מגבילות כאלה הגיעו לתוצאות סותרות. הייתה הצלחה מוגבלת בחלק מהילדים, אבל ייתכן שהשיפור נובע מאפקט הפלצבו. החוקרים מציינים גם כי דיאטות מגבילות כאלה הן קשות, צורכות זמן ולא נוחות לבני הבית.

 

עוד מצאו החוקרים שקיימות עדויות חלשות בלבד התומכות באמונה הנפוצה שסוכרים מעודדים היפראקטיביות בילדים.

 

לדברי החוקרים, התפקיד האפשרי של אבץ וחסר ברזל בהפרעה ראויים למחקרים נוספים. בנוסף, הטיפול במגה-ויטמינים לא הוכח כיעיל ועשויי אף להזיק בטווח הארוך. לעומת זאת, בחלק מהמקרים ייתכן כי טיפול בחומצות שומן רב-בלתי-רוויות עשוי לעזור, אך העדויות אינן חד משמעויות וחומצות השומן לא יכולות להחליף את הטיפול התרופתי.

 

לעומת זאת, תזונה בריאה העשירה בדגים, ירקות, פירות, קטניות ודגנים מלאים עשויה לעזור. לדברי החוקרים, יש לשקול התערבויות לקידום תזונה בריאה כאלטרנטיבה או כ"תוכנית ב'" לטיפול ב- ADHD, אבל לא כטיפול קו ראשון.

 

 

ADHD – האם רפואה משלימה יכולה לסייע? בדקנו מה אומרים המחקרים על הטיפול בנוירופידבק, הטיפול בדיקור, הטיפול באומגה 3 והטיפול בכירופרקטיקה.


Millichap J, et al. "The diet factor in attention-deficit/hyperactivity disorder," Pediatrics 2012

ד-ר-דינה-ראלט-PhD
26/04/12 21:45

עוד מאמר מקופנהגן המראה שלתזונה השפעה על חומרת הADHD אצל הילדים.

 http://www.sciencedaily.com/releases/2012/04/120424121904.htm

הקלד כתובת לסרטון יוטיוב: